Svetski lideri oprezni nakon pobede Trampa: Kako bi Si Đinping mogao da profitira nakon njegovog dolaska?
Lideri iz celog sveta okupiće se u narednom periodu na dva velika samita u Južnoj Americi. Mnogi analitičari veruju da će napetost na ovim događajima biti velika, posebno nakon pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima u SAD.
Mnogi od njih boriće se sa onim što Trampova politika "Učiniti Ameriku ponovo velikom" može da znači za svetsku ekonomiju, ali i sukobe u Ukrajini i Bliskom istoku.
Čini se da će se Kina, od svih zemalja najviše pripremiti ya nestabilne odnose sa SAD. Za kineskog lidera Si Đinpinga, prestojeći samiti predstavljaju priliku da nakon Trampove pobede unapredi ciljeve Pekinga i "zabije klin" između SAD i njihovih saveznika predstavljaujući Kinu kao stabilnog i alternativnog lidera.
Si će imati priliku da svoje stavove prvoiznese na samitu APEC u Peruu, a zatim će uslediti i sastanak zemalja G20 u Brazilu sledeće nedelje.
okom svog prvog mandata Tramp je pokrenuo svojevrsni tehnološki i trgovinski rat sa Kinom i predstavio je kao najvećeg američkog rivala. Ovaj put koji je utanačio Tramp je u velikoj meri sledio i aktuelni predsednik Džo Bajden tokom svog mandata, što je dodatno iznerviralo Peking.
S obzirom na do da zbog Trampovog novog mandata Kini preti rast carine, analitičari smatraju da će Si na predstojećim događajima pažljivo voditi svoju diplomatiju.
Predsednik Bajden, japanski premijer Šigeru Išiba i australijski premijer Entoni Albaneze su među liderima koji će takođe prisustvovati na oba samita, dok će indijski premijer Narendra Modi prisustvovati samo G20.
"Ima smisla da kineski zvaničnici iskoriste ove velike događaje kako bi pokušali da oblikuju neke od međunarodnih narativa upravo sada. Ostalo je još malo vremena do januara 2025. godine", rekao je Li Mingjiang, vanredni profesor međunarodnih odnosa na singapurskom tehnološkom univerzitetu Naniang.
"Zabijanje klina"
Tramp je predložio da se na sav kineski uvoz u SAD udare tarife od preko 60 odsto, a ovaj potez mogao bi da produbi politiku iz Bajdenove ere koja ograničava pristup Pekingu osetljivoj visokoj tehnologiji.
Čini se da Sijeva čestitka Trampu prošle nedelje ukazuje na neke od zabrinutosti Pekinga. Kineski lider je upozorio da će dve zemlje "imati koristi od saradnje i izgubiti ukoiko dođe do sukoba".
Si će možda želeti da podvuče tu poruku tokom poslednjeg sastanka sa Bajdenom, za koji su visoki američki zvaničnici rekli da će se održati u subotu u Limi.
Peking bi, smatraju analitičri, mogao da iskoristi takav sastanak da signalizira da želi komunikaciju i stabilnost u odnosima.
I dok se postavljaju pitanja o tome koliko bi američko-kineski odnos mogao da postane napetiji, Peking vidi priliku u stvaranju dobrih odnosa sa širokim spektrom drugih zemalja i neograničenim pristupom njihovim tržištima, kao ključ za zaštitu svoje ekonomije.
To je posebno važno jer se bore sa usporavanjem rasta, slabom potražnjom potrošača i visokom nezaposlenošću.
Međutim, u očima Pekinga, globalna neizvesnost u vezi sa Trampovom pobedom stvara ih mogućnost da otklone ono što je pod Bajdenom povećavalo koordinaciju između SAD i njenih saveznika u trgovini, bezbednosti i drugim oblastima, nakon pojačanih pretnji iz Kine.
Mnogi lideri koji su sarađivali sa Bajdenom oprezno će posmatrati kako bi Tramp, koji je poznat po svojoj promenjivoj diplomatiji, mogao da utiče na njihove odnose kada preuzme vlast u beloj kući u januaru.
Novoizabrani predsednik zapretio je uvođenjem carina od deset odsto na robu uvezenu u SAD iz svih zemalja, uključujući i one sa kojima imaju bliske partnerske odnose. Pozvao je američke saveznike u Aziji da plate više za smeštaj američkih trupa, a zatim je i rekao "da će ohrabriti Rusiju da uradi šta želi svakoj zemlji članici NATO koja ne ispunjava smernice za potrošnju na odbranu".
"Kina želi da stavi do znanja da neće biti mnogo pametno da zemlje potpuno stanu na stranu SAD, kao i da bi trebalo da ozbiljno razmotre saradnju sa Kinom", rekao je Liu Dongšu, docent za međunarodne poslove na Univerzitetu u Hong Kongu.
Peking je već preduzeo korake da poboljša svoje odnose sa ključnim američkim saveznicima i partnerima poslednjih meseci. Jedan od primera je otvaranje bezviznog režima u Kinu za građane nekoliko evropskih zemalja i nastavak trilateralnog samita sa Japanom i Južnom Korejom.
Si i još jedan bliski američki partner, indijski lider Modi, sastali su se na svom prvom formalnom bilateralnom sastanku u oktobru, nakon postizanja sporazuma o vojnom povlačenju duž njihove sporne granice, što je značajan korak za ublažavanje tenzija, smatraju analitičari.
Ranije ovog meseca, kineski premijer Li Kiang obećao je liderima i zvaničnicima na trgovinskom sajmu da će Kina dalje otvarati svoje tržište kako bi stvorila "velike globalne mogućnosti".
(Telegraf.rs)
Video: Pisac biografije o Melaniji nam je otkrio s kim se zabavljala pre Trampa
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.