Rusija plaća milione za vojnike iz Severne Koreje ali oni zapravo neće videti najveći deo tog novca

A. P.
A. P.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 1

Rusija ulaže značajna sredstva, koja se mere u milionima dolara, za angažovanje do 100.000 severnokorejskih vojnika kako bi ojačala svoje ratne napore u Ukrajini, ali sami vojnici verovatno neće dobiti ništa od tih sredstava, kažu analitičari specijalizovani za Severnu Koreju.

Umesto toga, vođa Severne Koreje Kim Džong Un i njegovi najbliži saradnici mogli bi zadržati veći deo tog novca za sebe, prenosi "Business insider".

Ukrajinski zvaničnici navode da je do 11.000 severnokorejskih vojnika već poslato u Rusiju i raspoređeno na front kako bi pomogli u suprotstavljanju ukrajinskim snagama u Kursku, a taj broj bi mogao još da raste.

Dmitro Ponomarenko, ambasador Ukrajine u Južnoj Koreji, izjavio je za "Glas Amerike" tokom vikenda da bi broj vojnika mogao dostići 15.000, uz rotaciju svaka dva do tri meseca.

"To bi značilo da bi u roku od godinu dana u Rusiji moglo služiti oko 100.000 severnokorejskih vojnika", dodao je on.

Anonimni izvori upoznati sa procenama nekih zemalja G20 takođe su spomenuli brojku od 100.000 u razgovoru za Blumberg.

Južnokorejska obaveštajna služba procenjuje da Rusija svakom vojniku plaća oko 2.000 dolara mesečno (oko 22 miliona dolara za 11.000 vojnika), što bi moglo značajno povećati ukupnu sumu u slučaju da se broj vojnika dodatno poveća.

Za većinu vojnika iz Severne Koreje taj iznos je od životnee važnosti. Prema izveštaju agencije AP, prebegli Severni Korejci kažu da prosečna plata radnika i vojnika u toj zemlji iznosi manje od jednog dolara mesečno.

Međutim, postoji problem: vojnici iz ove zemlje verovatno neće videti mnogo, ako išta, od tog novca.

"Sumnjam da novac koji dolazi iz Rusije ide direktno partiji, a zatim porodici Kim", rekao je Brus V. Benet, istraživač za pitanja odbrane i strušnjak  za Severnu Koreju iz RAND korporacije.

Benet je dodao da je njegova procena okvirna i "zasnovana na njihovoj organizaciji i dosadašnjem iskustvu". Mnogo je dokumentovanih slučajeva u kojima severnokorejska država zadržava zaradu svojih građana iz inostranstva.

"Možda će samo mali deo ili verovatno ništa neće otići samim vojnicima", rekao je Benet.

Gde zapravo ide sav taj novac?

Hjunseung Li, bivši vojnik koji je prebegao iz Severne Koreje početkom 2000-ih, dao je sumornu procenu nagrada koje bi severnokorejski vojnici mogli dobiti učestvujući u ratu protiv Ukrajine.

"Oni neće biti plaćeni", rekao je u intervjuu za Radio Slobodna Evropa, dodajući da verovatno ni njihove porodice neće dobiti ništa.

Benet je naveo još jedan razlog zašto vojnici možda neće videti novac.

"Mnogi od njih će postati žrtve i neće moći da iskoriste bilo kakvu zaradu", rekao je.

Ipak, Kim Džong Un bi mogao deo njihovih primanja usmeriti njihovim porodicama "kao naknadu za gubitak sinova".

Međutim, priliv novca mogao bi igrati važnu ulogu u Severnoj Koreji, čiji je BDP procenjen na svega 40 milijardi dolara.

Kim Džong Un je poznat po svom luksuznom ukusu. U oktobru, južnokorejski poslanik Jun Sang Hjun izjavio je da je Severna Koreja u prvih osam meseci 2024. uvezla luksuznu robu vrednu gotovo 52 miliona dolara - uključujući kozmetiku, satove i alkohol.

On je rekao da Kim poklanja ove luksuzne proizvode predstavnicima elite u zemlji kako bi osigurao njihovu lojalnost.

Čung Min Li, viši saradnik u Azijskom programu Karnegi zadužbine, napisao je u aprilu da "Kim, njegova porodica i najbliži savetnici u javnosti nose veoma skupe satove, odeću i torbe koje postaju sve dostupnije severnokorejskoj eliti".

Ipak, naveo je da je lojalnost značajno opala poslednjih godina usled međunarodnih sankcija i izraženog ekonomskog pada zbog Kimove politike usmeravanja do 30 odsto BDP na odbranu.

Benet procenjuje da bi deo novca iz Rusije mogao biti iskorišćen za vojnu opremu, a deo za potrošačke proizvode poput hrane, "posebno za elitu".

"To je važno jer je život u Severnoj Koreji izuzetno težak, što stvara određeni nivo javne nestabilnosti. Zbog toga je Kim pokušao da poboljša dostupnost hrane i drugih proizvoda kako bi izbegao otvorene pobune", rekao je on.

U međuvremenu, severnokorejski vojnici koji odlaze u Rusiju suočavaju se sa zabrinjavajućom budućnošću. Saveznici Ukrajine više puta su naveli da će severnokorejski vojnici u Ukrajini postati "topovsko meso" na bojnom polju.

Izveštaji navode da Severna Koreja u Rusiju šalje "Olujne trupe", elitnu jedinicu specijalnih snaga. Ali Li, bivši vojnik, rekao je za Radio Slobodna Evropa da "oni uopšte nisu spremni".

Dodao je da dodatna obuka koju će dobiti - za koju se navodi da traje svega nekoliko nedelja, delom u uslovima stvarne borbe nije dovoljna da savladaju visokotehnološku opremu koju će koristiti.

(Telegraf.rs)

Video: Vladimir Putin u Severnoj Koreji posle 24 godine

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Deki

    20. novembar 2024 | 09:15

    To je komunizam a ne kapitalizam, svako će dobiti jednak deo!!!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA