Zašto je Asadova vojska tako brzo poklekla: Ovo su glavni razlozi zbog kojih su ga svi ostavili na cedilu
Vojska svrgnutog sirijskog predsednika Bašara al-Asada naizgled iznenađujuće lako i brzo je poklekla pred napadom pobunjenika koji su za svega nekoliko dana srušili režim u toj zemlji. Reuters je istražio kako je i zašto do toga došlo. Ono što su novinari te agencije otkrili baca novo svetlo na događaje koji su se toliko brzo odigrali da su iznenadili i zapanjili svetsku javnost.
Dvadesettrogodišnji Farhan al-Kuli, regrut sirijske vojske, bio je loše plaćen i demoralisan. Njegova vojna ispostava blizu grada Idliba, koji je bio pod kontrolom pobunjenika, trebalo je da ima devet vojnika, ali ih je bilo samo troje, jer su neki potplatili nadređene da izbegnu služenje, rekao je on.
Od dvojice preostalih regruta koji su bili s njim, jednog su nadređeni smatrali mentalno nesposobnim i nisu mu poveravali oružje, ispričao je Kuli za Reuters.
Godinama su islamistički pobunjenici iz grupe Hajat Tahrir al-Šam (HTS) bili stacionirani iza obližnje linije fronta, dok je sirijski građanski rat bio zamrznut. Međutim, u sredu, 27. novembra, Kulijev nadređeni – na drugoj ispostavi iza linije fronta – pozvao ga je telefonom da mu kaže da se pobunjenički konvoj kreće ka njegovoj poziciji. Oficir je naredio jedinici da ostane na položaju i bori se.
Umesto toga, Kuli je uključio režim rada "avionski mod" na svom telefonu, presvukao se u civilnu odeću, odbacio pušku i pobegao. Dok je pešačio putem na jug, druge grupe vojnika takođe su napuštale svoje položaje.
"Okrenuo sam se i video kako svi hodaju iza mene. Kada su videli da jedan beži, svi su počeli da bacaju oružje i trče", ispričao je Kuli ove nedelje u Damasku, gde je pronašao posao u konjušnici.
Za manje od dve nedelje, pobunjenici su ušli u glavni grad Damask, srušivši predsednika Bašara al Asada pošto se njegova vojska jednostavno raspala. Ovaj poraz je iznenada okončao 13-godišnji konflikt koji je odneo stotine hiljada života.
Reuters je razgovarao s dvanaest izvora, uključujući dvojicu sirijskih dezertera, trojicu viših sirijskih oficira, dvojicu iračkih komandira milicija koji su radili sa sirijskom vojskom, jednim sirijskim obaveštajnim izvorom i izvorom upoznatim s razmišljanjem libanske grupe Hezbolah, jednog od glavnih vojnih saveznika Asada.
Izvori, zajedno s obaveštajnim dokumentima koje je Reuters pronašao u napuštenom vojnom objektu u prestonici, pružili su detaljan prikaz kako je nekada zastrašujuća Asadova vojska postala oslabljena zbog demoralizacije trupa, velike zavisnosti od stranih saveznika, posebno u komandnoj strukturi, i rastućeg nezadovoljstva među redovima zbog rasprostranjene korupcije.
Većina izvora je želela da ostane anonimna jer nisu ovlašćeni da razgovaraju s medijima ili su se plašili odmazde.
Najveća greška napravljena je na samom početku
Od početka rata 2011. godine, Asadova vojna komanda se oslanjala na savezničke iranske i libanske, kao i iračke snage koje finansira Iran, kako bi obezbedila najbolje borbene jedinice u Siriji, rekli su svi viši izvori.
Ključno je bilo to što su značajan deo operativne komandne strukture sirijske vojske vodili iranski vojni savetnici i njihovi saveznici iz milicija, navode oni.
Međutim, mnogi od iranskih vojnih savetnika napustili su Siriju ovog proleća nakon izraelskih vazdušnih napada na Damask, a ostali su otišli prošle nedelje, rekli su komandiri iračkih milicija koji su radili s njima.
Borci i komandanti Hezbolaha uglavnom su napustili Siriju još u oktobru kako bi se fokusirali na eskalaciju rata u Libanu s Izraelom, naveo je izvor upoznat s razmišljanjem Hezbolaha.
Centralni komandni i kontrolni centar same sirijske vojske više nije funkcionisao kako treba nakon odlaska iranskih i Hezbolahovih oficira, a vojska nije imala adekvatnu odbrambenu strategiju, naročito za drugi po veličini grad u Siriji, Alepo, rekli su jedan sirijski pukovnik, dva sirijska obaveštajna izvora i jedan libanski bezbednosni izvor upoznat sa sirijskom vojskom.
Za razliku od toga, pobunjenici na severozapadu, koji su na papiru bili brojčano daleko slabiji od vojske, proveli su godine konsolidujući se pod jednim operativnim centrom koji je koordinisao njihove grupe i jedinice u borbi, navodi se u izveštaju Međunarodne krizne grupe nakon pada Alepa.
Reuters nije uspeo da kontaktira trenutnog predstavnika vojske. Najmoćnija nova figura u Siriji, lider HTS-a Abu Mohamed al Džolani, poznat i kao Ahmad al Šaraa, rekao je Reutersu u sredu da će raspustiti sirijske bezbednosne snage. Misija Irana pri Ujedinjenim nacijama, iračke milicije i Hezbolah nisu odgovorili na zahteve za komentar.
Lak pad Alepa kao posledica korupcije
Kada je Alepo napadnut krajem novembra, vojne jedinice nisu dobile jasan plan, već su im rečeno da same odluče šta da rade ili da se povuku u strateški grad Homs kako bi pokušale da se reorganizuju, rekla su dva sirijska bezbednosna izvora.
Alepo je pao bez većih borbi 29. novembra, samo dva dana nakon početka ofanzive, izazvavši šokove u vojsci, rekla su trojica viših sirijskih oficira.
Ono što je ostalo na terenu bila je sirijska vojska kojoj je ozbiljno nedostajala kohezija, rekli su svi izvori, opisujući brojne jedinice koje su bile nedovoljno popunjene jer su oficiri prihvatali mito kako bi vojnici bili oslobođeni službe ili su naređivali vojnicima da odu kući, dok su sebi zadržavali njihove plate.
Godine 2020. vojska je imala 130.000 ljudi, prema izveštaju vojno-analitičkog centra IISS Military Balance, koji je opisao vojsku kao značajno oslabljenu dugim građanskim ratom i transformisanu u neregularno strukturisanu organizaciju nalik milicijama, fokusiranu na unutrašnju bezbednost.
U danima pred kolaps režima u nedelju, Sjedinjene Američke Države su imale informacije o širokom obimu dezerterstva i promena strana u vojnim snagama, kao i o nekim elementima koji su bežali u Irak, rekao je američki zvaničnik, koji je govorio pod uslovom anonimnosti. Reuters nije mogao da utvrdi ukupni nedostatak ljudstva u vojsci ili trenutnu snagu snaga.
Izvori sirijske vojske opisali su oficire i vojnike kao demoralisane zbog plata koje su bile stalno niske, čak i nakon bolnih vojnih pobeda ranije tokom rata, i zbog izveštaja, koje Reuters nije mogao da proveri, da se bliska Asadova porodica enormno obogatila.
Dana 28. novembra, Generalna komanda vojske i oružanih snaga izdala je telegram, naredivši svim trupama da budu u punoj borbenoj gotovosti, prema vojnom dokumentu koji je Reuters pronašao u kancelariji Vazduhoplovne obaveštajne službe u Damasku.
Kao znak da je režim bio očajan, Direkcija vazduhoplovne obaveštajne službe Sirije, ključna agencija bliska Asadovoj porodici, optužila je svoje ljude za "slabost" na kontrolnim punktovima širom zemlje nakon što je jedan od njih zauzet od strane pobunjenika na jugu 1. decembra, i upozorila na kaznu "bez popuštanja" ako se ne bore, kako pokazuje dokument koji je video Reuters.
Uprkos naredbama i pretnjama, brojni vojnici i oficiri počeli su da beže, rekli su svi izvori. Umesto da se suoče s pobunjenicima, ili čak nenaoružanim protestantima, stanovnici sirijskih gradova videli su brojne vojnike, a mnogi video-zapisi su počeli i da kruže internetom, kako napuštaju položaje, presvlače se u civilnu odeću i vraćaju kući.
Novinari Reutersa koji su ušli u Siriju u nedelju našli su vojničke uniforme koje su i dalje bile razbacane po ulicama Damaska.
Opravdani bes oficira srednjeg ranga, ali bez efekta
Korupcija i loša moralna klima išli su sve više kroz vojne redove. Mnogi oficiri srednjeg ranga poslednjih godina su bili sve više ljuti što se žrtve i što se uspesi vojske tokom rata nisu odrazili boljim platama, uslovima i resursima, rekli su jedan aktivni, jedan nedavno penzionisani i jedan oficir koji je dezertirao.
Godine 2020. Rusija i Turska su postigle dogovor koji je zamrzao linije fronta nakon što je Asad povratio sve glavne gradove i glavni auto-put koji povezuje Damask i Alepo, dodatno podelivši zemlju koja je već bila podeljena zbog područja pod kontrolom Kurda.
Međutim, sirijska ekonomija nastavila je da pati zbog američkih sankcija i smanjene strane pomoći, rekao je Aron Lund, istraživač u think-tanku Century International, koji se fokusira na Bliski istok. Usledila je ogromna inflacija.
"Stvari su postale još gore za sve, osim za oligarhe i elite oko Asada. To je očigledno bilo izuzetno demorališuće", rekao je Lund.
Iako su dekretima 2021. godine vojničke plate otprilike udvostručene kako bi se pratila inflacija koja je te godine premašila 100%, kupovna moć je brzo opala jer je sirijska funta srušena u odnosu na dolar.
Pukovnik Makluf Makluf, koji je služio u inženjerskoj brigadi, rekao je da su svi koji su se žalili na korupciju pozvani na saslušanje na vojni sud – nešto što se njemu desilo više puta.
"Živeli smo u strašnom društvu. Bili smo uplašeni da kažemo i jednu reč", rekao je Makluf. Bio je stacioniran u Hami, ali je dezertirao pre nego što je grad pao u ruke pobunjenika 5. decembra, rekao je u intervjuu u Alepu u utorak.
Bes je rastao, naročito u poslednjih godinu dana, rekao je jedan visoki oficir vojne obaveštajne službe, rekavši da postoji "rastuće nezadovoljstvo prema Asadu", uključujući i među njegovim ključnim visokim podržavaocima iz njegove alavitske manjinske zajednice.
Godine propadanja vojske došle na naplatu
Kulijevo vojno iskustvo ilustruje probleme vojske – i pomaže da se objasni njegov nedostatak lojalnosti. Regrutovan je za obavezni 18-mesečni vojni rok sa 19 godina, nakon što je platio oficiru da odloži njegov službeni rok za godinu dana.
Kada je njegov službeni period istekao, naređeno mu je da ostane u vojsci na neodređeno vreme. Dezertirao je, ali ga je kasnije uhvatila patrola, stavila u zatvor na 52 dana i zatim ga poslala na udaljenu ispostavu blizu Idliba.
Plaćali su mu 500.000 sirijskih funti (oko 40 dolara) mesečno. Vojničke plate često su bile opljačkane pre nego što su stigle. Ponekad je cela njegova plata išla na kupovinu dodatne hrane, rekao je.
Kolege koje su imale novca plaćale su oficirima 100 dolara, što on nije imao, kako bi izbegli službu, rekao je Kuli. Kulijeva brigada trebalo je da ima 80 vojnika, ali ih je zapravo bilo samo 60, rekao je.
Opisao je loše postupanje od strane oficira, uključujući dodeljivanje teškog fizičkog rada kao što je kopanje zemljanih bedema u veoma vrućem i veoma hladnom vremenu i tokom noći. Reuters nije mogao nezavisno da potvrdi detalje njegovih iskustava.
Jedan bivši major opisao je korišćenje prinudnih regruta kao "fatalnu grešku". Bivši logistički vojni službenik, Zuhair (28), rekao je u intervjuu u Damasku u utorak da je video kako oficiri kradu i prodaju električne generatore i gorivo. "Jedino što su želeli bilo je da iskoriste svoje pozicije da se obogate", rekao je.
Godinama je ratovao za Asada, ali je imao rođake među pobunjenicima, a kada su napredovali, on je navijao za njih, rekao je. "Ne znam kako da opišem koliko sam srećan", rekao je.
Prezir saveznika prema jadnim sirijskim vojnicima
Kako bi se suprotstavio ranijem ustanku opozicije, koji je počeo protestima 2011. godine, Asad se oslonio na saveznike. Rusija je poslala avione koji su bombardovali pobunjeničke pozicije, Iran je poslao vojne savetnike i borce Hezbolaha. Iranske milicije iz Iraka i druga grupa koju je formirao od avganistanskih šiitskih boraca takođe su došle.
Njihove borbene veštine i dobrobit bili su u kontri su sa sirijskim vojnicima. Komandir iračke milicije koji je služio blizu Alepa rekao je da je znao za sirijski vod koji je trebalo da se sastoji od 30 vojnika, ali ih je bilo samo osam.
Milicija je često pozivala te vojnike da jedu sa njima iz sažaljenja zbog loših uslova u kojima su bili, rekao je taj komandir.
Hezbolah i saveznici milicija gledali su na redovne sirijske trupe sa gotovopotpunim prezirom, rekli su komandanti iračke milicije i izvor upućen u razmišljanja Hezbolaha.
Nisu im verovali kada su u pitanju bile važne operacije i često nisu želeli da se bore zajedno sa njima, dodali su ti izvori.
Napad Hamasa 7. oktobra 2023. preokrenuo stvari
Prisustvo Irana u Siriji smanjeno je u mesecima nakon napada na Izrael koji je izveo Hamas podržan od strane Teherana 7. oktobra 2023, rekli su komandant iračke milicije baziran u blizini Alepa i irački vojni savetnik baziran u Damasku.
Odgovor Izraela na Hamasovu upad uključivao je eskalaciju napada na ciljeve povezane s Iranom, uključujući i one u Siriji.
Dana 1. aprila, u napadu je ubijen glavni komandant Iranske revolucionarne garde u jednoj zgradi u iranskom konzularnom kompleksu u Damasku. Izrael nije potvrdio niti demantovao odgovornost za napad.
Oba iračka izvora su rekla da se broj komandanta iz Iranske revolucionarne garde u Siriji drastično smanjio nakon toga. Jedan je rekao da je komandni centar sirijskih vojnih operacija postao neefikasan kao rezultat toga, a situacija je pogoršana povlačenjem Hezbolaha u oktobru.
Rusija je izvodila vazdušne napade na pobunjenike dok su napredovali ka Hami i Homsu, rekla su obojica, ali, za razliku od ranijih faza rata, nije bilo efikasnih kopnenih snaga koje bi mogle da profitiraju od ruskih udara.
Do subote, 7. decembra, Rusija je pozvala na političku tranziciju. Kremlj i rusko ministarstvo spoljnih poslova odbili su da komentarišu ovu priču. Kremlj je rekao u utorak da je "uložio mnogo truda" kako bi pomogao Asadu tokom građanskog rata, ali da se situacija potom pogoršala.
U Alepu, sirijske snage su se oslanjale na Hezbolah za operativno komandovanje, rekao je pukovnik sirijske vojske koji je inače Alavit, kao i Asad. Bez iranskih savetnika ili Hezbolaha, vojska nije mogla da zadrži teritoriju blizu grada, rekli su pukovnik, irački komandant i irački savetnik.
Iračke milicije su prošle nedelje poslale više boraca u Siriju, ali su otkrile da su svi kanali za kontakt s iranskim vojnim savetnicima bili prekinuti, rekao je irački komandant.
U petak, nakon što su pobunjenici zauzeli grad Hamu, iračke grupe su dobile naređenje da odu, rekao je on.
"Bitka za Siriju je izgubljena od prvog dana", zaključio je irački vojni savetnik.
(Telegraf.rs)
Video: Magični let beogradskih pingvina: Loptice u smokinzima ipak poletele
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.