Nova sabotaža u Baltičkom moru? Pokidana dva kabla telekoma, obustavljene veze četiri zemlje
Dva podvodna optička komunikaciona kabla u Baltičkom moru, od kojih jedan povezuje Finsku i Nemačku je pokidan, te se sumnja da je reč o namernoj sabotaži.
Prekid veza u ponedeljak podsetio je na druge incidente, takođe u Baltičkom moru, koje su vlasti ranije okarakterisale kao zlonamerne - poput oštećenja gasovoa i podvodnih kablova prošle godine, kao i eksplozija na Severnom toku 2022.
Kabl od 1.200 kilometara koji povezuje Helsinki sa nemačkom lukom Rostok prestao je da radi u ponedeljak oko 4 sata po lokalnom vremenu, saopštila je finska državna kompanija za sajber bezbednost i telekomunikacije Cinia.
Internet veza od 218 kilometara (135 milja) između Litvanije i švedskog ostrva Gotland prekinuta je u nedelju oko 08:00 GMT, saopštila je litvanska Telia Lietuva, deo grupe švedske kompanije Telia.
Finska i Nemačka su u zajedničkom saopštenju navele da su "duboko zabrinute zbog presečenog podmorskog kabla" i da istražuju "incident koji odmah izaziva sumnju u namernu štetu".
Bezbednost Evrope je ugrožena ratom Rusije protiv Ukrajine i "hibridnim ratom zlonamernih aktera", navodi se u zajedničkom saopštenju, bez imenovanja aktera.
"Očuvanje naše zajedničke kritične infrastrukture je od vitalnog značaja za našu bezbednost i otpornost naših društava", kažu Nemačka i Finska.
Portparol kompanije Telia Lietuva, Audrius Stasiulaitis, rekao je da je i drugi kabl prekinut. U vlasništvu je i pod upravom švedske kompanije Arelion za prenos internet saobraćaja Telia Lietuve, rekao je portparol Telije.
Karl-Oskar Bohlin, švedski ministar civilne odbrane, rekao je za švedski javni emiter SVT da je "apsolutno važno da se razjasni zašto trenutno imamo dva kabla u Baltičkom moru koja ne rade".
Smešteno u severnoj Evropi, Baltičko more je aktivna komercijalna pomorska ruta i okruženo je sa devet zemalja, uključujući Rusiju.
Oštećenje finsko-nemačkog kabla dogodilo se u blizini južnog vrha švedskog ostrva Oland i za popravku bi moglo biti potrebno pet do 15 dana, rekao je izvršni direktor Cinije Ari-Jusi Knapila na konferenciji za novinare.
Prošle godine, podmorski gasovod i nekoliko telekomunikacionih kablova koji se protežu duž dna Baltičkog mora su ozbiljno oštećeni u incidentu koji je podigao uzbunu u regionu. Istražitelji slučajeva iz 2023. u Finskoj i Estoniji rekli su da veruju da je kineski kontejnerski brod prouzrokovao štetu dok je vukao sidro. Ali nisu rekli da li je šteta slučajna ili namerna.
Godine 2022. Severni tok koji povezuje Rusiju i Nemačku u Baltičkom moru uništen je u eksplozijama. Ovaj slučaj je i dalje pod istragom nemačkih vlasti.
(Telegraf.rs)
Video: Donald Tramp je i zvanično 47. predsednik SAD: Kako je protekao dan inauguracije u Vašingtonu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
xy
Saamo lagano, jeste hteli rat e pa dobicete ga
Podelite komentar
Ezra
Pijani ukrajinci
Podelite komentar
Lala
A sta će kad se pokidaju sve veze,kablići i pocnu da ometaju satelite?Bi jedan običan dron igracka neće moći da poleti jer neće moći da se da komanda a o avionima,radarima i navodenju raketa da ne pricamo.Vraćamo se na I svetski rat,mape,topografske karte,rovove i bajonete a onda u kameno doba.
Podelite komentar