Putinovi avioni korišćeni za prevoz ukrajinske dece?
Avioni i sredstva pod direktnom kontrolom ruskog predsednika Vladimira Putina korišćeni su u programu u kome su uzimana deca sa okupiranih ukrajinskih teritorija, oduziman im je ukrajinski identitet, i bila su smeštana kod ruskih porodica, tvrdi se u izveštaju Škole javnog zdravlja univerziteta Jejl, koji je danas objavljen.
Prema istraživanju, koje podržava Stejt department, identifikovano je 314 ukrajinske dece koja su odvedena u Rusiju prvih meseci rata u Ukrajini, kao deo onoga što je bio je sistematski program koji je finansirao Kremlj da bi ih "rusifikovao", preneo je Rojters.
Istraživač Natanijel Rejmond, izvršni direktor Laboratorije za humanitarna istraživanja Unverziteta Jejl kazao je da će sutra predstaviti nalaze istraživanja Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija. Rejmond je rekao da istraživanje nudi dokaze koji će potkrepili optužbe Međunarodnog krivičnog suda protiv Putina za "prisilni transfer" dece iz jedne nacionalne i etničke grupe u drugu.
On je naveo i da je izveštaj dokazao da je "deportacija ukrajinske dece bila deo sistematskog programa koji vodi Kremlj", sa ciljem da ih učini državljanima Rusije.
Istraživanje je zasnovano na podacima dobijenim iz tri ruske baze podataka vladinih usvajanja, u periodu od više od 20 meseci.
"Jejlova istraga je zatim mapirala navodnu logistiku programa usvajanja i finansiranja, i potvrdila je identitet 314 dece", kazao je Rejmond.
Istraživanje je deo inicijative koju vodi Stejt department, sa ciljem da dokumentuje potencijalno kršenje međunarodnog prava i zločina protiv čovečnosti od strane Rusije, i snaga koje dejstvuju sa ruskim u Ukrajini.
Deca odvedena na "patriotsko prevaspitavanje"
U izveštaju se navodi da su ukrajinska deca dovedena u Rusiju bila podvrgnuta "prodržavnoj i militarizovanoj propagandi", koja je bila dokumentovala kao "patriotsko prevaspitavanje", u objekatima u kojima su deca tome bila podvrgavana.
Prema izveštaju, ukrajinska deca su u Rusiju prevožena avionima vazdušno-kosmičkih snaga Rusije, koji su pod direktnom kontrolom Putinove kancelarije, a njima je prevezeno više grupa dece iz Ukrajine između maja i oktobra 2022. godine.
U izveštaju se navodi da su najmanje dve grupe dece prevezene avionima kojim upravlja Uprava za predsedničku imovinu u okviru ruske Predsedničke administracije, u maju i oktobru 2022. godine.
Deca koja su tada dovezena na vojni aerodrom Čkalovski u blizini Moskve, 16. septembra 2022. godine, a prethodno su bila prebačena sa okupiranih ukrajinskih teritorija Donjecka i Luganska do ruskog grada Rostov, nedaleko od granice sa Ukrajinom, avionom sa repnim brojem RA-85123, navodi se u izveštaju.
Ona su dovezena avionom TU-154M kojim upravlja 223. letački odred ruskog Ministarstva odbrane, navodi se u izveštaju, a let tog aviona potvrđuju podaci o praćenju letova na sajtu Flightradar24.com.
Od 314 identifikovane ukrajinske dece, njih 166 je bilo smešteno direktno kod građana Rusije, navodi se u izveštaju, dok je kasnije još trećina od preostalih 148 dece koji su navedeni u ruskim bazama podataka o smeštaju dece, bilo smešteno kod ruskih državljana.
U martu 2023. godine, Međunarodni krivični sud je raspisao naloge za hapšenje predsednika Rusije Vladimira Putina i njegove komesarke za prava dece Marije Ljvove-Belove, za navodni ratni zločin zbog deportacije ukrajinske dece.
Ljvova-Belova je tada navela da je njena komisija postupila tako iz humanitarnih razloga, radi zaštite dece na području gde su se odvijale ratne operacije.
Kancelarija Ljvove-Belove nije odmah odgovorila na zahtev Rojtersa za komentar u vezi najnovijeg izveštaja, dok su iz Kremlja na isti zahtev naveli da neće odgovoriti na pitanja te novinske agencije, zbog nedostatka vremena.
Rojters navodi da je dokumentovao transfer hiljada dece u ruske kampove, prisilnu naturalizaciju Ukrajinaca i učešće Belorusije u tom programu.
Kijev procenjuje da je oko 19.500 dece odvedeno u Rusiju ili na Krim, dok je Ljvova-Belova ranije osporila te brojke i navela da je 380 siročadi i dece koja nisu imala roditelje dato ruskim hraniteljskim porodicama, između aprila i oktobra 2022. godine.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Ovako je izgledala ponoćna liturgija u Hramu Svetog Save: Mir Božiji, Hristos se rodi
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mir
Dosta propagande od strane zapada
Podelite komentar
С-17
Западна лаж је бестидна и бескрајна!
Podelite komentar
dago 1
A sta je sa Ruskom djecom na Ukrajinskoj strani. Oni su dobro, lijepo smjesteni u hraniteljske porodice a sa Ruske strane je to zlacin
Podelite komentar