Zapad prelazi Putinove "crvene linije", svet je na ivici nuklearnog rata? Svi se pitaju samo jedno

   
Čitanje: oko 5 min.
  • 3

"Šta bi ruski predsednik Vladimir Putin mogao sledeće da uradi", pitanje je koje su ove nedelje politički analitičari najčešće čuli. Među njima je i Stiv Rosenberg, koji kaže da potpuno razume zašto je to tako.

Ove nedelje Putin je spustio prag za upotrebu ruskog nuklearnog oružja, nakon što su SAD i Velika Brtanija prešle još jednu njegovu "crvenu liniju" i dozvolile Ukrajini da ispaljuje njihove rakete duboko u rusku teritoriju. Ovo je takođe bila nedelja kada je Putin zapretio Zapadu da Ukrajinu ne snabdeva takvim oružjem i u te svrhe.

"Smatramo da imamo prava da koristimo svoje oružje protiv onih zemalja koje dozvoljavaju da se njihovo oružje koristi protiv naših objekata", rekao je Putin u svom obraćanju u četvrtak uveče.

Zbog svih ovih dešavanja i ne treba da čudi zašto je pitanje "Šta će Putin sledeće da uradi", ono koje se danas najviše postavlja.

Prihvatanje da je došlo do eskalacije sukoba

Kremlj je ove nedelje optužio Zapad za eskalaciju rata u Ukrajini.

"Posle skoro tri godine rata u Ukrajini pokazalo se da je Vladimir Putin taj koji prihvata eskalaciju kao sredstvo za postizanje svojih ciljeva, u ovom slučaju, kontrolu nad Ukrajinom ili u najmanju ruku mir koji je u skladu sa željama Kremlja", smatra Rosenberg.

Putinova puna invazija na Ukrajinu, njegova odluka da četiri ukrajinske teritorije proglasi delom Rusije, njegovo raspoređivanje severnokorejskih trupa u Kursku oblast, njegova odluka u četvrtak da gađa Dnjepar novom hipersoničnom balističkom raketom srednjeg dometa, praćeno pretnjama da će udariti i na Zapad, sve ovo ukazuje na to da je do eskalacije došlo.

"Jednom sam opisao Vladimira Putina kao auto koji ne može da ide u rikverc i koji nema kočnice, juri autoputem dok je pedala za gas zaglavljena za pod. Koliko vidim malo se toga promenilo od tada. Ne očekujte da će Putin sad da naglo uspori ili da će ići ka deeskalaciji, posebno kada je suočen sa pretnjama zbog raketa dugog dometa", rekao je on.

On, međutim, kaže da je eskalacija sukoba potpuno druga stvar.

"Ukrajina će morati da se pripremi za još jače ruske napade. Čak su i pre Putinovog obraćanja na Zapadu postojali strahovi od hibridnog rata", rekao je Rosenberg.

Vladimir Putin Foto: Tanjug/AP

Šef MI5 je prošlog meseca upozorio "da je ruska vojna obaveštajna služba angažovana da proizvede haos na britanskim i evropskim ulicama".

"Videli smo "požare", sabotažu i još mnogo toga", dodao je on.

Putin je još u junu sugerisao da bi Moskva mogla da naoruža protivnike Zapada ukoliko oni dozvole Ukrajini da udari duboko na rusku teritoriju zapadnim raketama dugog dometa.

"Ako neko misli da je moguće da isporuči takvo oružje u ratnu zonu i udari na našu teritoriju i stvori nam probleme, zašto i mi nebismo mogli da našim oružjem snabdevamo regione koji će gađati objekte zemljama koje ovo rade Rusiji", rekao je tada Putin.

Nuklearne pretnje

Još jedno od često postavljanih pitaja ovih dana je i "da li bi Putin bio u stanju da zaista upotrebi nuklearno oružje u Ukrajini". Međutim, ruski predsednik je još ranije dao neke nesuptilne nagoveštaje kada je ova osetljiva tema u pitanju.

Kada je najavljivao početak "specijalne vojne operacije u Ukrajini", on je upozorio sve one koji bi mogli da se umešaju u ovaj sukob.

"Bez obzira na to ko pokuša da nam stane na put ili da stvori pretnje našoj zemlji i našem narodu treba da zna da će Rusija odmah da odgovori. Posledice će biti takve kakve niko nije video u istoriji", rekao je tada Putin.

Ali, čini se da ga zapadni lideri nisu previše ozbiljno shvatili jer su za ove dve i po godine više puta prešli nešto što se smatralo "crvenom linijom". Oni su tokom proteklih 1.000 dana Ukrajini donirali veliku količinu oružja, tenkove, napredne raketne sisteme i borbene avione.

Ukrajinski borbeni avioni F-16 Foto: Tanjug/AP

"Posledice kojima je Kremlj pretio nikada se niu ostvarile", rekao je Rosenberg.

Putin je u septembru najavio da snižava prag za upotrebu nuklearnog oružja, a ukaz je zvanično stupio na snagu ove nedelje.

"Bilo je to jasno upozorenje Evropi i Americi da ne dozvole raketne udare većeg dometa na rusku teritoriju. Sada su prešli i ovu crvenu liniju. U svom obraćanju naciji Putin je potvrdio da je Ukrajina ispalila američke rakete ATACMS i britanske Storm Shadow rakete na ciljeve unutar Rusije. Skoro sam pričao sa jednim ruskim kolumnistom i on mi je rekao da čak ni Putin ne zna da li može da upotrebi nuklearno oružje ili ne. To zavisi od njegovih emocija", rekao je Rosenberg.

Analitičar i urednik BBC-a je zatim dodao da svi znaju da je Putin veoma emotivan čovek.

"Čak je i odluka o pokretanju rata bila emotivan korak. Zato moramo da vrlo ozbijno shvatimo njegovu odluku o promeni nuklearne doktrine. Treba da budemo svesni da bi, pod ovim okolnstima, Putin mogao da upotrebi barem taktčko nuklearno oružje, to za njega neće biti problem. Međutim, to će biti početak eskalacije koja bi mogla da bude pogubna po ceo svet", smatra Rosenberg.

Trampov povratak u Belu kuću

Analitičar smatra da Putina u ratu protiv Ukrajine vodi i ogorčenost prema Zapadu, zbog čega je odlučan i ne odustaje od rata.

"Putin zna da bi svet uskoro mogao da izgleda drugačije. Za dva meseca se u Belu kuću vraća Donald Tramp, koji je više puta bio skeptičan kada je u pitanju slanje pomoći Ukrajini. Tramp je više puta kritikovao NATO, a rekao je i da bi razgovor sa Putinom bila pametna stvar. Sve to vrlo prija Putinu", smatra on.

Donald Tramp Foto: Tanjug/AP

On dodaje da bi zbog svega ovoga što dolazi, Putin mogao da se odluči da ne pokrene eskalaciju sukoba.

"Ako je Kremlj procenio da bi Donald Tramp mogao da okonča ratu uslovima koji odgovaraju Rusiji, oni će to prihvatiti. Međutim, ako se ovo promeni, vrlo lako bi mogao da se promeni i odgovor Rusije", rekao je Rosenberg.

(Telegraf.rs)

Video: Putin za volanom "ruske zveri": Provozao kolegu Kim Džong Una

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Nikolas

    22. novembar 2024 | 11:19

    NUKLEARNO SE NECE KORISTITI JER BI SVI BILI OZRACENI A TO JE ORUZJE VEC DAVNO PREVAZIDJENO JER POSTOJI RAZORNIJE NAZALOST!!!!

  • Pravda

    22. novembar 2024 | 13:53

    Zapadni analitičari, političari i komentatori ne znaju šta govore i pišu. Putina nazivaju hladnokrvnim ubicom, s jedne strane, a sa druge da je emotivan čovek. Pa kako to ide jedno sa drugim. Drugo, sasvim netačno i zlonamerno iskrivljivanje istine - Putin je veoma strpljiv i miroljubiv čovek. To dokazuje poštovanje Minskih sporazuma, za razliku od Ukrajine i Zapada, osam godina se suzdrćavao da vojno reaguje kada su fašisti Zelenskog ubijali nedužne civile koji su se izjašnjavali kao Rusi (14.000 pobijenih među kojima je nekoliko stotina dece). Pozivanje NATO i SAD u decembru 2021. godine da mirno rešavaju krizu bezbednosti, na šta ovi zlikovci nisu ni odgovorili. To što Putin nije reagovao na prelaženje crvenih linija Zapada samo govori koliko je taj čovek strpljiv i analitičan. Kad baš dogori nemojte da sumnjate da li će upotrebiti nuklearno oružje, HOĆE budite sigurni. Ali sigurni ste vi sa Zapada u to čim u svim zemljama Zapada štampate brošure za preživljavanje u slučaju nuklearnog rata. Džaba ste to radili jer nema preživljavanja u slučaju nuklearnog rata. NEMA!

  • Miodrag

    22. novembar 2024 | 12:38

    A ko je tebi dozvolio da ispaljuješ rakete na Ukrajinsku teritoriju? I da razaraš već gotovo tri godine njihove gradove?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA