Doktorka Nadežda je još jedna žrtva Putinovog režima: Do juče lečila decu, sad robija zbog pogrešne reči

I. N.
I. N.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Doktorka Nadežda Bujanova, koja je pedijatar po struci, osuđena je na pet i po godina zatvora nakon što je majka jednog od njenih pacijenata javno iznela tvrdnje da je Nadežda komentarisala ruske vojnike koji se bore u Ukrajini.

Doktorka Nadežda optužena je u januar, a nakon što je bivša žena vojnika koji je ubijen u Ukrajini, a koji je bio otac deteta koje je Nadežda lečila, rekla da je dečakov otac "bio legitimna meta Ukrajinaca", dodajući da je Rusija kriv za rat koji traje.

Nadežda je ubrzo uhapšena zbog sumnje da "širi lažne informacije o ruskoj vojsi i vojnoj operaciji u Ukrajini". Od početka Putinove invazije u februaru 2022. godine, Moskva je naširoko koristila, na brzinu usvojeni zakon protiv širenja "lažnih" informacija, da ućutka neslaganje.

Slučaj protiv doktorke Nadežde Bujanove, rođene u Lavovu u Ukrajini, ali koja dugo žvi u Rusiji, pokazuje pojačanu represiju u Rusiji dok njene trupe nastavljaju rat u Ukrajini.

U svojoj poslednjoj izjavi, uplakana doktorka Nadežda Bujanova je insistirala na svojoj nevinosti, tvrdeći da nije razgovarala o ratu sa dečakom ili njegovom majkom. Nadeždina odbrana je tvrdila da je ona bila meta zbog njenog ukrajinskog nasleđa, napominjući da tužioci nisu imali čvrste dokaze da je ona govorila protiv rata.

Kako nije postojao audio snimak razgovrora iz ordinacije, tužilaštvo se vodilo svedočenjem sedmgodišnjeg dečaka i njegove majke Anastasije Akinšine.

Anastasija je prvo javno oblatila doktorku u video snimku na društvenim mrežama, koji su "brzo pokupili" promoskovski mediji.

Nadezhda Buyanova, doktorka Nadežda Bujanova Foto: Tanjug/AP

Sve je uskoro privuklu veliku pažnju javnosti, a potom se Aleksandar Bastrikin, tvrdolinijaš iz ruskog istražnog komiteta, javno obavezao da će on "lično ovo proveriti".

Posmatrači kažu da je državni pritisak stvorio atmosferu straha i i osuđivanja – komšije, prijatelji, pa čak i članovi porodice su prijavljivali jedni druge, često anonimno – što podseća na najmračnije represije pod Josifom Staljinom. Jedna nedavna anketa je pokazala da se čak 30% Rusa plaši da iznese svoje mišljenje o ratu, čak i prijateljima i porodici.

Slučaj je izazvao široku osudu grupa za ljudska prava, a Memorijal, istaknuta ruska organizacija za ljudska prava, navodi da je Nadežda Bujanova politički zatvorenik. Grupa ruskih lekara napisala je otvoreno pismo u odbranu Bujanove u kojem je prijavu nazvala sramotom.

Poslednjih meseci, ruske vlasti su dodatno suzbile svaki izraz antiratnog raspoloženja, što je rezultiralo nizom drakonskih zatvorskih kazni. Prošlog petka ruski sud osudio je čoveka na 13 godina zatvora zbog izdaje nakon što je objavljeno da je donirao ekvivalent od oko 42 funte nemačkoj dobrotvornoj organizaciji koja podržava Ukrajinu.

Njegov slučaj sličan je slučaju Ksenije Kareline, američko-ruske državljanke, koja je osuđena na 12 godina zatvora zbog izdaje, jer je donirala 40 funti proukrajinskoj humanitarnoj organizaciji.

Memorijal, koji je sada zabranjen u Rusiji, navodi skoro 800 političkih zatvorenika, od kojih su mnogi kritikovali rusku invaziju. Organizacija veruje da je stvarni broj mnogo veći jer broj isključuje one koji se suočavaju sa tajnim suđenjima. Istraživačka novinska agencija Proekt procenjuje da su ruske vlasti procesuirale više od 116.000 aktivista u poslednjih šest godina, premašivši nivoe političke represije viđene tokom vladavine sovjetskih lidera Nikite Hruščova i Leonida Brežnjeva.

(Telegraf.rs)

Video: Gori automobil u blizini Slavonskog Broda: Vatra "progutala" vozilo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA