Šveđani locirali kineski brod u blizini prekinuta dva kabla u Baltičkom moru: Jedan detalj posebno zanimljiv

I. N.
I. N.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Švedska policija, koja istražuje moguću sabotažu dva kabla sa optičkim vlaknima u Baltičkom moru, saopštila je danas da je jedan kineski brod bio u zoni odigravanja incidenata.

Brod "Li Peng 3" prošao je u nedelju i ponedeljak u blizini oba kabla za koje se veruje da su prekinuti u sumnjivom zlonamernom napadu.

Kinseki brod je plovilo danske mornarice osmatralo dok se nalazio u vodama između te zemlje i Švedske, preneo je Gardijan. Danska odbrana je saopštila da je bila prisutna u blizini kineskog plovila.

Specijalizovane švedske ekipe za podvodnu pretragu bile su danas na mestu finsko-nemačkog kabla, jednog od dva oštećena podvodna optička kabla, kako bi prikupljale dokaze za istražitelje.

Podstimo, prijavljeno je i da je oštećen i kabl između Švedske i Litvanije, za šta se takođe veruje da je reč o sabotaži.

Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Lin Jian rekao je da "Kina dosledno i u potpunosti ispunjava svoje obaveze kao država i zahteva od kineskih brodova da se striktno pridržavaju relevantnih zakona i propisa''.

Nemački ministar odbrane Boris Pistorius pretpostavlja da je oštećenje kablova u Baltičkom moru sabotaža.

S druge strane, ruski pomorski pilot Aleksandar Stečencev, koji je bio na pomenutom brodu, rekao je da nema ništa neobično u vezi sa tim plovilom, opisujući "Li Peng 3" kao "standardni teretnjak od 225 metara, čiji su posadu činili kineski državljani".

Pomorska baza podataka Rusije potvrđuje da je on napustio taj brod 15. novembra popodne, a Moskva je negirala bilo kakvu umešanost u incidente sa kablovima.

Portparol švedske mornarice Džimi Adamson rekao je da je od njih zatraženo da prikupe dokaze na mestima dva prekida instalacija i napomenuo da je kabl od Švedske do Litvanije na dubini od 100 do 150 metara, dok se drugi, od Finske do Nemačke, nalazi na dubini od 20 do 40 metara.

Posada mornarice, obučena za pretragu pod vodom, dva puta je ranije obavljala slične zadatke tokom istrage zbog sumnje o sabotaži gasovoda Severni tok 2022. godine.

Finska bezbednosno-obaveštajna služba (Supo) saopštila je da je "prerano za procenu uzroka oštećenja kabla" i navela da se svake godine širom sveta dešava oko 200 kidanja podmorskih kablova, a najčešći uzrok su ljudske aktivnosti poput pecanja ili usidrenja.

Prošle godine je utvrđeno da je sidro drugog kineskog broda "Nju nju polar ber", oštetilo gasovod između Finske i Estonije, ali nije utvrđeno da li je incident bio nameran ili slučajan, navodi Gardijan.

U svakom trenutku, na Baltiku postoji oko 4.000 velikih brodova koji prolaze preko mreže podvodnih kablova koji prenose podatke, struju i gas širom Evrope.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Dupljak: Na konzumnom području Kraljevo struje nema oko 90 hiljada stanovnika

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • XYZ

    21. novembar 2024 | 08:49

    Sto nisu locirali kad je prekinut gasovod Severni tok? Zločesti Rusi a dobri Englezi i Amerikanci

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA