Bajden na udaru kritika zbog pomilovanja sina: Ovo su situacije u kojima predsednik SAD ne sme da se meša

M. M.
M. M.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Američki predsednik Džo Bajden pomilovao je u ponedeljak svog sina Hantera. Iako je mnoge ovaj potez začudio, odlazeći predsednik nije prvi lider koji je iskoristio ova ovlašćenja.

Hanter je osuđen zbog optužbi za oružje i izjasnio se da je kriv, a kazna je trebalo da mu bude izrečena 12. decembra.

Predsednik je izdao "potpuno i bezuslovno pomilovanje" za sve prekršaje koje je Hanter Bajden "počinio ili je mogao počiniti ili je učestvovao u njuma u periodu od 1. januara 2014. do 1. decembra 2024", navodi se u saopštenju Bele kuće.

Pomilovanjem američki predsednik u ime države oprašta isključivo federalna krivična dela. Osim ovoga, predsednik može i da ublaži kaznu nekom osuđeniku.

Osim Bajdena i drugi bivši predsednici koristili su ovu privilegiju.

Donald Tramp

U poslednjim nedeljama svog prvog predsedničkog mandata, Donald Tramp je izdao nekoliko vrlo kontroverznih pomilovanja.

Na listi pomilovanih našli su se bivši članovi kongresa koji su osuđeni za korupciju. Džordž Papaopulos, Trampov pomoćnik koji je priznao krivicu u u slučaju mešanja Rusije u predsedničke izbore 2016. godine, bio je među onima koji su pomilovani.

U decembru 2020. godine Tramp je pomilovao i oca njegovog zeta Džerada Kušnera. Čarls Kušner se ranije izjasnio krivim za utaju poreza i davanje ilegalnih donacija za kampanju.

Bil Klinton i Ričard Nikson

Bivši američki predsednik Bil Klinton je 2001. godine pomilovao polubrata Rodžera, nakon što je odslužio kaznu zbog optužbi za drogu.

On je takođe pomilovao i bivšu poslovnu partnerku Suzan Mekdugal, koja je osuđena na dve godine u slučaju sa nekretninama.

Jedini američki predsednik koji je pomilovan bio je Ričard Nikson i to 1974. godine. Nakon skandala u slučaju Votergejt, zbog kog je na kaju podneo ostavku, njega je pomilovao tadašnji predsednik Džerald Ford.

Nakon ovog poteza obojica su u javnosti optuživani da su sklopili pakt. Mnogi veruju da je upravo taj potez koštao Forda poraza na predsedničkim izborima 1976. godine.

Barak Obama

Barak Obama je umanjio kaznu Čelsi Memimg koja je služila kaznu zbog curenja poverljivih dokumenata na patformi Vikiliks.

Bivša obaveštajna analitičarka američke vojske osuđena je pred vojnim sudom za špijunažu i druga krivična dela 2013. godine.

Ona je osuđena na 35 godina zatvora, ali je 2017. godine puštena na slobodu nakon što je odslužila sedam godina kazne.

(Telegraf.rs)

Video: Gost kafića pravio probleme, policija upala u lokal, pa nastao haos: Makljaža u Novom Pazaru!

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA