Ovo je istina o smrtonosnom pink kokainu, koji je preplavio SAD i Britaniju, a pojavio se i na Balkanu

 
A. P.
A. P.
 
 ≫ 
 
Čitanje: oko 5 min.
  • 0

Stručne službe upozoravaju da se novi koktel takozvanih "dizajnerskih droga", koje najviše proizvode meksički narko-karteli, preplavljuju Sjedinjene Države i Veliku Britaniju, a pojavio se i na Balkanu.

Poznat i kao "2C", "tusi" ili "kokaina rosada", takozvani pink kokain beleži vrtoglavi rast upotrebe, prenosi "Dailymail".

Iako je izmišljen 70-ih godina i bio je manje prisutan na sceni tokom 90-ih, ova dizajnerska droga tek nedavno je postala široko popularna, delimično zahvaljujući privlačnoj ružičastoj boji.

Ovaj nagli porast popularnosti prate i tragični smrtni slučajevi, a stručnjaci tvrde da je ova droga "veoma opasna i nepredvidiva", jer se receptura često razlikuje.

Paketi ove droge zabeleženi su u Engleskoj, Škotskoj i Velsu, kao i u više američkih saveznih država i popularnih španskih turističkih destinacija. Distribucija se povezuje sa sinovima Joakina Guzmana, poznatijeg kao El Čapo, bivšeg šefa meksičkog kartela Sinaloa.

Iako se naziva pink kokainom, ova droga najčešće ne sadrži kokain.

Analize sugerišu da je najčešća mešavina ketamina (sredstvo za smirenje i halucinogena), MDMA (stimulansa i psihoaktivne droge), amfetamini poput meta, uz dodatak legalnih stimulansa, kao što je kofein, i prehrambene boje sa ukusom jagode, koja daje karakterističnu ružičastu nijansu i sladak miris.

Ovo je standardni recept pink kokaina, ali postoje varijacije koje sadrže LSD, druge halucinogene kao što su soli za kupanje, pravi kokain, pa čak i opioide poput fentanila.

Ova široka paleta mogućih sastojaka čini pink kokain naročito opasnim, jer korisnici nemaju pravi uvid u to šta konzumiraju ni u kojim količinama, zbog čega je uzimanje ove droge nalik „ruskom ruletu“, kako tvrde neki stručnjaci.

Cena i oblik

Cena pink kokaina varira u zavisnosti od recepture. Ponekad se reklamira kao luksuzna dizajnerska droga i gram može koštati oko 100 dolara, što je više od običnog kokaina. U drugim slučajevima, kada se razblažuje jeftinijim komponentama, gram može koštati samo deset dolara. Droga se uglavnom prodaje u obliku praha, ali se može naći i u obliku tableta.

Istorijat pink kokaina

Istorija pink kokaina seže do 70-ih godina prošlog veka, kada je američki biohemičar Aleksandar Šulgin sintetisao spoj poznat kao 2C, koji pripada klasi droga poznatih kao fenetilamini, a koji proizvode kombinaciju psihoaktivnih i stimulativnih efekata.

Iako je ova droga uživala određenu popularnost kao deo populazne dens scene, tek kada su se velike organizovane kriminalne grupe, pretežno iz Latinske Amerike, uključile u njenu proizvodnju, 2C je počeo da se transformiše u pink kokain.

Lažna verzija "tusi" i opasnosti od pink kokaina

Droga je prvobitno reklamirana kao "tuci", što je fonetska verzija naziva 2C, ali ove nove varijante su falsifikati i ne sadrže originalni spoj. Umesto toga, karteli koriste lako dostupne zalihe ketamina i MDMA, za koje se veruje da uglavnom dolaze iz laboratorija u Kini, kako bi oponašali efekte 2C.

Ova praksa se nastavila i kada je droga počela da se prodaje na tržištima engleskog govornog područja pod nazivom pink kokain, što je zapravo marketinški trik koji se oslanja na popularnost običnog kokaina.

Sastav i distribucija

U radu iz 2023. godine, objavljenom u "The American Journal of Drug and Alcohol Abuse", navodi se da je analiza pokazala da do 99 odsto zaplenjenih zaliha ove droge u zemljama Latinske Amerike nije sadržalo nikakav 2C.

Distribucija pink kokaina varira, ali američke vlasti smatraju da deo zaliha koje stižu u SAD potiče od meksičkog kartela Sinaloa. Kartel Sinaloa sada vode sinovi ozloglašenog meksičkog narko-bosa El Čapa, nakon što je on izručen SAD 2017.

Izveštaj američke Agencije za borbu protiv narkotika (DEA) označio je pink kokain kao rastući problem i naglasio da kartel Sinaloa koristi sve veću potražnju za ovom drogom.

"Meksička vlada nije prijavila zaplenu nijedne laboratorije za proizvodnju tusi u zemlji, ali kartel Sinaloa može da uvozi velike količine ketamina iz Kine kako bi omogućio proizvodnju tusi u Meksiku", navodi se u izveštaju DEA.

Odande se zalihe pink kokaina distribuiraju kroz mrežu kartela u SAD, uključujući kanale na društvenim mrežama poput Telegrama.

Opasnosti sintetičkih droga

DEA je istakla da porast pink kokaina predstavlja deo šireg, zabrinjavajućeg trenda, gde su sve veće količine ilegalnih supstanci sintetičke prirode  proizvode se u laboratorijama, a ne iz prirodnih izvora poput biljaka.

Takve sintetičke droge, poput fentanila i metamfetamina, mogu biti višestruko snažnije i već su dovele do "najopasnije i najsmrtonosnije krize droga u istoriji SAD", upozorava DEA.

Efekti i zdravstveni rizici

Efekti pink kokaina variraju u zavisnosti od sastava, ali korisnici često navode osećaj euforije, budnosti i pojačanog opažanja, što ga čini popularnim i za zabave i za upotrebu kod kuće.

Međutim, upotreba dolazi sa brojnim zdravstvenim rizicima, uključujući halucinacije, uznemirenost, napade i čak srčani zastoj. Pošto se sastav može značajno razlikovati, lista potencijalnih rizika je veoma duga.

Zavisnost i posledice upotrebe pink kokaina

Zavisnost od bilo kog sastojka koji se nalazi u pink kokainu predstavlja ozbiljan problem. Li Fernandes, vodeći terapeut za lečenje zavisnosti od droga i alkohola u privatnim centrima za rehabilitaciju  kaže:

"Opasnosti kombinovanja droga poput ketamina, MDMA i metamfetamina su izuzetno velike. Iako korisnik u početku može osetiti ekstremnu euforiju, povećanu budnost i pojačanu percepciju, taj osećaj ubrzo prati veoma negativan koktel emocija poput paranoje, uporne anksioznosti i depresije", kaže on i dodaje:

"To je ono što pink kokain čini toliko zavisnim; zbog tog ekstremnog 'pada' koji dolazi nakon konzumiranja, korisnici pokušavaju da izbegnu taj osećaj uzimanjem novih doza kako bi ostali pod uticajem".

Dostupan i na Bakanu

Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) prošle godine je u ovoj zemlji prmeinulo 339 zavisnika od droge, većinom su bili u 40-im godinama života. U Hrvatskoj, kao i u celoj Evropi, zavisnici od droge su sve stariji, tako da je im prosečna starost sada 42 godine. Najviše ih je u Istarskoj županiji.

Kokain je najčešće konzumirana ilegalna stimulativna droga u Evropi, koju je prošle godine koristilo oko četiri miliona Evropljana. Podaci sugerišu da je kokain sve dostupniji u Evropi.

Na tržištu droga evidentirana je i pojava nove sintetičke droge poput ružičastog kokaina koji sadrži ketamin, MDMA, i druge sintetičke stvari, često bez znanja konzumenata, čime se povećava rizik od nenamernih posledica.

(Telegraf.rs)

Video: Snimak hapšenja balkanske bande u Španiji

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA