Uloga bezdimnih alternativa u zemljama koje su smanjile stopu pušenja
Tradicionalne cigarete jedan su od najvećih rizika za javno zdravlje. U istraživanju pristupa koji doprinose kreiranju strategija za smanjenje pušenja, najviše uspeha ostvarile su zemlje u kojima su jasno regulisane i omogućene bezdimne alternative - kao što su uređaji koji zagrevaju duvan bez sagorevanja, elektronske cigarete i nikotinske kesice koje ne sadrže duvan. Zemlje, poput Švedske i Velike Britanije, koje su usvojile ove alternative i jasno predstavile sve prednosti istih, ostvarile su značajan pad u konzumaciji tradicionalnih cigareta, dok su istovremeno smanjile i brojne zdravstvene rizike.
Usvajanje bezdimnih alternativa ne znači potpunu eliminaciju nikotina, već omogućava punoletnim pušačima da pređu na alternative sa naučno dokazanom smanjenom štetnošću, odnosno rešenje koje ne nosi iste zdravstvene rizike kao cigarete. Podaci pomenutih zemalja pokazali su da takav pristup može poslužiti kao model za ostale države koje žele da smanje štetu od pušenja i poboljšaju javno zdravlje.
Klinički psiholog Karl Fagerstrom, kao dugogodišnji istraživač duvana i nikotina, smatra da je iskustvo Švedske u smislu korišćenja alternativnih nikotinskih proizvoda za smanjenje stope pušenja pokazalo paradoks koji otvara oči: uprkos sličnim nivoima konzumacije nikotina kao u ostatku Evrope, Švedska beleži znatno manje zdravstvenih problema povezanih s duvanom. U svom izveštaju "Bez dima, manje štete" Fagerstrom upućuje poziv na globalni prelazak na strategije smanjenja štetnosti, koje bi mogle da spasu milione života.
Prema rečima stručnjaka iz zemalja u kojima je koncept smanjene štetnosti ostvario najbolje rezultate i postao deo regulative, najvažnija je edukacija građana o ovom konceptu, sa posebnim naglaskom na punoletne pušače.
Slične rezultate pokazali su i nedavno objavljeni rezulatati istraživanja mreže "We Are Innovation" o stavovima Evropljana prema duvanu i srodnim proizvodima, prema kojima je značajno smanjenje pušenja primećeno samo u zemljama EU gde su pušači adekvatno informisani i edukovani o tome zašto je bolje da pređu na proizvode bez duvanskog dima.
Ovakvi podaci odnose se pre svega na zemlje kao što su Švedska, gde Vlada aktivno podržava koncept smanjene štetnosti, potom Češke, Velike Britanije i slično. Istovremeno, nalazi Eurobarometra poklapaju se i sa istraživanjima sprovedenim izvan EU, uključujući Švajcarsku, Novi Zeland, SAD i Japan, gde je uvođenje inovativnih proizvoda za zagrevanje duvana, bez sagorevanja, značajno uticalo na smanjenje stope pušenja. Pored toga, istraživanje je pokazalo i da je oko polovine korisnika proizvoda za zagrevanje duvana i elektronskih cigareta u EU smanjilo pušenje ili potpuno prestalo sa kozumiranjem cigareta.
Korisnicima širom sveta sada je dostupna čitava paleta potpuno novih nikotinskih proizvoda na tržištu, koji poslednjih godina postaju sve popularniji. Zajedničko svima njima je to što ne gore i ne proizvode dim, a svakako manje smetaju okolini. Velike svetske kompanije, poput BAT-a, prisutne su sa svim novim kategorijama i očigledno posvećene stvaranju sveta bez duvanskog dima u jako bliskoj budućnosti.
(Telegraf.rs/PR)
Video: Eparhija zabrinuta zbog provokacija kod manastira Banjska, traži zaštitu svetinja i mira
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.