Maroko: Poplave u Sahari prvi put posle pola veka

E. S.
E. S.    ≫   
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Dva dana septembarskih padavina na nekoliko područja Saharske oblasti u jugoistočnom Maroku premašila su godišnje proseke i izazvala poplavu, saopštili su su zvaničnici meteorološke agencije te zemlje.

U Tagunitu, selu koje se nalazi oko 450 kilometara južno od glavnog grada Rabata, zabeleženo je više od 100 mm (3,9 inča) padavina u toku 24 časa, prenosi Gardijan.

Na satelitskim snimcima NASA vidi se kako se vodom puni jezero Iriki koje je bilo suvo 50 godina.

"Prošlo je između 30 i 50 godina otkako smo imali ovako mnogo kiše u tako kratkom vremenskom periodu", rekao je Husine Juabeb, zvaničnik meteorološke agencije Maroka za AP.

Ove kiše, koje meteorolozi nazivaju ekstratropskom olujom, mogu promeniti vremenske uslove u regionu u narednim mesecima i godinama.

"Kako vazduh zadržava više vlage to podstiče i veće isparavanje vode i izaziva više oluja", rekao je Juabeb za američku agenciju.

Selest Saulo, generalna sekretarka Svetske meteorološke organizacije, izjavila je da se "ciklus kruženja vode u prirodi širom sveta menja sa sve većom učestalošću".

"Zbog porasta temperatura, hidrološki ciklus se ubrzao. Takođe je postao nepredvidiv i nestabilan i danas se suočavamo sa rastućim problemima prevelike ili premale količine vode", rekla je Saulo.

U poplavama u Maroku prošlog meseca je poginulo 18 ljudi, a posledice su se proširile na regione koji su bili pogođeni zemljotresom prošle godine.

Takođe je bilo izveštaja o pregrađenim akumulacijama u jugoistočnom regionu koji su se tokom septembra ponovo punile rekordnim tempom.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA