Ubica milionera bio pasionirani čitalac knjiga, jedna mu baš privukla pažnju: Ove ljude je pratio na mrežama

I. N.
I. N.    
Čitanje: oko 9 min.
  • 0

Luiđi Manđione, koji se tereti za ubistvo milionera Brajana Tompsona, direktora UnitedHeathcare-a, bio je đak generacije i pasionirani čitalac knjiga. Mesecima pre nego što je ubio Tompsona, Manđione je bio veoma aktivan na društvenim mrežama, gde je pisao o knjigama koje želi da čita, a onda je misteriozno nestao.

Mladić iz bogate baltimorske porodice, koji je studirao na univerzitetu iz Ajvi lige, godinama je na mrežama kačio nasmejane fotografije sa svojih putovanja, pokazivao javnosti kako aktivno trenirao, ali je pričao i o zdravstvenim izazovima sa kojima se suočava.

Javno je vodio evidenciju o skoro 300 knjiga koje je pročitao ili je želeo da pročita, čak je objavio i povoljan pregled na manifest Unabombera na veb stranici knjige. Ali onda, tokom leta, činilo se da je Manđione prestao da objavljuje na mreži, što je izazvalo zabrinute poruke od nekih njegovih prijatelja.

"Nismo ništa od tebe čuli mesecima i izgleda kao da te članovi tvoje porodice traže", napisao je jedan korisnik platforme X u oktobru tagujući nalog koji pripada Manđioneu. "Ne znam da li si dobro...", napisao je drugi.

Sada, dok policija žuri da sklopi kockice o potencijalnom motivu, ali i potezima Manđione pre brutalne likvidacije ispred hotela Hilton u Njujorku, oni koji ga poznaju kažu da su u šoku zbog svega i da im nije jasno kako neko, koji je imao budućnost koja obećava, mogao da počini tako jeziv zločin.

"Ne mogu to da shvatim. To mi je nepojmljivo", rekao je Ar Džej Martin, koji je živeo sa Manđioneom na Havajima pre nekoliko godina. On tvrdi da je Luiđi bio prijatan i uviđavan mladić.

Odrastao u bogatstvu

Manđione, koji je uhapšen u restoranu MekDonalds u Altuni u Pensilvaniji u ponedeljak, tereti se za ubistvo, nezakonito posedovanje oružje i falsifikovanje dokumenata.

Prema optužnici, kod sebe je imao ranac u kojem je imao crni pištolj napravljen 3D štampačem, kao i prigušivač. Prema izvorima iz policije, kod sebe je imao i rukom ispisani manifest u kojem se navodi "ovi paraziti su to zaslužili", i u kojem izražava "lošu volju prema korporativnoj Americi".

Ono što je zanimljivo jeste da je sam Manđione iz bogataške porodice. Njegov deda, Nikolas Manđione Sam bivši građevinski izvođač rekao je ranije za Baltimor Sun da je počeo da radi sa 11 godina, izgradio je lokalno carstvo nekretnina koje je uključivalo objekte staračkih domova oko Merilenda i dva seoska kluba u predgrađu Baltimora.

Mladi Manđione, koji je jedan od više od tridesetoro unučadi Nikolasa i njegove supruge Meri, volontirao je kao srednjoškolac u porodičnom biznisu, tačnije u staračkom domu... Tako bar piše na njegovom LinkedIn profilu.

Manđione je diplomirao na prestižnoj školi Gilman, instituciji namenjenoj samo dečacima koja je poznata kao jedna od najzahtevnijih privatnih škola u Baltimoru. U svom pozdravnom govoru 2016. godine, Manđione je pohvalio svoje drugove iz razreda što su "izlazili sa novim idejama i izazivali svet", navodeći uspešna prikupljanja sredstava i dostignuća u sportu i akademici.

"Za klasu 2016, ona klasa koja se dešava samo jednom u 50 godina, to je bilo neverovatno putovanje i jednostavno ne mogu da zamislim poslednjih nekoliko godina sa bilo kojom drugom grupom momaka“, rekao je on.

Brian Thompson ubistvo, Brajan Tompson Foto: Tanjug/AP

Manđione je pohađao Univerzitet u Pensilvaniji, gde je diplomirao 2020. godine, magistrirao računarske nauke, a diplomirao je matematiku, rekao je portparol univerziteta za CNN. Bio je i član bratstva Phi Kappa Psi, pokazuju fotografije sa društvenih mreža.

