Poznata sudbina devojke koja je u donjem vešu paradirala univerzitetom: Vlasti tvrde da je "bolesna"

A. M.
A. M.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Devojka iz Irana neće se suočiti sa optužbama nakon što se skinula u donji veš tokom protesta protiv hidžaba na univerzitetu u Teheranu, rekle su iranske vlasti.

Ranije u novembru na društvenim mrežama počeo je da kruži snimak na kojem se vidi devojka, koju je BBC identifikovao kao Ahu Darjaej, u donjem vešu kako paradira kampom univerziteta, pre nego što je uhapšena.

Portparol iranske vlasti rekao je da je devojka lečena u bolnici i vraćena porodici. Njeno hapšenje privuklo je međunarodnu pažnju i osudu, a Amnesty International bio je među onima koji su pozivali na njeno hitno puštanje.

"S obzirom da je upućena u bolnicu, a utvrđeno je da je bolesna, predata je porodici... i protiv nje nije pokrenut sudski postupak", rekao je portparol Asgar Jahangir u utorak.

Organizacija studentskog pokreta prva je objavila snimak hapšenja, rekavši da je devojka imala sukob sa bezbednosnim agentima jer nije nosila hidžab, što je dovelo do toga da se skine. Iranske vlasti su u to vreme rekle da je Ahu bolesna i da je odvedena na odeljenje psihijatrije. To nije bio prvi put da su iranske vlasti ženu koja je protestovala zbog obaveznog nošenja hidžaba nazvali mentalno bolesnom.

Nakon njenog hapšenja, iranski aktivisti su na društvenim mrežama osudili ono što su rekli da je obrazac dijagnostikovanja aktivistkinja za prava žena. Jedna žena, koja je pobegla iz Irana u Kanadu 2018. godine, rekla je da je iranski režim pritiskao njenu porodicu da je proglase mentalno bolesnom.

"Moja porodica to nije uradila, ali mnoge porodicu jesu pod pritiskom, misleći da je to najbolji način da zaštite svoje voljene. Ovako Islamska republika pokušava da diskredituje žene, dovodeći u pitanje njihovo mentalno zdravlje", rekla je Azam Jangravi, koja je pobegla nakon što je osuđena na tri godine zatvora jer je skinula maramu sa glave tokom protesta.

Nakon islamske revolucije 1979. godine, za žene u Iranu je postalo obavezno da pokriju svoju kosu i oblače se skromno. Pre dve godine, Mahsa Amini umrla je u policijskom pritvoru nakon što je uhapšena jer nije "propisno" nosila hidžab. Više od 500 ljudi navodno je ubijeno tokom meseci protesta širom zemlje koji su usledili nakon njene smrti.

(Telegraf.rs)

Video: Nikolić: Dvoje pacijenata povređenih u Novom Sadu u teškom stanju, ali stabilno

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA