Deca od 10 godina idu u zatvor kao i odrasli: Zakon usvojen, UN kritikovale odluku države

A. R.
A. R.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 2

Australijska država Kvinslend usvojila je zakone prema kojima će deca od 10 godina biti kažnjavana kao i odrasli ako budu osuđeni za krivična dela kao što su ubistvo, ozbiljan napad i provala.

Vlada kaže da su oštrija pravila o kazni odgovor na "bes zajednice zbog zločina koje su počinili mladi prestupnici" i da će delovati kao sredstvo odvraćanja. Ali mnogi stručnjaci su ukazali na istraživanja koja pokazuju da strože kazne ne smanjuju prestupe među mladima, već ih samo mogu pogoršati.

Ujedinjene nacije su takođe kritikovale reforme, tvrdeći da one zanemaruju konvencije o ljudskim pravima dece i krše međunarodno pravo.

Liberalna nacionalna partija (LNP) - koja je pobedila na državnim izborima u oktobru - postavila je pravila kao obeležje svoje kampanje, rekavši da stavljaju "prava žrtava" ispred "prava kriminalaca".

"Ovi zakoni su za svakog stanovnika Kvinslenda koji se ikada osećao nesigurno i koji je bio žrtva kriminala među mladima širom naše države", rekao je premijer Dejvid Krizafuli nakon što je parlament usvojio zakon u četvrtak, piše BBC.

Uoči glasanja, obe političke strane su tvrdile da je Kvinslend u zagrljaju talasa kriminala mladih i da je neophodan strožiji pristup za borbu protiv ovog pitanja.

Međutim, podaci australijskog biroa za statistiku pokazuju da se kriminal među mladima u Kvinslendu prepolovio u poslednjih 14 godina, da je dostigao najnižu stopu u zabeleženoj istoriji 2022. godine i da je od tada ostao relativno stabilan. Brojke iz policijske službe Kvinslenda i Australijskog instituta za kriminologiju takođe pokazuju jasan trend pada.

Vlada naziva "zločin za odrasle, vreme za odrasle", novi zakoni navode 13 krivičnih dela koja će sada biti podložna strožim zatvorskim kaznama kada ih počine mladi, uključujući doživotni zatvor za ubistvo, bez uslovnog otpusta od 20 godina.

Ranije je maksimalna kazna za mlade prestupnike osuđene za ubistvo bila 10 godina zatvora, a doživotna kazna se smatrala samo ako je zločin "posebno težak".

Zakoni takođe uklanjaju odredbe o kaznama bez pritvora, kao što su novčane kazne ili rad u zajednici, za decu, a ne zatvor – i omogućiće sudijama da uzmu u obzir punu krivičnu istoriju deteta prilikom izricanja kazne.

Policijski sindikat Kvinslenda nazvao je promene "skokom napred u pravom smeru", dok novi državni tužilac Kvinslenda Deb Freklington kaže da će to dati sudovima mogućnost da "bolje rešavaju obrasce prekršaja" i "osude ljude odgovorne za svoje postupke".

Ali u rezimeu, Frecklington je takođe primetio da su promene bile u direktnom sukobu sa međunarodnim standardima i da će verovatno više mladih biti držano u policijskim ćelijama na duži period jer su centri za pritvor puni.

Kvinslend već ima više dece u pritvoru nego bilo koja druga australijska država ili teritorija.

Premijer Crisafulli je u četvrtak rekao da, iako može postojati "kratkoročni pritisak", njegova vlada ima dugoročni plan da "isporuči niz drugih pritvorskih objekata i različitih opcija". Australijska komesarka za decu En Holonds opisala je promene kao „međunarodnu sramotu“.

Ona je takođe optužila vladu Kvinslenda da "ignoriše dokaze" koji sugerišu da "što mlađe dete dođe u kontakt sa pravosudnim sistemom, veća je verovatnoća da će nastaviti da čini teže zločine".

(Telegraf.rs)

Video: Šta sve do sada znamo o nestanku Ane Knežević

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Bravo

    12. decembar 2024 | 16:02

    E tako i treba !

  • Tomislav Kopunović

    13. decembar 2024 | 07:47

    Polazeći putem kriminala, maloletnici se odriču statusa deteta i zaštite koju imaju po zakonu. Naravno da ih treba procesuirati kao i odrasle prestupnike. Trebalo bi to uvesti i u Srbiji.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA