Stanovnici EU treba da naprave zalihe hrane za slučaj rata sa Rusijom: Alarmantan izveštaj Evropske komisije

A. P.
A. P.    
Čitanje: oko 2 min.

Stanovnici zemalja Evropske unijetrebalo bi da naprave zalihe hrane i osnovnih potrepština u slučaju da dođe do rata i ruske agresije, ili neke druge vanredne situacije, poručuje se u najnovijem izveštaju specijalnog savetnika predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen.

Izveštaj o civilnoj i vojnoj pripremljenosti Evrope sastavio je bivši finski predsednik Sauli Ninisto u svojstvu specijalnog savetnika, preneo je danas Njuzvik.

U izveštaju se ističe da EU nije bila pripremljena za pandemiju kovida 19, kao ni za rusku agresiju protiv Ukrajine i da bi trebalo da iz “faze reakcije pređe u stanje proaktivne spremnosti”.

Izveštaj ne navodi da je agresija Rusije jedina moguća pretnja, ali se ističe da je najveća.

“Mi nemamo jasan plan šta bi EU trebalo da radi u slučaju oružane agresije protiv neke njene članice. Pretnja koju bi predstavljao rat Rusije protiv evropskih snaga bezbednosti primorava nas da to pitanje postavimo u centar naše pripremljenosti za ovakvu situaciju, ne zanemarujući naše pripreme za druge velike pretnje”, ističe se u izveštaju na 165 strana specijalnog savetnika Ursule fon der Lajen koji joj je predat u sredu.

U okviru ove strategije, EU bi trebalo da domaćinstvima savetuje da budu pripremljena da u slučaju vanredne situacije mogu da izdrže minimum 72 sata sa raspoloživim zalihama.

Zbog toga bi stanovnici zemalja EU trebalo da naprave zalihe osnovnih potrepština, a članicama Unije se savetuje da svojim građanima daju smernice o pravljenju zaliha, evakuaciji i načinima na koji mogu da dođu do hitnih službi.

U najnovijem izveštaju se ističe da je potrebno nabaviti zalihe hrane, pijaće vode, lekova, kao i baterijske lampe i radio aparate na baterije.

Cilj ovih saveta je da se građani EU pripreme za vanredne situacije kao što su nove pandemije, ekstremne vremenske nepogode ili oružana agresija.

Predložene su i druge mere u tom smislu, kao što je izdvajanje najmanje 20 odsto ukupnog budžeta EU za povećanje bezbednosti i pripremljenost za krize, ali i veća razmena obaveštajnih podataka između članica Unije.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Protesti u Francuskoj zbog rata u Ukrajini

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Silvija

    1. novembar 2024 | 17:44

    Pa vi pravite rat ,vi snabdevajte Evropu sa namirnicama koje nemozete da rasprodate pa onda Dolazi mozda mozda rat

  • Jovan Ktć

    1. novembar 2024 | 18:09

    Oni su ti koji zagovaraju rat, a ne Rusi. Znaju da im je namera da napadnu Rusiju pa pripremaju svoje stanovništvo. Većih lažova i licemera od njih nema. Pojedini ludaci iz EU će izazvati neki veliki rat. Ljudi kao što su Orban i Fico će se sigurno suprotstaviti takvoj suludoj nameri. Plašeći ljude navodnom opasnošću od Rusije, pripremaju se za " konačan obračun" sa nekim ko se usudio da se suprodstavi njihovoj hegemoniji i dugogodišnjoj hegemoniji.

  • Zeljko

    1. novembar 2024 | 18:54

    Dace Bog da nas nikad neprime u ovu evropsku uniju da nam ovakvi olosi govore sta moze a sta ne i da sprovode njihovu demokratiju jedno mi nije jasno zasto im neko neposalje jednu dobru bombu onako kad se skupe da palamude vecina evropskog naroda bi mu bila zahvalna