Ovo je lista najrizičnijih država i gradova za 2025. godinu: Među nesigurnijim i jedna ex yu republika
Globalna karta rizika, koja ocenjuje sigurnost zemalja i gradova za putovanja za 2025. godinu objavljena je nedavno. Na vrhu liste nalaze se zemlje pogođene građanskim ratovima, poput Burkine Faso i Centralnoafričke Republike.
Pri izrdi mape u obzir se uzimaju rizici od izbijanja nasilja, socijalnih nemira, nasilnih i manjih kriminala, kao i klimatskih promena.
Među najrizičnijim državama trenutno su i Liban i Izrael, iako su ove države nedavno potpisale sporazum o prekidu vatre.
Kartu su kreirali Safeture i Riskline, a "Risk Map 2025" obuhvata 77 zemalja, uključujući Izrael, Zapadnu Obalu, Gazu, Liban i Iran. U ovim državama došlo je do pogoršanja bezbednosne situacije u odnosu na prethodnu godinu.
Sirija takođe ostaje na listi najmanje sigurnih zemalja, a odlazak u ovu zemlju treba posebno da se izbegava u narednom periodu, zbog nemira koji su izbili nakon što su pobunjenici svrgnuli diktatora Bašara al-Asada s vlasti.
Tri najopasnija grada za putnike su Bangui u Centralnoafričkoj Republici, Bejrut u Libanu i Gaza u Pojasu Gaze.
Iako je Evropa istorijski smatrana stabilnim regionom, karta pokazuje da rizici u ovom delu sveta sada rastu. Velika Britanija, Francuska, Španija i Švedska premeštene su u kategoriju "umerenog rizika", dok su Italija, Holandija i Poljska takođe zabeležile povećanje rizika.
Sve države rangiraju se u pet grupa u odnosu na nivo rizika: nizak, umeren, srednji, visoki i ekstremno visoki.
Zemlje koje su postale bezbednije i prešle sa višeg nivoa rizika u kategoriju "umerenog" u poslednjih godinu dana su Jermenija, Argentina, Bosna i Hercegovina, Kina, Maroko i Kuba.
Zemlje koje se smatraju "niskim rizikom" za putovanja su Nemačka, Švajcarska, Luksemburg, Belgija, Finska, Island i Norveška, kao i Australija, Novi Zeland, Singapur i Japan.
Najbezbedniji gradovi su Bern u Švajcarskoj, koji je na prvom mestu, a prate ga Doha u Kataru, Melburn u Australiji, Monreal u Kanadi, Muskat u Omanu i Otava u Kanadi.
Jedna zemlja koja je ranije bila u kategoriji najnižeg rizika, ali je prešla u "srednji rizik", je popularna destinacija za medeni mesec- Maldivi. Ova promena se objašnjava povećanjem političke nestabilnosti, rastom socijalnih tenzija, verskim ekstremizmom i posledicama klimatskih promena, poput poplava i erozije obale.
Safeture i Riskline, koji detaljno analiziraju globalne rizike za putovanja, takođe su uzeli u obzir medicinsku zaštitu prilikom procene rizika za putnike.
Otkriveno je da je zdravstvena infrastruktura posebno loša u Avganistanu, Bangladešu, Kamerunu, Centralnoafričkoj Republici, Haitiju, Mjanmaru, Južnom Sudanu, Venecueli i Jemenu.
(Telegraf.rs)
Video: Sastanak Brnabić sa novoimenovanim predsednikom Venecuele
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
moki
Zabiravili na Somaliju i Migadis... Idite da prosetate tamo😂😂😂😂😂
Podelite komentar
Balkan
Kina ubedljivo najbezbednija zemlja na svetu. Zbog prirode posla, proputovao sam više od 2/3 sveta,ali nigde se nisam osećao sigurnije i bolje prihvaćen od ljudi nego u Kini. O Kini mogu da pričaju samo oni koji su bili i živeli ovde. 95 procenata onoga što čitam u zapadnim medijima nema blage veze sa istinom.
Podelite komentar