Izraelsko nebo će za godinu dana braniti "Gvozdeni zrak": Novi laserski sistem protivvazdušne odbrane
Izraelska armija je najavila da će u roku od godinu dana uvesti novi PVO sistem za zaštitu Izraela od napada iz vazduha - "Gvozdeni zrak" (Iron Beam).
"Ovaj sistem će biti integrisan u mrežu izraelskog vazdušnog odbrambenog sistema u roku od godinu dana", saopštilo je u ponedeljak Ministarstvo odbrane Izraela, preneo je portal "defensenews".
Ova objava usledila je nakon što je vlada potpisala sporazum o naoružanju sa kompanijama "Rafael" i "Elbit" kako bi ubrzala razvoj oružja zasnovanog na usmerenoj energiji, potvrdio je general-major u penziji Ejal Zamir, generalni direktor ministarstva.
"Gvozdeni zrak će funkcionisati kao deo izraelskog odbrambenog sistema zajedno sa baterijama Gvozdena kupola", rekao je šef vojnog istraživanja Danijel Gold i dodao:
"Kombinacija laserskog presretanja i presretanja raketa dodatno će ojačati zaštitu protiv raketa, projektila, dronova, krstarećih raketa i drugih pretnji".
Kompanija "Rafael" je glavni razvojni partner sistema "Iron Beam", dok "Elbit" obezbeđuje laserski top za ovaj sistem. Vrednost ugovora iznosi dve milijarde šekela (536 miliona dolara), pri čemu "Rafael" ima udeo od oko 60 odsto, a "Elbit" 40 odsto.
"Gvozdeni zrak" je laserski sistem za vazdušnu odbranu koji se koristi protiv različitih vazdušnih pretnji poput raketa, minobacačkih granata, bespilotnih letelica i krstarećih raketa. Sistem može da prati nisko leteće mete i neutrališe ih dovoljnom količinom energije.
Prvi put je predstavljen u februaru 2014. godine na sajmu vazduhoplovstva u Singapuru, a nakon uspešnih testova pre oko tri godine u južnom Izraelu ušao je u fazu operativnog razvoja i prilagođavanja borbenim uslovima.
Cena rakete, koja se koristi za presretanje u okviru sistema Gvozdena kupola, iznosi oko 100.000 dolara, dok je cena presretanja pomoću laserskog štita jednaka ceni potrebne električne energije.
Lasersko presretanje ima za cilj da revolucionizuje ekonomiju vazdušne odbrane, koja je do sada bila u korist napadača jer su rakete i dronovi jeftiniji za lansiranje nego za obaranje.
Izraelska vazdušna odbrana suočava se s pretnjama dronovima iz Libana, Iraka i Jemena, kao i s desetinama hiljada raketa ispaljenih na zemlju od početka rata protiv Hamasa i povezanih terorističkih grupa.
Međutim, laserski sistem ima ograničenja u poređenju sa Gvozdenom kupolom, kada je reč o odbrani od velikih raketnih baražnih paljbi, kao i u danima sa lošom vidljivošću zbog oblaka, kiše ili peščanih oluja.
(Telegraf.rs)
Video: Hamenei dao naređenje za lansiranje raketa na Izrael
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
XY®
Nije li to onaj Teslin pronalazak za koji su Amerikanci sakrili dokumentaciju?
Podelite komentar
Miki
Nema sakrili,njihov je. Isto to je Tesla i nama ponudio samo nesto mnogo bolje i jače i mi smo to odbili. A da smo prihvatili,Jugoslavija tj.Srbija bi i dan danas bila najjaca vojna sila na svetu i tako bi ostalo jos najmanje sledecih 100 godina. Čist primer ti je da bi recimo mogli tanker neki u indijskom okeanu da unistimo u roku od 3 sekunde sa tim. Snaga bi ostajala ista bez obzira na udaljenost.
Podelite komentar