U intervjuu za univerzitetski blog, Manđione je govorio o tome kako je osnovao klub za razvoj video igara.

"U srednjoj školi sam počeo da igram mnogo nezavisnih igara i sličnih stvari, ali sam želeo da napravim sopstvenu igru i tako sam naučio kako da kodiram. U prvoj i drugoj godini srednje škole naučio sam (sam) kako da programiram, i zato sam sada magistar računarskih nauka; tako sam ušao u to... Samo sam stvarno želeo da pravim igre", rekao je tada Manđione.

Njegov bivši kolega. koji je sa njim radio kao savetnik na letnjem programu Univerziteta Stenford tokom fakulteta, opisao ga je kao otvorenog i društveno šarmantnog.

"Zaprepašćen sam. Nikad nisam stekao utisak da će se samouništiti", rekao je kolega, koji je želeo da ostane anoniman.

Šta se još zna o njemu?

Nakon diplomiranja, Manđione je radio kao softverski inženjer za kompaniju za prodaju automobila na mreži TrueCar, navodi se na njegovoj LinkedIn stranici. Njegova poslednja adresa bila je na Havajima, rekli su zvaničnici njujorške policije.

Takođe, registrovan je za glasanje na adresi svoje porodice u Kokisvilu, Merilend, predgrađu Baltimora, i registrovan je kao "nepovezan sa političkom strankom", prema državnoj veb stranici za pretragu birača. On je rođak poslanika države Merilend Nina Manđionea, republikanca, potvrdila je kancelarija državnog poslanika lokalnim medijima.

Porodica Manđione takođe ima porodični fond koji ima oko 4,5 miliona vrednu imovinu i bili su dugogodišnji dobrotvori Univerziteta Lojola u Merilendu, koji je jedan svoj centar nazvao po njima.

Privatno obezbeđenje blokiralo je pristup porodičnoj kući u golf klubu u ponedeljak popodne. U saopštenju koje je objavila kancelarija Nina Manđionea, porodica je rekla da je "šokirana i devastirana Luiđijevim hapšenjem".

„Molimo se za porodicu Brajana Tompsona i molimo ljude da se mole za sve uključene“, navodi se u saopštenju.

Borbe sa zdravljem

Poslednjih godina Manđione je patio od jakog bola u leđima i podvrgnut je operaciji, tvrdi njegov prijatelj, a to je čitljivo i iz onlajn objava.

U nekom trenutku 2022. godine, Luiđi Manđione se preselio na Havaje, gde je živeo oko šest meseci u zajedničkom stanu u Honoluluu, rekao je Martin za CNN. U to vreme, Manđione je radio na daljinu.

Manđione je pomogao u vođenju čitalačkog kluba za stanovnike i voleo je da ide na planinarenje i da se bavi jogom, rekao je Martin. Dok su cimeri ponekad razgovarali o kapitalizmu i zdravstvenom sistemu, kako Martin kaže, Luiđi nije delovao "kao da je imao sekiru ili je čak bio uznemiren ili ljut zbog određenog problema!. Nije se sećao da je Manđione ikada govorio o oružju ili nasilju.

Ubrzo nakon što se preselio na Havaje, rekao je Martin, Manđione je imao časove surfovanja i završio je u krevetu na oko nedelju dana sa bolovima u leđima.

Luigi Mangione Luiđi Manđione Foto: Tanjug/Pennsylvania Department of Corrections via AP

"Bilo je zaista traumatično i teško, znate, kada ste u ranim dvadesetim i ne možete, znate, da radite neke osnovne stvari", rekao je Martin.

Martin je rekao da je prekinuo kontakt sa Manđioneom i da je poslednji put s njim razmenio poruke ranije ove godine. Tada mu je Luiđi rekao da je imao operaciju kičme i poslao mu je fotografiju svog rendgenskog snimka koji je, rekao je Martin, "izgledao odvratno, sa samo ogromnim šrafovima koji su mu ušli u kičmu".

Manđione je postavio sličnu fotografiju kao pozadinu na svom "X" profilu, koji je skinut sa mreža nakon što ga je policija identifikovala u ponedeljak.

Recenzije za Unibomber

Tokom istrage uočeno je i da je Manđioni na veb stranici za recenzije knjiga, Goodreads, prijavio da je čitao ili želi da pročita brojne knjige o suočavanju sa hroničnim bolom u leđima. Takođe se povezao sa rukom pisanim beleškama u kojima je izlagao svoju rutinu vežbanja, u kojima se navodi da pati od spondilolisteze, klizanja pršljenova u kičmi.

Postovi sa sada izbrisanog Reddit naloga koji ne navodi Manđionovo ime, ali se blisko poklapa sa mnogim njegovim biografskim detaljima – uključujući njegov univerzitet, godine, osnovno i zdravstveno stanje – kažu da je korisnik patio od bolova u leđima povezanih sa spondilolistezom od detinjstva, koji su se pogoršali nakon incidenta sa surfovanjem.

"Moja leđa i kukovi su se zaključali nakon nesreće", napisao je korisnik u julu 2023, dodajući da je "povremena utrnulost postala stalna" i "užasnut sam posledicama".

Nekoliko nedelja kasnije, korisnik je napisao da se podvrgao operaciji kičme, koja je pogoršala simptome. Korisnik nije pisao o svom zdravstvnom osiguranju za tu operaciju, niti je lečenje na bilo koji način povezao sa UnitedHealthcare, čijeg je direktora ubio prošle sedmice.

Takođe je detaljno opisao ranije borbe sa zdravstvenim problemima, uključujući lajmsku bolest i jaku "maglu u mozgu", za koju je rekao da je počela nakon što je izgubio san tokom "paklene nedelje" njegovog bratstva i dovela do toga da su njegove ocene na fakultetu počele da padaju. Izrazio je frustraciju zbog toga koliko je medicinska zajednica malo razumela o "magli u mozgu", napisavši da je "apsolutno brutalno imati tako problem koji zaustavlja život... Ljudi oko vas verovatno neće razumeti vaše simptome - oni oko mene sigurno nisu", napisao je.

Odjednom je nestao

Goodreads profil Luiđija Manđionea daje bolji uvid u to šta je mislio o političkom nasilju. Ranije ove godine je napisao da je pročitao antitehnološki manifest iz 1995. koji je napisao Unabomber, Ted Kačinski, ozloglašeni domaći terorista i matematičar poznat po slanju smrtonosnih bombi poštom.

"Lako je ovo brzo i nepromišljeno otpisati kao manifest ludaka, kako biste izbegli suočavanje sa nekim od neprijatnih problema koje identifikuje. Ali jednostavno je nemoguće zanemariti koliko su se mnoga njegova predviđanja o modernom društvu pokazala kao pronicljiva“, napisao je u recenziji knjige u januaru.

"Bio je nasilna osoba – s pravom zatvoren – jer je sakatio nevine ljude. Iako se ovi postupci obično karakterišu kao akcije ludih ludita, tačnije se vide kao akcije ekstremnog političkog revolucionara", naveo je on.

U svojoj recenziji, Manđione je takođe podelio misli koje je neko drugi pisao o Kačinjskom na Redditu, citirajući komentatora koji je opisao njegove postupke kao "rat i revoluciju", rekavši da je "imao muda da prizna da nas je mirni protest doveo apsolutno nigde" i da "Nasilje nikada ništa nije rešilo“ izjava koju su izgovarale kukavice i grabljivci.

Na Goodreads profilu je otkrio da je pročitao i da želi da čita oko 300 knjiga, uključujući i onu o mentalnoj bolesti, biografiju tvorca atomske bombe i popularnu knjigu Majkla Polana o nauci o psihodelicima.

Na profilu na "X", Manđione je pisao o nauci i tehnologiji, uključujući veštačku inteligenciju i psihodelike. Otprilike 75 naloga koje je pratio uključivalo je istaknute akademske i javne ličnosti kao što su Džo Rogan, Edvard Snouden, Robert F. Kenedi mlađi i najprodavaniji autor "The Anxious Generation“, knjige o negativnim efektima društvenih medija na tinejdžere u Americi.

Ali izgleda da Manđione nije ništa objavio od sredine leta – a postovi upućeni njegovom X nalogu sugerišu da su neki od njegovih prijatelja pokušavali da stupe u kontakt sa njim.

U julu, jedan korisnik je tvitovao: "Nisam se čuo s tobom mesecima“, pozivajući ga da ga obavesti da li može da ispoštuje "obaveze" koje je preuzeo na sebe u vezi sa njegovim venčanjem.

Krajem novembra, samo nekoliko nedelja pre pucnjave, drugi korisnik je objavio na Manđioneu, "misli na tebe i moli se svakodnevno u tvoje ime. Znajte da nedostaješ i da si voljen.”

(Telegraf.rs)

Video: Vučić: SAD sankcijama žele da Rusi nemaju više nikakvog interesa u NIS-u

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA