Tramp je u 1. mandatu napravio 3 ključne greške u spoljnoj politici: Da li će ih ponoviti i u drugom mandatu?
U prvim danima prvog predsedničkog mandata Donalda Trampa jedan o članova njegove administracije sastao se u kafeu sa novinarom koji je pratio dešavanja u Beloj kući. Novinar je tada imao uvid u kopiju izvršne naredba novog predsednika koja državljanima nekoliko muslimanskih zemalja zabranjuje ulazak u Ameriku.
"Ovo je ludost. Nema nikakvog smmisla", rekao je novinar.
Svi znaju da je Tramp najavio da će zabraniti ulazak državljanima muslimanskih zemalja u SAD ali njegova izvršna naredba je bila prepuna pravnih nedostataka. U roku od nekoliko dana ona je, ipak, stupila na snagu izazivajući haos na aerodromima, pokrenuvši brojne pravne postupke i izazivajući konfuziju među zaposlenima u administraciji.
To se dogodilo iz prostog razloga što je izvršna naredba donesena pod velom tajne, preskočivši uobičajen proces. Sada izvori bliski Trampu tvrde da se u njegovom drugom mandatu neće dešavati ovake stvari jer će njegov tim biti disciplinovan i bolje obučen. Pomprezno se najavljuje da će Trampov tim za nacionalnu bezbednost funkcionisati kao dobro podmazana mašina.
Skeptici pak tvrde da se situacija neće mnogo promeniti. Njegovi saradnici zaista mogu da budu bolje fokusirani ali njihov šef ima dugačku istoriju borbe da se pridržava procedura, naročito kada su u pitanju nacionalna bezbednost i spoljna politika. Tramp je poznat po izazivanju haosa bez obzira na savete svojih saradnika.
Ovo se može smatrati dobrim ili lošim u zavisnosti od toga da li želite da Tramp uspe. Ali na kraju krajeva Trampova sposobnost da postigne ono što želi u drugom mandatu zavisiće od toga da li može da izbegne greške koje je počinio u prvom.
Ovo su njegove najveće greške, koje je počinio u spoljnoj politici prilikom prve četiri godine, preneo je "Politico":
Bio je bolji u uništavanju nego u građenju
Tramp je napravio veliki broj obećanja vezanih za svoj drugi mandat među kojima su izgradnja odbrambenog raketnog štita i deportacija na hiljade ilegalnih imigranata, što podrazumeva izgradnju privremenih kampova. Međutim, njegova istorija u politici je više posvećenja uništavanju. uprvm mandatu Tramp je poništio mnoge odredbe svog prethodnika Baraka Obame, od diplomatskog otvaranja prema Kubi do razih programa pružaja pomoći lokalnnom stanovništvu u SAD.
Većina poništenih odluka se može pripisati ideološkim razlikama ali veliki je broj poništio i iz ličnih razloga. Karijerne diplomate u Vašingtonu su sa nevericom 2018. posatrale kako se Tramp povukao iz nuklearnnih sporazuma sa Iranom, koji je Obamina admmnistracija zaključila 2015.
"Mnogo ljudi su proveli godine života radeći na tom sporazumu, a on ga je izbrisao u trenu", rekao je jedan od zvaničnika.
Britanski ambasador u Vašingtonu poručio je u izveštaju nadležnima u Londonu da je Tramp želeo da se osveti Obami.
"Tramp i njegov tim su sposobni samo da napuste sporazume i unište stvari, što smatrjau svojim dostignućem. Oni kikad nisu ništa izgradili", rekao je jedan ameirčki diplomata.
U retka Trampova dostignuća koja se ogu podvesti pod izgradnju nalaze se unapređeni trgovinski sporazum sa Meksikom i kanadom, kao i gradnnja nekoliko stotina kilometara dugog zida prema Meksiku.
Ukupno gledano nasleđe njegovog prvog mandata se svodi na zastavljanje, rušenje i napuštanje što je čudno imajući u vidu da je on proveo decenije kao građevinski mogul.
"Mislim da se ne radi o nedostatku vizije ili opcija za izgradnju. to je nedostatak kontinuiteta, nedostatak saradnika koji ddele njegovu viziju i spremni su da je primene. To će biti ispravljeno u drugom mandatu. Lično garantujem", rekao je izvor blizak Trampu.
Iz Trampovog tranzicionog tima su bili radi da daju komentar na pitanje vezano za njegov drugi dolazak u Belu kući:
"Amrički narod je reizabrao Trampa sa velikom marginom dajući mu mandat da ispuni obećanja koja je dao tokom kampanje. On će to učiniti", rekla je Karolin Lavit, portpaolka.
Uprkos tome Tramp je najavio ukidanje Sekretarijata za obrazovanje kao i zaštitu transrodnih osoba, što je u skladu sa nastavkom osvete ka Baraku Obami.
On ima haotičan pristup u donošenju odluka
Trampovi protivnici se plaše da su on i njegovi pomoćnnici naučili kako sistem funkcionište. Realnost je mnogo komplikovanija. U zavisnosti od toga ko je bio savetnnik za nacionalnu bezbednost. Džon Bolton je bio mnogo otvoreniji za praćenje procedura, dok su se članovi kabineta žalili da su skrajnuti kada je Trampov savetnik Stiven miler efektivno preuzeo rad na pitanju o anti-imigracionoj politici. Ali sam Tramp je često umeo da čitav proces poništi sa jednom porukom na Tviteru ili sa jednim razgovorom u svojoj kancelariji.
Neočekivana odluka da povuče američke trupe iz Sirije usledila je tokom razgovora sa turksim predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom. Predsednik ima ovlašćenje da sammostalno donosi odluke, ali one moraju da dobiju sudsku i kongresnu potvrdu i naravno pozitivno reagovanje od birača.
Činjenica je da Trampovi saradnici sada mnogo više znaju u vezi sa procesima ali pitanje je da li će se oni i predsednik pridržavati istih. Biće zanimljivo videti da li će se Tramp pridržavati saveta i poštovannja zakona.
Opsednutošću smenjenjem imigracije naštetio je u mnogim oblastima
Izabrani predsednik je već najavio da će okončati rat u Ukrajini, kao i da će revidirati ulogu Amerike u NATO. Ali ukoliko se bude pridržavao ranijeg obrasca ponašanja njegova obećanja bi mogla da donesu progleme u drugim oblastima. Najbolji primer za to je deklarativna promocija sloboda veroispovesti. To se kosilo sa deportacijom hrišćanskih iračkih imigranata koji su u domovini naišli na progon.
Raniji predsednici su hrišćanskim migrantima iz Iraka davali odobrenje da ostanu dok se ne izvrše provere dok je Tramp vršio deportacije onih koji jedva da govore arapski i koji jedva da su bili u Iraku.
"Ne možemo ni da predpostavimo koliko će on sada biti oštar u svom pristupu", kaže jedan od pripadnika administracije.
Sada bi na udaru mogli da budu imigranti iz Avganistana koji su dobili odobrenje da dođu u SAD nakon što su Talibani preuzeli vlast.
Bivši zvaničnik je takođe predvideo nešto drugo. Nakon što sprovede stroge mere protiv migranata, Trump bi mogao da progura paket sveobuhvatne imigracione reforme, cilj koji su izbegavali mnogi njegovi prthodnnici.
"On je jedini republikanac koji bi to mogao da uradi", uveran je bivši zvaničnik.
To je zanimljiva ideja. Ali da bi se došlo do toga, potreban je proces. Potreban je fokus. Potrebno je izgraditi detaljan plan i široka podrška za njega.
Može li Trump to da izvede? Pa, iznenadio nas je i ranije.
(Telegraf.rs)
Video: Tramp dao autogram konobarici, pred masom joj se potpisao na potpuno neočekivanom mestu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Bhm
Sta je bilo?
Podelite komentar
A zašto
bi
Podelite komentar
Mile
Ija mislim da ih više neće ponovit. Neg ima daigra kako oni sviraju
Podelite komentar