Mala bela pilula sa 2 polumeseca imala jednu od ključnih uloga u rušenju Bašara al-Asada: Donela mu milijarde

A. P.
A. P.    
Čitanje: oko 5 min.
  • 1

Režim Bašara al-Asada u Siriji srušio se munjevitom brzinom nakon što su pobunjeničke snage izvršile desetodnevnu ofanzivu širom zemlje i zauzele glavni grad Damask prošle nedelje, dok je dugogodišnji predsednik na kraju podneo ostavku i pobegao u Rusiju.

Sada se mnogi pitaju - Kako je do toga došlo tako brzo? Imajući u vidu pre svega činjenicu da je građnski rat u siriji trajao bezmalo 13 godina, prenosi "ABC News".

Neki analitičari, kao i administracija predsednika Džozefa Bajdena, ukazali su na glavne Asadove saveznike - Iran, Rusiju i Hezbolah, kao faktore koji su poslednjih meseci bili "oslabljeni i ometeni". Izraelski premijer Benjamin Netanijahu je u septembru izjavio da je ubistvo lidera Hezbolaha Hasana Nasralaha "istorijska prekretnica".

Međutim, drugi posmatrači situacije u Siriji ističu još jedan ključni faktor - Malu belu tabletu s par međusobno isprepletenih polumeseca na jednoj strani, sintetički amfetamin poznat kao keptagon, koji je izuzetno popularan na Bliskom istoku.

Stručnjaci navode da je trgovina ovom drogom koja potiče iz Sirije, najvećeg svetskog proizvođača keptagona, ubrzala Asadov pad jer su susedne zemlje, želeći da suzbiju poplavu ove droge, prestale da ga podržavaju.

Keptagon je sintetički stimulans fenetilin, poznat i kao fenetilin, koji je na Bliskom istoku postao popularan pod ovim brendom. Prema prošlogodišnjem Svetskom izveštaju o drogama Kancelarije Ujedinjenih nacija za drogu i kriminal, "glavna polazna tačka za pošiljke keptagona" i dalje su Sirija i Liban, a "pod pretpostavkom da su sve zaplene amfetamina u regionu zapravo keptagon, zaplene su se udvostručile od 2020. godine, dostižući rekordnih 86 tona u 2021. godini".

Karolajn Rouz, istraživačica trgovine keptagonom iz vašingtonskog instituta "Nju Lajns", rekla je da ova droga ima "zakonitu" istoriju i da se pogrešno percipira kao bezopasna, zbog čega ne nosi stigmu kao takozvane "droge za zabave" poput kokaina ili ekstazija. Ova droga je takođe popularna u muslimanskim zemljama gde je alkohol zabranjen Kuranom.

"Čini da se osećate nepobedivo. Umanjuje glad i pomaže vam da ostanete budni do kasno u noć, a koriste je taksisti, studenti, siromašni u redovima za hleb, bogati koji žele da smršaju kao i borci jer vam daje energiju i omogućava da preživite s jednim obrokom dnevno", kaže Rouz.

Sirija je lider u globalnoj trgovini keptagonom, generišući procenjenih 10 milijardi dolara - od čega je oko 2,4 milijarde dolara godišnje direktno išlo Asadovom režimu, prema studiji iz 2023. godine koju je sprovela Opservatorija političkih i ekonomskih mreža, nevladina organizacija koja istražuje organizovani kriminal i korupciju u Siriji.

Jedan od ljudi koji već godinama pažljivo prate trgovinu keptagonom iz Sirije je kongresmen Frenč Hil (republikanac iz Arkanzasa), jedan od desetina zakonodavaca koji su podržali dvopartijski zakon o zaštiti sirijskih civila, poznat kao Cezarov zakon iz 2019. godine, koji je predložio uvođenje strogih sankcija protiv Asada i njegovih najbližih saveznika. Zakon je na kraju usvojen kao deo Nacionalnog zakona o odbrani za 2020.

Hil je kasnije, 2021. godine, predstavio Zakon o keptagonu, koji je, kako je rekao u intervjuu za "The New Arab" 2022. godine, dizajniran da "razbije i uništi proizvodnju i trgovinu smrtonosnom drogom od strane Asadovog režima."

"Po mom mišljenju, činjenica da se Asadov režim okrenuo proizvodnji narkotika kao glavnom izvoru prihoda bio je znak da funkcionisanje međunarodnog tretiranja Asada kao parije daje rezultate. Prošlonedeljni događaji jasno su pokazali da su korupcija i finansijska slabost Asadove vojske duboko ukorenjeni", izjavio je kongresmen Hil.

Prema Karolajn Rouz, procvat trgovine keptagonom bio je "zombi ekonomija" koja je nastala usled strogih sankcija koje su Siriji uvele Sjedinjene Države i Evropa i istovremeno je punila džepove Asadovog režima.

"Ako je ikada postojala savršena definicija narko-države, mislim da je to bila Sirija, jer je državni bezbednosni i politički aparat štitio proizvodnju keptagona, širio javnu priču da keptagon ne postoji, dok su predsednikov brat, ceo bezbednosni aparat i Četvrta oklopna divizija bili uključeni u sprovođenje trgovine", rekla je Rouz.

U međuvremenu, Turska i Saudijska Arabija bile su sve frustriranije pokušajima normalizacije odnosa s Asadom, dok su njihove granice bile preplavljene drogom, prema nedavnom izveštaju Karnegi fondacije za međunarodni mir.

Rouz je objasnila da je Asad u nedavnim pregovorima za normalizaciju pokušao da koristi svoju moć nad trgovinom keptagonom kao polugu uticaja, ali mu se to obilo o glavu.

"U mnogim mojim razgovorima s visokim zvaničnicima zalivskih zemalja, oni su govorili da je Asadov režim koristio trgovinu keptagonom kao sredstvo pritiska za normalizaciju odnosa i da je režim često otvoreno priznao svoju povezanost s trgovinom keptagonom. To je bila strategija da se postigne dogovor između zalivskih država i Damaska, kako bi one platile režimu u zamenu za smanjenje protoka keptagona. To je frustriralo zalivske države jer to nije bio način na koji su želele da započnu pregovore o normalizaciji. One su verovale da, nakon izolacije režima, sankcija i prekinutih diplomatskih odnosa, režim treba da bude strana koja prihvata njihove zahteve, a ne obrnuto", tvrdi Rouz.

Metju Zvajg, stručnjak za sankcije iz lobističkog ogranka Fondacije za odbranu demokratija, ukazao je na još jedno pitanje povezano s keptagonom koje je možda doprinelo Asadovom padu.

"Pitanje je da li je Asad uopšte mogao da kontroliše trgovinu", rekao je Zvajg i nastavio:

"Ili je trgovina kontrolisala njega? Isto pitanje se može postaviti i prelaznoj vladi. Da li će oni moći da kontrolišu trgovinu, ili će trgovina kontrolisati njih? U pitanju je ogroman novac".

U nedelju, samo nekoliko sati nakon što je islamistička grupa Hajat Tahrir al-Šam (HTS) zauzela Damask i preuzela vlast, njen lider Abu Mohamed al-Džolani obratio se okupljenima u istorijskoj Umajadskoj džamiji u prestonici i izjavio:

"Sirija je postala najveći proizvođač keptagona na svetu, a danas će, milošću Božijom, Sirija biti očišćena.“

Budućnost ostaje neizvesna kada je reč o moćnim silama ekonomije kartela koju pokreću milijarde dolara, velika potražnja i krhka prelazna vlada.

(Telegraf.rs)

Video: Završena najveća bitka rata u Siriji: Alepo u poptpunoj kontroli vladinih snaga

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA