Ovo pravoslavno selo oslonilo se na veru da se spasi od propasti, i uspelo mu je: Priča budi nadu svima
Selo Furna, dom za 180 ljudi, skriveno u planinama prekrivenim jelom u centralnoj Grčkoj, je selo koje nestaje, ali je ipak odlučno da zadrži svoje mesto na mapi.
Udaljeno na vijugavih četiri sata vožnje od Atine, ovo selo uživa skoro potpunu tišinu, koju povremeno prekidaju crkvena zvona i zavijanje pasa. Stariji meštani mere šanse sela za opstanak brojem dece upisane u lokalnu osnovnu školu. Prošle godine bila su samo dva đaka.
Ali Furnino bogatstvo preokrenulo je malo verovatno i neumorno partnerstvo. Lokalna učiteljica, doktorant koji studira veštačku inteligenciju, pronašla je zajednički cilj sa prečasnim Konstantinom Dusikosom, krupnim pravoslavnim sveštenikom i bivšim operaterom na mašini za drvo, koji je rukopoložen neposredno pre svoje 50. godine.
Oni su počeli očajničku kampanju da privuku porodice u Furnu, nudeći novac za naseljavanje prikupljen od privatnih donacija i opštinskih programa.
I, za divno čudo, za sada su uspešni u svojoj ideji. Dve porodice su se doselile u selo, a još pet je na listi čekanja za 2025. godinu... Na stotine porodica se raspituje. Sada osmoro dece pohađa osnovnu školu.
Klupe se polako pune
Pop Konstantin, podjednako vičan za volanom svog pikapa, kao i pred oltarom, kaže da je inicijativu podstakao poziv pravoslavne crkve, koja je pozvala sveštenstvo da promoviše porodični život.
"Mislim da smo uradili očiglednu stvar, pomogli smo ljudima da ovo naše selo održe živim. Naravno, seoski život nije za svakoga. Morate da bude vični sa rukama", govori sveštenik dok stoji u crkvi Preobraženja Hristovog, koja se nalazi na glavnom seoskom trgu.
Prema podacima Svetske banke, Grčka ima jednu od najstarijih populacija na svetu sa 23 odsto starosti od 65 ili više godina u 2023. Centralna grčka regija Evritanija, dom Furne, suočava se sa niskom stopom nataliteta i ruralnom depopulacijom, sa prosečnom starošću od 56,2 godine – jednom od tri najviša u Evropskoj uniji.
Panajota Dijamanti, jedina nastavnica u Furni i koosnivač kampanje "Novi život na selu", kaže da je evidentno da je situacija alarmantna.
"Ako deca ne dođu, nastavnike će prebaciti i škola će biti zatvorena, a kada jednom zatvore školu, nikad više je neće otvoriti. Treba nam silovita akcija", kaže nastavnica Panajota.
Više od 200 javnih škola i vrtića je zatvoreno širom Grčke u tekućoj školskoj godini zbog malog broja upisanih, od kojih su mnogi u udaljenim delovima zemlje sa retkim stanovništvom zbog planinskog kopnenog terena i brojnih malih ostrva.
Nekoliko lokalnih vlasti oduševljeno je kampanjom koje sprovodi selo Furna i zamolili su mladu nastavnicu da im pomogne da otpočnu sličan program.
Nakon što završi čas ona sa svojih osmoro učenika izađe da se igra u školskom dvorištu iz kojeg se pruža pogled na predivne planine. Deca uživaju u tome što imaju "selebriti status" u selu. Naime, njihove rođendane često slave na glavnom trgu u Furni.
Sa šestoro dece ovde našla mir
Vasiliki Emanuil se preselila u Furnu sa šestoro dece - petoricom sinova i ćerkom - i kaže da je zasipaju ljubaznošću i dobrotom. Meštani sela joj ispred vrata tokom noći ostave hranu i podržavaju je u ideji da oživi staru pekaru kada se njen muž vrati sa rada u Nemačkoj.
"Ovde sam skoro tri meseca i bila bih nezahvalna kad bih rekla da sam grcala. Lokalni sveštenik i njegova supruga me gledaju kao da sam član njihove porodice. Celo selo je uz nas i daju nam sve, od podrške do preko neophodnih namirnica.
Smrtnost je nadmašila broj rođenih u Grčkoj 2010. godine, pošto je zemlja potonula u tešku finansijsku krizu, a broj se od tada stalno pogoršavao, dostigavši skoro duplo veći nivo rađanja 2022. godine. Konzervativna vlada je prošle godine stvorila ministarstvo porodice i socijalne kohezije. Povećala je beneficije za porodice u budžetu za 2025. i obratila se za pomoć Pravoslavnoj crkvi.
Prošle godine, vladajući Sveti sinod crkve izdao je saopštenje koje je pročitano u svim pravoslavnim crkvama u Grčkoj, tvrdeći da finansijski podsticaji neće biti dovoljni da se preokrenu strašni demografski trendovi.
"Stručnjaci predlažu različita rešenja da bi se rešio ovaj problem, ističući važnost socijalnog, ekonomskog i geopolitičko uplitanje. Crkva ističe duhovnu dimenziju porodičnog života, zalažući se za jedinstvo, ljubav, stvaranje porodice kao svedočanstvo božanske svrhe. Deca, koja se smtraju božjim darom, donose radost u život i simbolišu nadu i obnavljanje", stoji u saopštenju Sinoda.
Za stanovnike Furne, samo prisustvo crkve je povezano sa opstankom sela. Više od dvadeset crkava u tom području prazno je većim delom godine, ali su dobro očuvane i vrata bogomolje su otvorena za sve važne datume u crkvenom kalendaru.
Dolazak dece u crkvu i njihova graja na pustim ulicama privukla je pažnju mnogih meštana. Jorgos Vasilikudis, stari meštanin sela, kaže da se ovom nije nadao.
"U početku sam mislio da porodice nikad ne bi došle da žive ovde. Ovo je malo, baš malo selo, nema mnogo toga ovde... Ipak, na moje iznenađenje, porodice su došle i srećni su", kaže Jorgos koji drži lokalnu kafanicu i konačište.
Stari Jorgos kaže da je ovo dobro ne samo za selo, već za sve stanovnike koji ovde i dalje pokušavaju da nešto naprave.
"Ovo je dobro za ljude koji imaju svoje prodavničice, koji imaju neki posao ovde. Služimo kao dobar primer drugim selima, a to je dobar početak", kaže Jorgos.
(Telegraf.rs)
Video: Vučić: Napravićemo poseban program stambenih kredita za mlade
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.