Izbori u Rumuniji: Da li će se još jedna evropska zemlja okrenuti krajnjoj desnici?
Rumuni izlaze na birališta naredna tri vikenda zaredom, dok su sve oči uprte u krajnje desničarsku stranku AUR. Hoće li se Rumunija pridružiti globalnom pomaku ka krajnjoj desnici?
To je ključno pitanje dok birači glasaju tri puta u narednim nedeljama za izbor novog predsednika i parlament, nakon polarizujuće kampanje koju su glavne stranke predstavile kao izbor između stabilnosti i ekstremizma, piše Politico u detaljnoj analizi.
Više od desetak kandidata nadmeće se za mesto predsednika ove evropske zemlje — a u centru pažnje je krajnje desničarski kandidat George Simion, lider stranke AUR, koji trenutno u anketama zauzima drugo mesto, neposredno pre prvog kruga glasanja u nedelju.
Ko god pobedi, predstavljaće Rumuniju u Briselu i NATO.
Zašto je ovo važno?
I pored burne istorije skandala povezanih s korupcijom, Rumunija se dugo smatrala pouzdanim saveznikom NATO u istočnoj Evropi i zemljom koja se uglavnom pridržavala pravila EU. To je razlikuje od drugih zemalja regiona, poput Mađarske, Slovačke i Bugarske, koje često izazivaju zabrinutost zbog vladavine prava i zbližavanja s Rusijom.
Međutim, ovo bi se sada moglo promeniti.
Simion je obećao da će zauzeti odlučniji stav u Briselu i braniti nacionalne interese Rumunije — čak i ako to znači odstupanje od pravila EU.
Ako bude izabran, pridružiće se sve većem broju krajnje desničarskih lidera unutar EU, dodatno pomerajući ravnotežu dalje od glavnih političkih stranaka i centrističkog donošenja politika na najvišem nivou unije.
Lider AUR-a izjavio je da kao uzore vidi Donalda Trampa, italijansku premijerku Đorđu Meloni i poljskog desničarskog lidera Jaroslava Kačinjskog.
Istovremeno, odnosi Rumunije s Ukrajinom i Moldavijom mogli bi se pogoršati, budući da je Simionu već zabranjen ulazak u obe zemlje.
Ukrajinske vlasti su objavile da su blokirale Simiona zbog njegovih "sistematskih antiukrajinskih aktivnosti" koje su suprotne nacionalnim interesima Ukrajine i "narušavaju njen državni suverenitet i teritorijalni integritet", prema dokumentu koji je rumunska vlada objavila sredinom novembra.
Simion tvrdi da je zabrana rezultat njegove pro-rumunske politike. Zalagao se, između ostalog, za povratak teritorija koje pripadaju Ukrajini, a nekada su bile deo Rumunije.
Istovremeno, rast podrške njegovoj stranci dodatno bi učvrstio trend pomaka ka desnici u Evropi i na Zapadu.
Pobeda bilo kog drugog predsedničkog kandidata verovatno će značiti kontinuitet spoljne politike zemlje.
Koji izbori se održavaju?
Rumuni će glasati ove nedelje u prvom krugu predsedničkih izbora, gde će birati između 13 kandidata.
Dva kandidata s najviše glasova preći će u drugi krug, zakazan za 8. decembar.
Parlamentarni izbori održaće se 1. decembra i odlučiće koja stranka ili koalicija će voditi vladu Rumunije naredne četiri godine.
Rumunski politički sistem sličan je francuskom: predsednik je šef države, vrhovni komandant i predstavlja zemlju u inostranstvu. Predsednik imenuje premijera na osnovu rezultata parlamentarnih izbora, dok premijer vodi vladu i upravlja budžetom zemlje.
Ko se kandiduje?
Trinaest kandidata nada se da će zameniti odlazećeg predsednika, centristiški-desnog Klausa Johanisa, kome ističe drugi mandat nakon deset godina na vlasti.
Ovo je pet favorita prema poslednjim anketama:
- Marsel Čolaku, trenutni premijer Rumunije i lider socijaldemokratske stranke (PSD) levog centra
- George Simion, lider krajnje desničarske stranke AUR i poslanik u svom prvom mandatu
- Elena Laskoni, liderka centrističke liberalne stranke Savez za spas Rumunije, bivša TV novinarka i aktuelna gradonačelnica jednog malog grada
- Mirča Džoa, bivši zamenik generalnog sekretara NATO i bivši lider PSD, koji se kandiduje kao nezavisni
- Nikolae Čuka, penzionisani general i bivši premijer orijentacije desnog centra, trenutno predsednik rumunskog Senata
Šta je u igri?
Kampanja je bila siromašna stvarnim raspravama o politikama, uprkos usporenom ekonomskom rastu i rastućem javnom deficitu u zemlji.
Umesto toga, predsednički kandidati fokusirali su se na lične napade, skandale i političko prepucavanje. Na primer, Simion se suočio s optužbama za sastajanje s ruskim špijunima — što je negirao — dok je Čolaku kritikovan zbog luksuznih avionskih putovanja.
Na papiru, svi predsednički kandidati su pro-EU, pro-NATO i podržavaju Ukrajinu u sukobu s Rusijom.
Ipak, Simion je obećao da će obustaviti vojnu pomoć Ukrajini ako bude izabran i podržati mirovni sporazum kojim bi posredovao novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp, čak i ako to znači teritorijalne ustupke Kijeva.
Ostali predsednički kandidati takođe su priznali da Ukrajina možda neće postići mir bez teritorijalnih ustupaka Rusiji.
Bez obzira na to da li Simion uđe u drugi krug, njegova stranka AUR je na putu da ostvari značajan uspeh na parlamentarnim izborima 1. decembra — što će otežati formiranje koalicije koja bi je isključila iz kombinacije.
Iako je lider krajnje desnice nagovestio spremnost za saradnju s drugim strankama, Čolakova socijaldemokratska stranka teško će ući u koaliciju s AUR-om, kojeg su više puta nazvali ekstremističkim, a da pritom ne izgubi kredibilitet.
Ko ima šanse za pobedu?
Prema anketama, Čolaku vodi pre prvog kruga predsedničkih izbora u nedelju, uprkos niskim rejtingima, s nešto više od četvrtine birača koji ga podržavaju. Simion je na drugom mestu s 19%, dok Laskoni nije daleko iza.
Parlamentarna trka otprilike odražava ove dinamike, s PSD-om na 30%, AUR-om na 21%, Laskoninom USR-om na 17% i liberalima desnog centra na 14%.
Krajnje desničarska stranka SOS Rumunija, čija kontroverzna liderka Diana Šošoake sedi u Evropskom parlamentu, trenutno ima 7%.
Stranke kandidata koji uđu u drugi krug verovatno će dobiti dodatnu podršku na parlamentarnim izborima.
Međutim, stručnjaci upozoravaju da ankete u Rumuniji nisu uvek pouzdane — pa se neočekivani rezultati ne mogu isključiti.
Kada će biti poznati prvi rezultati?
Prvi preliminarni rezultati, zasnovani na izlaznim anketama, biće objavljeni po zatvaranju biračkih mesta u Rumuniji u 21 čas po lokalnom vremenu (20 časova po srednjoevropskom vremenu).
(Telegraf.rs)
Video: Trampove pristalice slavile po kiši pobedu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Loša
Da su Rumuni kao Rusi sada bi sadašnji im predsednik vladao još barem tri mandata.
Podelite komentar