Da li je ovo uzrok što se hotel Dubrovnik srušio? Bivša vlasnica Marija Stefanić poginula, scene su pretužne

I. N.
I. N.    ≫   
Čitanje: oko 4 min.
  • 3

I dalje se ne zna tačan uzrok što se hotel Dubrovnik srušio, ali se spekuliše da je možda bila pukotina u temelju desetospratnice u kojoj je skoro poslednje četiri decenije bio smešten hotel koji je osnovao par iz Hrvatske koji je emigrirao u Argentinu. Marija Stefanić, odnedavno bivša vlasnica, poginula je u urušavanju hotela u kojem je i dalje živela da bi se našla novom vlasniku.

Hotel se srušio u gradu Vila Hesel u utorak rano ujutru. Najmanje dve osobe su poginule, više ih je nestalo, a od tada spasioci neprekidno pretražuju ruševine kako bi pronašli nestale. Sve je manje nade da su oni uspeli da prežive. U međuvremenu, vlasti su privele i petu osobu koju sumnjiče da je svojim činjenjem možda doprinela rušenju hotela.

Naime, u toku je bilo renoviranje hotela, a pojedini lokalni mediji su pisali da vlasnici nisu imali dozvole za sve radove koje su izvodili.

Tužiteljka Veronika Zamboni od utorka "češlja" dokumentaciju i izdate dozvole. Prema izjavama stručnjaka i zapisnicima koji su uvršteni u spis, Ministarstvo pravde smatra da je jedna od glavnih hipoteza da je zgrada imala "dugogodišnji konstruktivni problem od temelja”.

Izvor iz istrage rekao je za Clarin da su, iako je reč o privremenom izveštaju, stručnjaci primetili znakove u zgradi kao što su pukotine i problemi u temeljima.

"Ovo su dodatno pogoršala dva projekta koja su uključivala tešku mašineriju, ljude koji su radili i težinu na gradilištu, što je dovelo do njegovog urušavanja", dodao je izvor.

Zamboni je saslušala četvoro privedenih, Serhija Danijela Paka (33) izvođača radova, njegovog oca Selsa Paka Pereza (66), i još dvojicu muškaraca za koje nije navedeno kako su tačno bili "upleteni" u sve ovo.

Istragom je ustanovljeno da su dve velike reparacije vršene na hotelu Dubrovnik istovremeno. Svaki projekt je imao svog arhitektu, a njih dvojica uopšte nisu komunicirali i dogovarali radove.

Jedan od projekata je podrazumevao radove u delu zgrade gde su želeli da postave lift, u prednjem delu zgrade, koja nije oštećena u urušavanju. Drugi radovi su bili obavljani istovremeno u delu zgrade koji se u potpunosti srušio, ali su majstori navodno izvodili "sitne popravke".

"Istovremeno su izvođena dva projekta, sa dvoje arhitekata, koji su radili nezavisno. Zbog toga je na gradilištu bilo dvoje izvođača i njihovi radnici", naveo je izvor iz istrage.

Policija je u četvrtak uhapsila Rubena Osvalda Takihirija (30), koji je navodno drugi izvođa radova. Ipak nije i dalje jasno da li je on bio zadužen za postavljanje lifata u prednjem delu zgrade, ili je vršio renoviranja u delu koji se srušio.

Prilikom saslušanja prve četvorice Serhio Daijel Pako je rekao da je istina da su on i njegov otac bili izvođači radova i da mu opština ni u jednom trenutku nije naložila da radove obustavi. S druge strane, opština tvrdi da je još u avgustu 2024. uočeno da se izvode radovi za koje opština nije izdala dozvolu, te je naložena obustava radova.

"Istovremeno, vlasnici su tražili dozvolu da urade renoviranje u prizemlju zgrade (promena podova, stolarije, molerski radovi, zamena sanitarija u kupatilima i zamena ormana), koji su bili odobreni isključivo za taj deo zgrade, odnosno u prizemlju, a ne na spratovima", navode iz opštine.

Navodno je u to vreme i opština naložila da se uradi studija isplativosti o postavljanju lifta. Navodno su vlasnici i izvođači 15. oktobra bili obavešteni da moraju zvanično da podnesu svu dokumentaciju da bi izveli ove radove.

"Treba napomenuti da je ovo jedini posao koji izvodi Opština, a koji odgovara prednjem delu zgrade (nije urušen) i da ne postoji ovlašćena dozvola ili zahtev za izvođenje radova u zadnjem delu zgrade gde je došlo do urušavanja“, naglasili su iz Opštine.

Četvoro privedenih se terete za krivično delo "teško uništavanje iz nehata" za koje je predviđena kazna zatvora do pet godina.

Podsetimo, u urušavanju su stradale dve osobe, bivša vlasnica Marija Stefanić i turista Federiko Cesar Kiočini (84) koji je boravio u zgradi pored, na koju se hotel delimično urušio. Federikova žena Marija Josefa (79) je teško povređena i nalazi se u bolnici.

Spasioci i dalje tragaju za Nahuelom Stefanićem (25), Marijinim bratanem, i njegovom devojkom Danom Desimone (28).

Takođe se traga za još četvoricom radova, vodoinstalatera i stolara koji su izvodili radove u objektu.

Inače, Marija je hotel prodala u aprilu biznismenu Antoniju Huan Manuelu Arkosu Kortesu (79), vlasniku kompanije Parada Liniers, koja drži autobuski terminal u tom delu Buenos Ajresa.

Firma je u četvrtak izdala saopštenje u kojem navodi da su vlasima dostavili svu dokumentaciju o dozvolama i sve drugo što je tužilaštvo tražilo.

(Telegraf.rs)

Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA