Eksperti upozorili na Putinov odgovor Zapadu: Na koji način će Moskva braniti "crvenu liniju"?
Nakon što je ove nedelje administracija američkog predsednika Džoa Bajdena dala zeleno svetlo da Ukrajina koristi rakete dugog dometa protiv Rusije, čini se da je odlazeći predsednik konačno dao Kijevu ono što su dugo tražili. Sve ovo dešava se nekoliko meseci pre nego što će na čelo SAD doći Donald Tramp koji bi radikalno mogao da smanji količinu pomoći koja se šalje Ukrajini i izvrši pritisak na potpisivanje mirovnog sporazuma koji za tu zemlju ne bi bio povoljan.
Zeleno svetlo za upotrebu raketa dugog dometa, smatraju analitičari, bi mogao da bude prelomni trenutak u ratu, kojim bi Ukrajina i Vašington mogle da testiraju rešenost Moskve da brani svoje "crvene linije" u ratu koji je počeo pre 1.000 dana, a za koji se čini da nijedna od strana ne žuri da ga završi, piše Politico.
Ruski predsednik Vladimir Putin iskoristio je u septembru pitanje novinara tokom konferencije da još jednom pošalje jasnu poruku Zapadu, a pozadina Zimske palate u Sankt Peterburgu samo mu je pomogla da svojim rečima da još veći značaj.
Još tada su kružile glasine da bi saveznici Ukrajine, pre svega SAD, mogli da Kijevu dozvole da koristi zapadne rakete dugog dometa za gađanje ciljeva duboko u Rusiji.
Moskva bi to, rekao je Putin, pročitala kao objavu rata NATO-a, SAD i Evrope.
"To bi suštinski promenilo samu suštinu, prirodu sukoba", upozorio je on.
Isti novinar je krajem oktobra pitao predsednika Putina da li misli da ga je Zapad čuo.
"Nadam se da jesu. U suprotnom bismo morali da odgovorimo. Kako, kada i gde je sada prerano da govorimo o tome", odgovorio mu je Putin.
Iako su zapadni raketni sistemi već korišćeni za napade na okupirane ruske teritorije poput Krima, njihovo korišćenje za gađanje ciljeva duboko u ruskoj teritoriji dugo se smatralo nemogućim, upravo zbog straha od dalje eskalacije sukoba. Sa druge strane, Ukrajina je nedavno odbacila ove "strahove" i gađala ciljeve u ruskoj pograničnoj oblasti Kursk. Time su, smatraju analitičari, želeli da pokažu da je moguće preći ruske "crvene linije" bez izazivanja apokalipse.
Međutim, sve su ovo nagađanja i malo ko, čak i u Kremlju može da pretpostavi šta će se desiti ukoliko Ukrajina ispali rakete dugog dometa na rusku teritoriju.
"Zveckanje oružjem"
U prvim zvaničnim komentarima iz Moskve, koji su stigli nakon što su svi svetski mediji preneli vest o Bajdenovoj odluci, portparol Kremlja Dmitrij Peskov je rekao da bi "upotreba oružja dugog dometa značila novi nivo napetosti i novu situaciju u smislu uključivanja SAD u ovaj rat".
On se osvrnuo na Putinove izjave koje je dao u septembru, za koje je rekao da su "vrlo jasni i nedvosmisleni".
Kao što se to često dešava kada Kremlj kupuje vreme dok razmišlja o svom najboljem odgovoru, ruski propagandisti i zvaničnici nižeg i srednjeg ranga popunjavaju "informativni vakum", zapaljivim izjavama i "zveckanjem oružjem".
"Odgovor može biti bilo kakav, može da se dogodi bilo šta. Postoji razlog zašto smo izmenili našu nuklearnu doktrinu", rekao je u nedelju uveče ruski voditelj Dmitrij Kiseljov.
Još jedan voditelj, Sergej Mardan, takođe je juče sugerisao da će Rusija sigurno imati odgovor na potez SAD.
A onda smo, posle dva dana, dobili prvi "odgovor" i to direktno od Vladimira Putina. Ranije danas ruski predsednik potpisao je ukaz kojim se odobrava ažurirana nuklearna doktrina – Osnovi državne politike u sferi nuklearnog odvraćanja.
"U cilju unapređenja državne politike Ruske Federacije u oblasti nuklearnog odvraćanja, dekretom odobravam priložene Osnove državne politike Ruske Federacije u oblasti nuklearnog odvraćanja", navodi se u dokumentu koji je Putin potpisao.
Kakve su mogućnosti Ukrajine?
Podela oko toga šta će Kremlj stvarno da uradi ukoliko do takvog napada dođe, dogodila se i u opoziciji.
"Može li neko da bude srećan što je njegova zemlja bombardovana? Da li zaista postoje takvi ljudi", napisala je opoziciona političarka Julija Gamaljina na društvenoj mreži X.
Povodom ove situacije se za opozicione ruske medije oglasio i analitičar Jan Matvejev.
"Kijev će verovatno upotrebiti rakete dugog dometa protiv ruskih i verovatno severnokorejskih vojnika koje se gomilaju u regionu Kursk", rekao je on.
Vojne baze, skladišta i aerodromi u Rusiji mogle bi da budu logične mete za ukrajinske udare.
Matvejev je dodao da je ruska protivvazdušna odbrana trenutno usmerena na uništavanje ukrajinskih dronova, kao i da će im biti potrebno nekoliko nedelja da se prilagode.
"To će Ukrajini dati kratku priliku da maksimizuje svoj uticaj", rekao je Matvejev.
U svom kasnonoćnom obraćanju u nedelju, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski nije ni demantovao, a ni potvrdio izveštaje medija o upotrebi oružja dugog dometa u Ukrajini.
"Napadi se ne izvode rečima. Takve stvari se ne najavljuju. Rakete će govoriti same za sebe", rekao je Zelenski.
Šta će se dešavati u narednom periodu i da li će doći do eskalacije sukoba, ostaje nam da vidimo.
(Telegraf.rs)
Video: Vučić dočekao predsednika Kazahstana Tokajeva ispred Palate Srbija
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Goran
E samo još to fali i 3 svetski rat je neizbeźan! A upravo su Amerika,Engleska i Francuska te koje ga žele i koje će zažaliti i te kako! NE DAJ BOŹE DA KRENU NA RUSE. Svi znamo kako su prošli NACISTI za vreme 2 svetskog rata....Ako je želja zapada i sad da krene....U NAPRED ZNAJTE ŠTA ĆE BITI I TO SA VAŠIM ZEMLJAMA!
Podelite komentar
dziber iz beograd
Zelenski je ocito resio da totalno unisti Ukrajinu i pobije sve ukrajince
Podelite komentar