Oštećeni ruski brod sa 20.000 tona eksplozivnog tovara pristao u britansku luku: Plutajuća bomba
Oštećeni ruski teretni brod, natovaren sa 20.000 tona eksplozivnog materijala, dobio je dozvolu da pristane u britanskoj luci nakon što je nedeljama bio usidren uz obalu.
Brod, nazvan "Rubi", ali nazvan "plutajućom bombom" zbog svog smrtonosnog tereta, nosi sedam puta više eksplozivnog veštačkog đubriva, od količine koja je devastirala Bejrut 2020. godine, preneo je "Dailymail".
"Rubi" je bio usidren kod obale Margita, Kent, nedeljama zbog straha da je previše opasan za prolazak kroz prometni Lamanš. Ogroman brod, koji je već bio odbijen u nekoliko drugih luka zbog bezbednosnih rizika, sada je usidren kod u Norfolku, u blizini objekta u Gorlston na moru. Brod je sada smešten samo nekoliko stotina metara od stambenih zona, osnovne škole i koledža.
Šetači na plaži u letovalištu u Norfolku izrazili su zabrinutost zbog prisustva ovog broda. Zvaničnici luke u "Great Yarmouthu" ponudili su brodu vez nakon više od mesec dana čekanja na oko 30 kilometara od obale Kenta.
Strahovi su se odnosili na amonijum nitrat, koji je potencijalno smrtonosan u određenim uslovima. Brod nosi sedam puta više amonijum nitrata od 2.750 tona ovog đubriva koje je eksplodiralo u bejrutskoj luci 2020. godine, usmrtivši 218 ljudi.
Ta eksplozija, jedna od najvećih nenuklearnih eksplozija u istoriji, dogodila se jer đubrivo nije bilo pravilno uskladišteno. Međutim, operateri luke "Great Yarmouth" insistirali su da je brod smešten pod "najsurovijim bezbednosnim uslovima".
Brod, registrovan na Malti, krenuo je iz ruske luke Kandalakša krajem avgusta, ali je nasukao i oštetio propeler, kormilo i trup. Nakon popravki u norveškoj luci Tromso početkom septembra, bio je prinuđen da napusti luku zbog medijskih spekulacija o opasnosti od tereta, o čemu je Telegraf.rs ranije izvestio.
Stanovnici Tromsa postali su zabrinuti jer je brod bio usidren blizu univerzitetskog kampusa, bolnice i stotina kuća. Planirano je da teret bude prebačen na drugi brod u "Great Yarmouthu", kako bi se omogućilo da "Ruby" ode na popravku u neodređeni suvi dok, a drugi brod preveze teret do konačne destinacije u Africi.
Brod nije prekršio sankcije protiv Rusije, jer nije u vlasništvu ruskih kompanija niti nosi rusku zastavu. Amonijum nitrat takođe nije pod sankcijama.
Međutim, lokalno stanovništvo izrazilo je strah, podsećajući se na detonaciju 250-kilogramske bombe iz Drugog svetskog rata, pronađene tokom građevinskih radova prošle godine. Eksplozija te bombe izazvala je snažan potres, čije je odjeke moglo čuti stanovništvo udaljeno deset milja.
Profesor hemijskog inženjeringa Džefri Mejtlend sa Imperijal koledža u Londonu objasnio je:
"Ako je pravilno uskladišten i izolovan, amonijum nitrat je stabilan. Ali u kontaktu s jakim izvorom toplote, u velikoj količini i u zatvorenom prostoru, može eksplodirati", rekao je on.
(Telegraf.rs)
Video: Sva šteta i užaš mosta koji je srušio brod: Jezivi dnevni snimci iz vazduha
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.