Si je postavio granice za Trampa iako još nije stupio na funkciju: Ove četiri crvene linije ne sme da pređe

A. M.
A. M.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp preuzeće funkciju od Džoa Bajden za dva meseca, ali je Kina već postavila granice između dveju zemalja.

Kineski predsednik Si Đinping je u subotu na sastanku sa odlazećim predsednikom Bajdenom podvukao "četiri crvene linije" u odnosima između SAD i Kine. Četiri ključna pitanja su Tajvan, demokratija i ljudska prava, put i sistem Kine i prava zemlje na razvoj, prenosi Insider.

"Oni ne smeju da budu osporavani", rekao je Si nakon što su se dvojica lidera sastala na marginama 31. foruma Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje u Limi, Peruu.

"Ovo su najvažnije zaštitne ograde i sigurnosne mreže za odnose Kine i SAD", rekao je Si.

Džo Bajden Si Đinping Foto: Tanjug/AP

Od četiri glavna pitanja, Tajvan je najosetljivije pitanje između dve zemlje, što je Si ponavljao godinama unazad. Peking gleda na Tajvan kao na svoju teritoriju i nedavno je rekao da se nikada neće obavezati na odricanje od upotrebe sile nad ostrvom. Ovo područje je strateški važno za SAD kao svetsko čvorište za proizvodnju poluprovodničkih čipova i ključno bezbednosno čvorište.

Međutim, Trampovo predsedništvo već povećava rizike za Tajvan. U junu je Tramp rekao za Bloomberg Businessweek da bi Tajvan trebalo da plati SAD za odbranu.

Tramp bi mogao da započne trgovinski rat prvog dana mandata

Do Sijevih komentara dolazi usled zabrinutosti da će dve najveće svetske ekonomije ući u konflikt nakon što Tramp stupi na funkciju 20. januara. Novoizabrani američki predsednik već je izabrao senatora Floride, Marka Rubija, protivnika Kine, za državnog sekretara. Tramp je takođe i pretio da će Kini uvesti carine od 60 posto.

Uprkos signalima da bi dve supersile mogle da idu ka burnijim vremenima, Si i Bajden pokušali su da postignu pomirljiv ton bilateralnih odnosa tokom sastanka u subotu.

Dvojica lidera su "naglasila važnost odgovornog upravljanja konkurentskim aspektima odnosa", kao i sprečavanja sukoba i održavanja otvorenih linija komunikacije, navodi se u izveštaju Bele kuće sa sastanka.

Uprkos tome, predstojeće Trampovo predsedništvo će verovatno doneti nove neizvesnosti, počevši od trgovine.

"Tramp misli ono što je rekao kada su u pitanju carine", napisao je Džoš Lipski, viši direktor Geoekonomskog centra Atlantskog saveta.

Lipski očekuje da će Tramp započeti svoj novi trgovinski rat tokom prvog dana mandata tako što će pokušati da oživi trgovinski sporazum koji je potpisao sa Kinom u januaru 2020. Kina se obavezala da će tokom dve godine kupiti 200 milijardi dolara američke robe, uključujući 32 milijarde dolara u poljoprivrednim proizvodima.

Sporazum je istekao krajem 2021. godine a Kinezi nisu ispunili svoju obavezu, rekla je Sara Bjanki, tadašnja zamenica američkog trgovinskog predstavnika, u februaru 2022.

"Tramp će verovatno pokušati da oživi trgovinski sporazum kada preuzme dužnost kao "korisnu početnu tačku" pre nego što nove tarife stupe na snagu", napisao je Lipski iz Atlantskog saveta.

Lipski je rekao da ne očekuje da će Tramp uvesti carine od 60 odsto na kineski uvoz u SAD širom sveta. Ali on je napisao da će postojati "stvarne i opipljive nove tarife", čiji će se efekti preliti na globalnu ekonomiju.

(Telegraf.rs)

Video: Putin dočekao Si Đinpinga, zbog ovog snimka svet ponovo spekuliše da je bolestan: Procenite sami

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA