Od braće i saveznika, do ljutih neprijatelja: Kako su propali odnosi Mađarske i Poljske?
Vekovima Mađari i Poljaci jedni druge tradicionalno doživljavaju kao "braću", međutim, čini se da se poslednjih godina taj odnos drastično menja, kako se njihove države kreću različitim političkim pravcima.
O tome koliko su ta dva naroda bliska potvrđuje i činjenica da je tokom posete mađarskog premijera Viktora Orbana Krakovu 2016. godine, on u govoru pomenuo njihovo prijateljstvo.
"Verujem da nijedan drugi narod na svetu nema tako visoko mišljenje o Poljskoj kao Mađari i shodno tome niko nema tako visoko mišljenje o Mađarima kao ovde u Poljskoj. To ne znači da smo slepi na greške jednih drugih, već prijateljstvo znači da jedni drugima opraštamo greške", rekao je Orban tada.
Osam godina kasnije, na ovogodišnjem letnjem kampu u Transilvaniji, Orban je imao savsim drugačiji ton.
"Poljaci imaju najosvetoljubiviju i najlicemerniju politiku u celoj Evropi. Takvo licemerstvo Evropa nije videla u poslednjih deset godina", rekao je Orban.
Na ove njegove reči, Varšava je odmah uzvratila.
"Zašto Orban ne formira uniju sa Putinom i još nekim autoritarnim državama tog tipa. Ako ne želite da budete član nečega, uvek možete da se povučete", rekao je zamenik ministra spoljnih poslova Poljske Teofil Bartoševski.
On je zatim Orbana nazvao antiukrajinicstom, antievropejcem i antipoljakom.
"Nekada je postojala izreka Polajk i Mađar dva brata, ali mi se sada čini da su u velikoj porodičbnoj svađi", dodao je on.
U međuvremenu svađa je dodatno eskalirala.
Iako su Orbanova stranka i stranka bivšeg premijera Jaroslava Kačinjskog bile u dobrim odnosima, aktuelni rat u Ukrajini ih je razdvojio.
Međurtim, kada je premijer Poljske Donald Tusk pobedio na prošlogodišnjim izborima, svađa se dodatno pogoršala.
Orbanovo udaljavanje od EU
Otkako je 2010. godine Orban došao na vlast u Mađarskoj, njegova stranka bila je bliža Tusku nego Kačinjskom.
Obe njihove stranke bile su deo konzervativne Evropske narodne partije u Evropskom parlamentu, obe su se protivile antikomunističkoj poziciji.
"S obzirom na to da su na istoj strani u EU i dele strast prema fudbalu, za Orbana i Tuska se tada govorilo da imaju veoma blizak odnos", rekla je Idit Zgut-Pšibilska sa Instituta za filozofiju i sociologiju poljske akademije nauka.
Kada je Donald Tusk izabran za predsednika Evropskog Saveta, Orban ga je podržao.
Ali je onda sredinom 2010-ih taj odnos zahladneo, baš u vreme kada je Orbanova stranka prekinula odnose sa evropskim institucijama i Briselom.
Rat u Ukrajini pogoršao odnose
Ruska invazija na Ukrajinu u februaru 2022. dodatno je razbila odnose između Budimpešte i Varšave.
Dok je većina Poljaka čvrsto stala iza Ukrajine, uključujući i PiS i Tuskovu Građansku platformu, Orbanov Fides je otišao drugim putem.
Orban je napustio svoje rane antiruske korene i postao najbliži saveznik Kremlja u EU, dok je Poljska postala najbolji prijatelj Ukrajine u bloku. U prvim danima rata primili su najveći broj ukrajinskih izbeglica, a u više navrata su Kijevu slali ključno oružje, municiju, tenkove, artiljeriju i borbene avione.
Tusk je 2022. godine vodio kampanju za ujedinjenu mađarsku opoziciju, pozivajući Mađare da "izglasaju najproputinovsku vladu u Evropi". Uprkos tim naporima, Orban je pobedio na izborima sa još jednim ubedljivim rezultatom.
Na svojoj prvoj konferenciji za novinare, Orban je odbio da osudi Rusiju za masakr u Buči kod Kijeva, rekavši da bi prvo trebalo da se obavi istraga jer "živimo u vremenu masovne manipulacije".
To je navelo Kačinjskog da uzvrati.
"Kada Orban kaže da ne može da vidi šta se dogodilo u Buči, neko bi trebalo da ga posavetuje d aposeti očnog lekara", rekao je on.
Od početka rata Mađarska i Poljska su na suprotnim stranama.
Tusk se vraća kao Orbanov neprijatelj
Iako su Varšava i Budimpešta otuđene, PiS i Fides ipak zadržavaju neke veze.Prošle godine, PiS je tražio pomoć mađarskih savetnika koji su bliski sa Orbanom tokom predizborne kampanje.
"PiS je zaista verovao da će im Fidesova pobednička strategija pomoći da uspeju sa populističkom porukom: "Tusk je najveća moguća suštinska pretnja Poljskoj, zajedno sa migrantima sa Bliskog istoka"", rekla je Zgut-Pšibilska.
Ali ta pomoć nije uspela im omogući pobedu.
Tuskova pobeda dodatno je pokvarila veze. Tusk je sebe predstavio kao antiOrbana dok pokušava, uspešno, da vrati Poljsku ka EU.
"Tusk takođe pokušava da sebe prikaže kao Orbanovu suprotnost. Želi da sebe predstavi kao nekoga ko će jednom zauvek vratiti demokratiju i ko je sposoban da donese kući fondove EU, za razliku od evroskeptičkih populista", rekla je Zgut-Pšibilska.
Ona je dodala da su bilateralni odnosi na "istorijskom niskom nivou".
"Orbanova vlada je odlučila da jednom zauvek okonča poljsko-mađarsko prijateljstvo", rekla je Zgut-Pšibilska.
(Telegraf.rs)
Video: Ne znam ko je ubio Đinđića, ali znam ko sigurno nije: Veruović iskreno o atentatu i seriji "Sablja"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Stojan
Zar verujete i dalje u zapadnu propagandu? Kolo sreće se okreće! Ko plaća gas i koliko i zbog čega je gas tri puta skuplji u EU? De malo progledajte. BRIKS SVET OSVAJA A NE EU I PULENI AMERIČKI
Podelite komentar
Мурат
Прво, Пољаци и Мађари немају никаквих додирних тачака као народи, друго Пољаци су најподкупљивији европски народ и никакво чудо није њихова лицемерна политика...
Podelite komentar
Boža zemunac
Bravo za Orbana.
Podelite komentar