Zašto je Izrael osvojio najvišu planinu u Siriji nekoliko sati nakon pada Asada? Tvrde da je privremeno...

A. M.
A. M.    
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Izrael nije gubio vreme nakon pada Bašara al-Asada da bombarduje svu sirijsku vojnu imovinu koju je želeo da zadrži van ruku pobunjenika - pogodio je skoro 500 ciljeva, uništio mornaricu i zauzeo, kako tvrdi, 90 posto sirijske poznate rakete zemlja-vazduh.

Ali izraelsko zauzimanje najvišeg vrha Sirije na planini Hermon, može se pokazati kao najtrajnija nagrada, iako zvaničnici insistiraju da je njegova okupacija privremena.

"Ovo je najviše mesto u regionu, gledajući na Liban, na Siriju, Izrael. Strateški je izuzetno važno. Ne postoji zamena za planine", rekao je Efraim Inbar, direktor Jerusalimskog instituta za strategiju i bezbednost (JISS).

Vrh planine Hermon leži u Siriji, u tampon zoni koja je razdvajala izraelske i sirijske snage 50 godina do prošlog vikenda, kada su izraelske trupe preuzele kontrolu nad njim. Sve do nedelje, vrh je bio demilitarizovan i pod patrolom mirovnih snaga UN - što je njihova najviša stalna pozicija na svetu.

Izraelski ministar odbrane Izrael Kac naredio je u petak vojsci da se pripremi za teške uslove zimskog raspoređivanja.

"Zbog razvoja događaja u Siriji, od ogromnog je bezbednosnog značaja da zadržimo kontrolu nad vrhom planine Hermon", naveo je on u saopštenju.

Izraelske odbrambene snage (IDF) napredovale su dalje od vrha, sve do Bekasema, oko 25 kilometara od glavnog grada Sirije, navodi Glas prestonice, sirijska grupa aktivista. CNN nije mogao nezavisno da potvrdi tu tvrdnju. Portparol izraelske vojske ove nedelje je negirao da snage "napreduju ka" Damasku.

Izrael je u ratu 1967. godine zauzeo Golansku visoravan, stratešku visoravan na jugozapadu Sirije koja se naslanja na planinu Hermon i od tada je okupira. Sirija je pokušala da ponovo zauzme teritoriju u iznenadnom napadu 1973. godine, ali nije uspela, a Izrael ju je anektirao 1981. Okupacija je nezakonita prema međunarodnom pravu, ali su SAD priznale izraelsko pravo na Golan tokom Trampove administracije.

Izrael je decenijama držao neke niže padine planine Hermon, pa čak i tamo ima skijalište, ali je vrh ostao u samoj Siriji.

"Nemamo nameru da intervenišemo u unutrašnje stvari Sirije", rekao je premijer Benjamin Netanijahu u video snimku nekoliko dana nakon što je Izrael bombardovao stotine sirijskih ciljeva i zauzeo demilitarizovanu tampon zonu.

"Ali svakako nameravamo da učinimo sve što je potrebno da vodimo računa o našoj bezbednosti", poručio je on.

Vrh na planini Hermon je ogromna prednost pod kontrolom Izraela. Sa 2.814 metara, viši je od bilo koje tačke u Siriji ili Izraelu, a drugi za samo jednim vrhom u Libanu.

"Ljudi ponekad kažu da u doba projektila zemlja nije važna - to je jednostavno neistina", rekao je Inbar.

U akademskom radu objavljenom 2011. pisao je o mnogim prednostima planine Hermon.

"Omogućava korišćenje elektronskog nadzora duboko u sirijsku teritoriju, dajući Izraelu kapacitet za rano upozorenje u slučaju predstojećeg napada", napisao je on.

Napredne tehnološke alternative poput vazdušnog nadzora, tvrdio je, jednostavno nisu uporedive.

"Za razliku od instalacije na planini, one ne mogu nositi tešku opremu kao što su velike antene i mogu biti oborene protivvazdušnim projektilima", dodao je on.

Vrh je udaljen nešto više od 35 kilometara od Damaska, što znači da je kontrola nad njegovim sirijskim podnožjem - takođe sada u rukama IDF - stavila sirijsku prestonicu u domet artiljerijskih topova.

Lider sirijskih pobunjenika Abu Mohamed al-Džolani u subotu je optužio Izrael da svojim akcijama u Siriji prelazi "linije angažovanja", dok je grupa suseda zemlje pozvala Izrael da povuče svoje snage sa svih sirijskih teritorija.

Posle sastanka u Akabi sa zvaničnicima Turske, Iraka, Egipta i Evropske komisije, potpredsednik jordanske vlade Ajman Safadi optužio je Izrael da pokušava da iskoristi vakuum moći u Siriji. Safadi je upozorio da je stabilnost zemlje "stub bezbednosti regiona" i da ako Izrael ne poštuje suverenitet Sirije, rizikuje "eksploziju situacije".

Netanijahu je u međuvremenu insistirao da je "pružio ruku" novoj vladi u Siriji. Ali u svetu posle 7. oktobra, on i meki drugi su jasno stavili do znanja da neće rizikovati.

"Uglavnom, to je uteha za nas", rekao je penzionisani brigadni general Izrael Ziv o operacijama Izraela u Siriji.

"Saznali smo šta se desilo u drugim zemljama kada imate terorističku organizaciju koja zarobljava vojnu opremu", dodao je.

Netanijahu je takođe insistirao na tome da je okupacija privremena.

"Izrael neće dozvoliti džihadističkim grupama da popune taj vakuum i prete izraelskim zajednicama na Golanskoj visoravni napadima u stilu 7. oktobra", rekao je on.

Njegov kriterijum za povlačenje, rekao je, su sirijske snage "koje su posvećene sporazumu iz 1974. godine i može biti zagarantovana bezbednost na našoj granici".

Nejasno je kada bi to moglo da se dogodi.

"Da li se vojska povlači je politička odluka. Vojska bi volela da ostane tamo", zaključio je Inbar.

(Telegraf.rs)

Video: Hamenei dao naređenje za lansiranje raketa na Izrael

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA