"Čuda" i kontroverze u renesansi Notr Dama: Ključni trenuci koji su obeležili obnovu katedrale nakon požara

A. M.
A. M.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Rekonstrukcija Notr Dama u Parizu, katedrale koja je oštećena u strašnom požaru, trajala je više od pet godina, a tokom tog perioda došlo je do nekih skoro čudesnih oporavka, kao i nekoliko kontroverzi.

Uoči zvaničnog otvaranja katedrale u subotu, AFP je podsetio na neke od ključnih momenata:

Spasioci

Pariski vatrogasci dobili su univerzalne pohvale za svoju brzu i odlučnu akciju uveče 15. aprila 2019. godine, a službenici su kasnije rekli da su mislili da ih samo 30 minuta dele od urušavanja strukture.

Boreći se protiv dima i rizika od pada ruševina, formirali su ljudski lanac sa crkvenim zvaničnicima da evakuišu najdragocenije artefakte i verska blaga, pomažući da se sačuva većina nezamenljivog sadržaja katedrale.

Drugi su videli božansku intervenciju u tome kako je bakarna statua petla koja se nalazila na vrhu spaljenog tornja zgrade iz 19. veka pronađena netaknuta usred spaljenih ruševina.

Njegov sadržaj - tri relikvije, uključujući mali deo krune od trnja koju je navodno nosio Isus pre raspeća - takođe je preživeo, a izubijani petao je sada izložen u pariskom muzeju.

Unutar katedrale, slike dan nakon požara otkrile su da džinovski zlatni krst na oltaru još uvek stoji usred još uvek tinjajućih olupina, simbol nade i prkosa za mnoge u mračnom danu za hrišćane i zemlju u celini.

Osporeni konkurs za dizajn

Francuski predsednik Emanuel Makron nazvao je požar "prilikom da se okupimo", ali svaki osećaj nacionalnog jedinstva nakon katastrofe brzo se slomio.

Njegov predlog da se u rekonstrukciju uključi "element moderne arhitekture" izazvao je kritiku konzervativaca koji su zahtevali da rekonstrukcija bude verna poslednjem velikom ažuriranju arhitekte Ežena Violea le Dika iz 1844. godine.

Notr Dam katedrala Pariz Francuska Foto: Tanjug/AP

General armije koji je bio zadužen za obnovu javno se posvađao sa glavnim arhitektom oko redizajna, dok su prijave za arhitektonski konkurs za odabir novog tornja rezultirale jezivim naslovima.

Jedna sugestija koju je prva dama Brižit Makron pokazala tadašnjoj ministarki kulture Rozelin Bašelot podsećala je na "falus sa bazom okruženom zlatnim kuglicama", napisao je Bašelot u knjizi.

Na kraju je napravljena replika starog tornja. Predviđeno je postavljanje šest novih vitraža sa radovima savremenih umetnika - skroman znak modernosti i Makronovoj originalnoj viziji.

Glavna uloga

Krov i toranj Notr Dama bili su prekriveni sa oko 400 tona olova, toksičnog teškog metala koji se topio i ispario sa toplotom vatre, a za deo se smatralo da je zagadio okolinu.

Vlasti su očistile obližnje škole i savetovale lokalno stanovništvo da obriše površine u svojim domovima zbog rizika od trovanja.

Zdravstvena dobrotvorna organizacija udružila je snage sa sindikatom i roditeljima lokalnih školaraca kako bi 2022. godine podnela krivičnu prijavu u kojoj su vlasti optužile da nisu preduzele sve mere predostrožnosti da spreče zagađenje.

Optužbe su moguće ako se utvrdi da su vlasti ili izvođači bili nemarni u zaštiti zdravlja stanovnika ili radnika poslatih da dekontaminiraju lokaciju, a istražni sudija nadgleda istragu.

Nepoznat uzrok

Glavni pariski tužilac u vreme požara, Remi Hajc, rekao je ubrzo posle požara da veruje da je najverovatniji uzrok nesreća kao što je električni kvar ili opušak cigarete.

Poznato je da su neki od radnika koji su renovirali krov u vreme požara pušili na licu mesta, ali istražitelji nikada nisu uspeli da odrede tačnu početnu tačku.

Tokom pet godina forenzičke analize istraživane su spekulacije o podmetnutom požaru, ali dokazi nisu pronađeni.

Aktuelna glavna pariska tužiteljka Lora Bekuau rekla je u aprilu da "što smo bliže licu mesta izbijanja požara i što se više rezultata analiza vraća, to se teoriji nesreće pridaje veća težina".

Rasprava oko naplaćivanja ulaznica

Ministarka kulture Rahida Dati predložila je da posetioci obnovljene katedrale plate ulaznicu od pet evra, a sredstva će biti usmerena na oko 4.000 crkava kojima je potrebna popravka širom Francuske.

Naplata za ulazak - ulazak u Notr Dam je ranije bio besplatan - dovela bi turističku atrakciju u liniju sa katedralom Svetog Pavla u Londonu ili milanskim Duomom.

Ali visoki francuski crkveni lideri kritikovali su tu ideju, a viši biskup je rekao da su crkve i katedrale "uvek bile mesta otvorena za sve" i da bi zarađivanje novca od posetilaca predstavljalo "izdaju njihovog prvobitnog poziva".

Francuska država je vlasnik Notr Dama i ima poslednju reč.

(Telegraf.rs)

Video: Gori simbol Pariza: Veliki požar zahvatio Notr Dam

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA