Ušli smo u vilu iz koje je objavljen rat Srbiji: Franc Jozef je ovde potpisao papir i zavio Evropu u crno

   
Čitanje: oko 3 min.
  • 5

U srcu Bad Išla, austrijske banje i pravog termalnog raja u Gornjoj Austriji, nalazi se fascinantna Kajservila, Carska vila i letnja rezidencija cara Franca Jozefa i carice Elizabete od Bavarske, poznatije kao Sisi. Svaka soba ovog impresivnog dvorca svedoči o istoriji koja je u velikoj meri oblikovala i sudbinu sveta, a u jednoj od njih započet je i Prvi svetski rat.

Carska vila nalazi se na malom uzvišenju u gradu Bad Išl. Okružena je velikim, zelenim parkom u "engleskom stilu" i predstavljala je letnju rezidenciju cara Jozefa, koji je tamo provodio dane uživajući u lovu sa prijateljima i državnicima iz celog sveta. Upravo u Bad Išlu car je upoznao prelepu Sisi, a nakon što su se verili 1853. godine, njegova majka princeza Sofija od Bavarske kupila je vilu kao svadbeni poklon paru.

Svaka prostorija u ovom raskošnom zdanju priča deo priče o carskoj porodici, njihovim letima koje su provodili u ovom gradu. U svakoj sobi ove raskošne palate vidi se careva velika ljubav prema lovu. Lovački trofeji vise na skoro svakom zidu palate, sa datumom i mestom gde je životinja ubijena. U Kajservili se nalati puno starog, originalnog nameštaja iz tog doba, vredne slike i umetnička dela.

Sa jedne strane vile su prostorije koje je koristila prelepa Sisi, jedna od omiljenih carica. Nakon toga ulazi se u deo koji je pripadao caru. Upravo u ovoj vili nalazi se i soba u kojoj je počeo jedan od najtežih perioda u svetskoj istoriji - Prvi svetski rat.

Carska vila Kajser vila Bad Išl Foto: Jérôme da Cunha / akg-images / Profimedia

Dok se divite lepoti unutrašnjosti vile, ulazite u sobu zbog koje osetite jezu na svojoj koži. U pitanju je radna soba cara Jozefa, sa kaučem, foteljom, njegovim ličnim stvarima, ali pažnju privlači radni sto u uglu. Upravo za ovim stolom, 1914. godine car Jozef je potpisao odluku o ratu sa Srbijom, nakon što je u Sarajevu ubijen njegov naslednik Franc Ferdinand. Ta soba možda ostavlja i najveći utisak na turiste sa naših prostora - koji zamišljaju kako je car jednog dana, posle lova i uživanja u lepoti prirode koja okružuje dvorac, potpisao dokument kojim je započeto mračno razdoblje Evrope...

Carska vila Kajser vila Bad Išl Radni sto cara Jozefa, za kojim je potpisao objavu rata Srbiji Foto: He Canling / Xinhua News / Profimedia

Tim potezom je, kažu, potpisao smrtnu presudu Austrougarskoj monarhiji. Dve godine kasnije preminuo je od upale pluća u Šonbrunu, u 86. godini. Kada bi ga nekad upitali o njegovom životu znao je samo da kaže: "Ničega nisam bio pošteđen".

Unutar parka, na brežuljku iznad palate, nalazi se još jedna carska atrakcija. To je mramorni dvorac, izgrađen između 1856. i 1861., u kojem je carica Sisi volela da boravi. U njemu je pisala pesme, jahala okolnim livadama, ugošćavala prijatelje. Dvorac je i danas u vlasništvu porodice, tačnije trenutno je rezidencija njihovog praunuka nadvojvode Markusa Emanuela Salvatora.

Ulaznica za obilazak dvorca varijaju u zavisnosti od toga da li želite da obiđete samo nju ili/i park i Mramorni dvorac.

Cene se kreću od pet evra za decu iznad 7 godina do 29,50 evra za odrasle. Možete da izaberete koji deo ovog prelepog imanja želite da obiđete, kao i da kupite grupne karte.

Ukoliko vas put nanese u prelepi Bad Išl, Kajservila je jedna od atrakcija koje morate da obiđete da biste osetili delić te istorije. Pre toga na sajtu vile možete da proverite da li je vila otvorena za posete, jer je u određenom zimskom periodu zatvorena (tokom novembra i decembra, osim za božićne dane od 26. do 31. decembra).

(Telegraf.rs)

Video: Iznemogli beloglavi sup spustio se na seosku kuću: Spasavnje ugrožene vrste u selu Sedobro

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Kajser

    7. decembar 2024 | 20:15

    ili Kajzer

  • Ag

    7. decembar 2024 | 20:40

    Ok, on potpisao sta je potpisao i objavio rat Srbiji ali, zasto se minimizira povod?! Sta je trebao da radi nakon ubistva u Sarajevu, da potapse Principa po ramenu i ugosti ga u ovom dvorcu? Nikad mi necemo na stvari da gledamo iz pravog ugla, nikad..

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA