Tri svetske sile pomno prate dešavanja u Južnoj Koreji: Da li će iskoristiti haos kao priliku da napadnu?

   
Čitanje: oko 3 min.
  • 3

Noć u kojoj je došlo do velikih političkih preokreta u Južnoj Koreji, nakon što je predsednik  proglasio vanredno stanje, uzdrmala je stabilnost jednog od ključnih saveznika SAD.

Uredba o uvođenju vanrednog stanja ukinuta je nekoliko sati kasnije nakon što je ova odluka izazvala velika negodovanja među političarima, ali i građanima.

Ovaj potez, za koji je predsednik Jon Sek Jeol tvrdio da je "neophodan da bi se spasila zemlja od antidržavnih snaga koje pokušavaju da unište poredak liberalne demokratije", doveo je do toga da sve više ljudi traži njegovu ostavku.

Analitičari smatraju da su ova dešavanja u Južnoj Koreji zatekle američke vlasti u Vašingtonu. SAD u Južnoj Koreji ima stacionirano oko 30.000 vojnika i najveću prekookeansku bazu koja služi kao provera protiv Severne Koreje i protivteža Kini u ovom strateški veoma važnom regionu.

Dešavanja u Seulu bi mogla da imaju značajne posledice u trenutku kada Severna Koreja i Kina pokušavaju da jačaju svoje odnose sa Rusijom koja već dve i po godine vodi rat protiv Ukrajine.

Lideri u Moskvi, Pjongjangu i Pekingu vrlo pomno prate dešavanja u Seulu, a analitičari smatraju da svako od njih verovatno vreba priliku da potkopa ključni bastion američke moći u tom regionu. Sve oči su sada uprte u Severnu Koreju, koja možda iskoristi ovaj politički haos u susednoj državi u svoju korist.

Putin, Kim Džong UN, Si Đinping Foto: Tanjug/AP, Mateus Bonomi / AFP / Profimedia

"Glavne posledice"

Obe zemlje već duže vreme vide savez SAS i Južne Koreje kao kamen temeljac mira u regionu u kom Severna Koreja nastavlja da preti svojim programom ilegalnog nuklearnog naoružanja.

Ta pretnje je postala jača kada je Pjongjang pojačao svoje veze s Moskvom, šaljući oružje, municiju i vojnike na front u Ukrajinu.

"Svaka nestabilnost u Južnoj Koreji ima velike posledice po našu indo-pacifičku politiku. Američke trupe u toj zemlji su spremne na borbu sa Severnom Korejom. Što je manje stabilnosti u Seulu, to je gore za nas da ispunimo naše političke ciljeve", smatra penzionisani američki pukovnik Sedrik Lejton.

Južna Koreja Seul neredi vanredno stanje Foto: Tanjug/AP

Američki predsednik Džo Bajden marljivo je radio tokom svog mandata na jačanju partnerstva s Južnom Korejom, sa predsednikom se sastao više puta, nazivao ga je svojim prijateljem.

Portparol američkog Saveta za nacionalnu bezbednost izrazio je olakšanje nakon što je predsednik Jun Sek Jeol odustao od vanrednog stanja. Iako je savezništvo SAD i južne Koreje i dalje jako, mnogi se pitaju da li će tako ostati i kada novoizabrani predsednik Donald Tramp u januaru sledeće godine preuzme vlast.

"Junove akcije će najverovatnije pokrenuti pitanja o pouzdanosti i predvidivosti Južne Koreje kao saveznika i partnera u očima Sjedinjenih Država i Japana, rekla je Rejčel Minjong Li, viši saradnik istraživačkog centra Stimson centra u Vašingtonu.

Problemi u komšiluku

Politička previranja takođe otvaraju mogućnost za Kim Džong Una da iskoristi haos u zemlji u svoju korist.

Poznato je da on traži pogodne trenutke za velika testiranja oružja, kao što je nekoliko dana pre predsedničkih izbora u novembru testirao novu balističku raketu.

Kim Džong Un Severna Koreja Foto: Tanjug/AP

"Znamo da Severna Koreja voli da ismejava demokratski režim Južne Koreje kad god postoje nemiri u Seulu. Ne treba da se čudimo ako Pjongjang iskoristi krizu u svoju korist bilo retorički il na neki drugi način", rekao je on.

Šansu da dođe do promene včasti u Južnoj Koreji sada prate Peking i Moskva, koji se ozbiljno protive prisustvu američke vojske u aziji.

Jeol koji je za razliku od svojih prethodnika zauzeo jači stav prema Severnoj Koreji, bio je nepokolebljiv partner SAD.

U trenuztku kada su interesi Južne Koreje dobili na značaju u Ukrajini, s obzirom na to da Severna Koeja već učestvuje, mnogi strahuju da b saradnja Seula sa saveznicima mogla da bude ometena zbog političkih dešavanja u zemlji.

(Telegraf.rs)

Video: Najavljen film o Draženu Petroviću u Beogradu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Zoran

    4. decembar 2024 | 11:12

    “… Severna Koreja nastavlja da preti svojim programom ilegalnog nuklearnog naoružanja.” Zašto bi nihovo nuklearno oružje bilo ilegalno u odnosu na recimo ono koje ima USA, Rusija ili bilo ko drugi ko ga ima? Ili ga svi imaju “legalno” ili ga svi imaju “ilegalno”!

  • Miodrag

    4. decembar 2024 | 11:47

    Da hoće da spase taj Severnokorejski narod od gotovo stogodišnje diktature Kim dinastije.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA