Ko su novi potpredsednik i druga dama Amerike: Za Džej Di Vensa svi već znate, zašto je njegova žena posebna?

 
I. N.
I. N.
 
 
Čitanje: oko 4 min.
  • 1

Pobeda Donalda Trampa na izborima u Americi znači da će SAD uskoro imati novog potpredsednika i drugu damu, odnosno funkciju potpredsednika će preuzeti Džej Di Vens, koji je oženjen Ušom Vens.

Trampova "desna ruka" je ranije za sebe govorila da "nikad neće biti Trampovac", a svog budućeg predsednika je nazivao "američkim Hitlerom". Međutim, Džej Di Vens se otada prešaltao na MAGA način razmišljanja.

Njegovo loše odrastanje u Ohaju, o čemu detaljno govori u svojim memoarima iz 2016. Hillbilly Elegy, možda je pomoglo da se oblikuje njegovo razumevanje Trampove privlačnosti, piše Sky News.

U svojim memoarima Vens je pisao o svom haotičnom porodičnom životu i o zajednicama koje su propale i koje su izgledale izgubile nadu.

Detaljno je opisao svoje putovanje kroz život i kako je upravljao svojom disfunkcionalnom porodicom.

Pisao je o svojoj baki, koju on naziva "Mamav", koja je pomogla da ga odgajaju na "teškoj ljubavi" - i jednom je polila njegovog dedu benzinom i zapalila je šibicu kako bi ga kaznila zbog preljube. Izvukao se sa lakšim opekotinama.

Zatim je tu njegova majka, koja se mučila da brine o njemu dok se borila sa zavisnošću od droge i u jednom trenutku ga je primorala da joj da uzorak urina za njen test na drogu.

On analizira svoja iskustva odrastanja u Ohaju kako bi razmislio o tome zašto se američki region radničke klase Appalači, koji se sastoji od 13 država od južnog Njujorka do severnog Misisipija, promenio iz pouzdano demokratske u pouzdano republikansku.

To je učinio ne samo gledajući svoju porodicu, već i problematičnu zajednicu oko sebe. Naglasio je uticaj koji su borbe industrije čelika 1970-ih imale na njegov grad, zajedno sa opioidnom krizom koja je zahvatila zemlju.

"U Velikoj Apalačiji bogatstvo belaca radničke klase izgleda najslabije. Od niske društvene mobilnosti do siromaštva, razvoda i zavisnosti od droge, moj dom je središte bede", napisao je u uvodu.

Potom je naveo da se identifikuje sa "milionima Amerikanaca radničke klase koji nemaju fakultetsku diplomu".

"Za ove ljude, siromaštvo je porodična tradicija – njihovi preci su bili nadničari u južnoj robovskoj privredi, posle toga seljaci, a u novije vreme mašinisti i mlinari“, piše on.

"Amerikanci ih zovu gorštaci, seljaci ili belo smeće. Ja ih zovem komšijama, prijateljima i porodicom", naveo je Vens.

Knjigu je pisao u kasnim 20-im i ranim 30-im. Do tada je otišao da služi u marinskom korpusu, diplomirao na Pravnom fakultetu na Jejlu gde je upoznao svoju ženu Ušu i postao rizični kapitalista u Silicijumskoj dolini. Par je ubrzo shvatio da skladno funkcioniše i rodila se velika ljubav.

Upravo je Uši Vens prvo zahvalio danas na društvenim mrežama, obraćajući se nakon pobede.

Za razliku od Džej Di Vensa, Uša može da kaže da je imala lepo detinjstvu. U San Dijegu su je odgajali roditelji srednje klase koji su se preselili iz Indije 1970-ih.

Njena majka je biolog i prorektor na Univerzitetu Kalifornije u San Dijegu, a otac inženjer.

U svom uvodnom govoru na Republikanskoj konvenciji, rekla je da se njeno vaspitanje u srednjoj klasi veoma razlikuje od iskustva njenog muža koji je odrastao u siromaštvu u Ohaju.

"To što smo Džej Di i ja uopšte mogli da se sretnemo, a kamoli da se zaljubimo i venčamo je svedočanstvo ove velike zemlje. To je takođe svedočanstvo o Džej Diju", rekla je buduća druga dama.

U intervjuu koji je letos dala sa svojim suprugom, govorila je da je odrasla u religioznom domaćinstvu.

"Moji roditelji su hinduisti i to je jedna od stvari koja ih je učinila tako dobrim roditeljima, koja ih je učinila zaista dobrim ljudima. I tako sam videla moć toga", rekla je Uša, dok je Vens istakao da mu je supruga pomogla da se "ponovo uključi" u svoju hrišćansku veru.

Kako su se upoznali?

U svojim memoarima Vens je pisao da su se on i Uša upoznali kroz studentski projekat, te da mu je Uša brzo "zapala za oko".

"Na mestu koje je uvek delovalo pomalo strano, Ušino prisustvo učinilo je da se osećam kao kod kuće“, napisao je.

U intervjuu za NBC iz 2017. godine, Uša Vens je opisala da joj se dopada što je Džej Di - tada samo prijatelj - bio "veoma marljiv" dok su zajedno radili na projektu.

"Pojavio bi se na sastancima koje sam zakazivala za 9 ujutro, kako bismo radili na projektu".

Par je diplomirao 2013. i venčao se sledeće godine.

Žive u Sinsinatiju, Ohajo, i imaju troje dece: Evana, Viveka i Mirabel.

Dala otkaz čim je Vens "krenuo visoko"

Uša Vens je diplomirala na Univerzitetu Jejl i magistrirala filozofiju na Univerzitetu Kembridž kroz Gejts Kembridž stipendiju. Zatim se vratila na Jejl na fakultet prava.

U žižu je dospela nakon što je Džej Di izabran da bude desna ruka Trampu u predsedničkoj trci 2024. godine.

Gotovo odmah je napustila posao advokata i pojavila se na sceni da ga predstavi na Republikanskoj konvenciji.

Tamo je supruga opisala kao "momka iz radničke klase" koji je prevazišao traume iz detinjstva da bi pohađao pravni fakultet Jejla... Kao čoveka od "mesa i krompira" koji se prilagodio njenoj vegetarijanskoj ishrani i naučio da kuva indijsku hranu za svoju taštu.

Opisala ga je kao "opasnog marinca" koji je služio u Iraku, ali nije voleo ništa više od "igranja sa kučićima i gledanja filma Bejb".

(Telegraf.rs)

Video: Okupljaju se pristalice Kamale Haris, s nestrpljenjem čekaju njen govor

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA