Kako je glasala "Mala Srbija" u Americi: Rezultati iz okruga poznatom po čuvenom običaju za pravoslavni Božić

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Noćas su sve oči bile uprte u Ameriku i dok željno iščekujemo rezultate izbora, Donald Tramp već uveliko slavi svoju sada već potvrđenu pobedu. Posebno slavlje je sigurno u okrugu Amador, u Kaliforniji, koji je prepoznat među srpskim doseljenicima.

Amador je noćas glasao većinski za Donalda Trampa. Čak 11.795 glasova otišlo je za bivšeg predsednika SAD, dok je Kamala Haris dobila 6.851 glas.

O Srbima iz kalifornijskog gradića Džeksona znamo ponajviše po onom nadaleko čuvenoj i "vatrenoj" proslavi pravoslavnog Božića. Svi, dakako, pamtimo snimke na kojima kolona džipova zauzima busiju na sred glavne gradske ulice, dok iz njih izlaze ljudi naoružani "dugim cevima".

U gradu koji su u vreme Zlatne groznice na Aljasci osnovali srpski i italijanski doseljenici nalazi se i crkva Svetog Save, najstarija srpska pravoslavna crkva na tlu Amerike (sagrađena 1894. godine), koju je osnovao i sagradio prvi srpski monah koji je rođen na ovom kontinentu, Sveti Sevastijan Džeksonski, koga je Sveti Sinod kanonizovao pre četiri godine.

U Džeksonu se pravi i najbolji hleb u Americi, pogađate, upravo u pekari jednog Srbina.

Najpoznatiji filmski kauboj svih vremena, Džon Vejn, često je dolazio i odsedao u lokalnom hotelu Nacional, koji, naravno, drže Srbi. Upravo su vlasnici tog hotela i organizatori letnjeg kampa za srpsku i decu iz mešovitih brakova, tokom koga najmlađi imaju prilike da nauče nešto više o kulturi, jeziku i tradiciji njihovih predaka.

U lokalnoj crkvi Svetog Save čuvaju se tragovi, fotografije i zapisi o tome kako su lokalni Srbi svojevremeno kao dobrovoljci otišli na Solunski Front, da pomognu svojoj braći na putu povratka u okupiranu otadžbinu.

A o tome koliko su Srbi kao zajednica poštovani govori da je nekoliko Iraca i Nemaca i njihovih porodica, između ostalih zamenik lokalnog šerifa, prešli u pravoslavlje i danas se deklarišu kao Srbi, piše srbin.info.

Nigde ne postoji takav ugled Srba i uticaj u nekom američkom gradu kao u Džeksonu, kao što ne postoji ni jedan grad u SAD koji toliko ceni i poštuje Srbe i njihove korene, kaže Milina Jovanović, autorka knjige Svi putevi vode u Džekson.

U Trampovoj pobedi su definitivno učestvovali i Srbi širom Amerike, a prema zvaničnim rezultatima popisa u Sjedinjenim Američkim Državama iz 2020 godine, tamo ih živi 193.844.

(Telegraf.rs)

Video: Ovi dani Srbiji će doneti temperature i do 20 stepeni: Stiže proleće usred zime

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA