Bivši ratni zločinac, zabranjeno mu bilo da putuje u SAD i Australiju: Ovo je novi predsednik Indonezije
Prabovo Subjanto zvanično je jutros preuzeo dužnost predsednika Indonezije nakon što je položio zakletvu pred parlamentom, a u govoru pred poslanicima obećao je da će se boriti protiv korupcije i za nezavisnost zemlje u oblasti energetike i snabdevanja hranom.
Ovaj 73-godišnjak je pobedio na izborima u februaru ove godine, nakon što se prethodno kandidovao - i izgubio - za predsedničku funkciju 2014. i 2019. od svog prethodnika Joko Vidodoa, popularno poznatog kao Jokovi.
Kao bivši vojni moćnik, Prabovo je dugo bio polarizirajuća ličnost, budući da je optužen za bezbroj ratnih zločina u Istočnom Timoru i indonezijskoj zapadnoj Papui, kao i za kršenje ljudskih prava 1998. tokom pada bivšeg predsednika Suharta.
Zbog ovih optužbi, zbog kojih Prabovu nikada nije suđeno na sudu, ali mu je tiho zabranjeno da putuje u Sjedinjene Države i Australiju više od dve decenije.
"Znalo se da mu je zabranjen ulazak u Australiju, iako nikada nije odlučio da to testira i napravi incident od toga“, rekao je Ian Vilson, predavač politike i bezbednosnih studija na Univerzitetu Mardok u Pertu.
"To govori o ovakvim zabranama. One su oblik političke svrsishodnosti i, kada postane teško, prestaju. Zabrana je nestala tek kada je izgledalo da je Prabovo na ivici da osvoji predsedničku funkciju 2014. godine", dodaje.
On je takođe optužen da je komandovao timom specijalnih snaga odgovornim za masakr u Krarasu 1983. godine, takođe u Istočnom Timoru, u kojem je poginulo više od 200 ljudi.
U maju 1998. Prabovo je optužen za podsticanje nereda širom Indonezije, namerno ciljajući na manjinske kineske Indonežane. U tom trenutku je bio šef komande specijalnih snaga Indonezije poznate kao Kopasus.
Tokom nereda, za koje su aktivisti za ljudska prava tvrdili da ih je vojska osmislila da skrene pažnju sa katastrofalne azijske finansijske krize i poziva na ostavku tadašnjeg predsednika Suharta, pljačkaši su izašli na ulice širom Indonezije i nasrnuli na preduzeća u kineskom vlasništvu.
Dok su protesti protiv Suharta nastavili da cvetaju širom Indonezije, studenti na Univerzitetu Trisakti u Džakarti organizovali su demonstracije, što je dovelo do toga da su pripadnici vojske ubili četiri studenta.
Još 22 studentska aktivista su oteta, navodno po Prabovom naređenju, a 13 nikada nije pronađeno, iako Prabovu nikada nije suđeno na sudu i umesto toga je otišao u samonametnuto izgnanstvo u Jordanu kao gost kralja Abdulaha.
Sada kada je konačno obezbedio najviši posao Indonezije, neki strahuju da će Prabovo gvozdenom pesnicom vladati trećom najvećom demokratijom na svetu i vratiti zemlju u godine novog poretka, kada je bivši predsednik Suharto vodio diktaturu od 1968. do 1998. koja je gušila političke opozicije i svake kritike vlasti.
Džudit Džejkob, direktorka geopolitičkog rizika i bezbednosnih obaveštajnih podataka u kompaniji za upravljanje rizicima Forvard Global, rekla je za nevs.com.au da je "Prabovo na mnogo načina oličenje indonezijskog sistema kartela. Sistem u kome mala grupa - elita - deli plen vladajuće moći, bez obzira kojoj političkoj partiji pripadaju".
Sam Prabovo potiče iz ugledne političke porodice, a njegov otac, poznati ekonomista Sumitro Đojohadikusumo, bio je ministar kod oba bivša predsednika Sukarna i Suharta. Prabovo se 1983. oženio Suhartovom ćerkom, Siti Hedijati Harijadi, pre nego što se par razveo 1998.
"Njegova pozadina je na mnogo načina u skladu sa elitnom političkom klasom u Indoneziji. On dolazi iz moćne porodice, deo je vojske, a potom i vladajućeg establišmenta", rekao je Džejkob.
U 2019. godini, uprkos tome što je izgubio na izborima od Jokovija, Prabovo je imenovan za ministra odbrane u potezu za koji su neki smatrali da ga je udaljio od njegove navodne nasilne prošlosti.
"Prabovo je ambiciozan, oportunista, temperamentan i okrutan", rekao je indonežanski aktivista Džon Muhamed za news.com.au.
"On će voditi Indoneziju na autoritaran način. On se više puta kandidovao za predsednika, što pokazuje njegove političke ambicije, a njegov oportunizam se može pokazati njegovom odlukom da napusti opoziciju i uđe u Jokovijev kabinet kao ministar odbrane 2019.
Tokom godina, Prabovo je bio poznat po blistavim javnim govorima, pojavljivanju na događajima u kaki safari košuljama i naočarima za sunce.
U maju ove godine, ubrzo nakon pobede na izborima, opisao je demokratiju kao "neurednu i zamornu" i rekao da Indonezija "neće biti određena stranim narativima, stranim tumačenjima kako bi demokratija trebalo da izgleda".
(Telegraf.rs)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.