Isplivavaju tajne sa potonule jahte: Milijarderi se utopili, a u sefovima ostala osetljiva dokumenta

E. K.
E. K.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Smrt britanskog tehnološkog mogula Majka Linča, njegove ćerke i saradnika u tragičnom potonuću superjahte kod obale Sicilije pre oko mesec dana izazvala je ogromnu pažnju ne samo zbog nesvakidašnjeg načina na koji se incident odigrao već i zbog niza čudnih događaja koji su joj prethodili. Sada se u celu priču uključuju nepropusni sefovi sa šifrovanim hard diskovima i tajnim dokumentima.

Pre nešto više od mesec dana 56 metara dugačka superjahta milijardera Majkla Linča iznenada je potonula. Usidrena kod obale Sicilije, gde je se nalazila nakon noći slavlja, na nju je iznenada naišla pijavica, koja je za samo 16 minuta potopila brod.

Linč, njegova 18-godišnja ćerka, advokat i nekoliko drugih saradnika su ostali zarobljeni u njoj i udavili se.

Tragični incident odmah je izazvao brojne sumnje zbog čudnog trenutka u kom se odigrao. Linč je organizovao krstarenje luksuznom jahtom kako bi proslavio svoju nedavnu pobedu i oslobađanje od optužbi u dugogodišnjem sudskom sporu vezanom za prodaju njegove kompanije "Autonomija" američkom tehnološkom džinu "Hjulit-Pakard" za 11 milijardi dolara.

Nakon više od deset godina pravne borbe, američki sud ga je, samo dva meseca pre tragičnog incidenta kod Sicilije, oslobodio svih optužbi vezanih za slučaj.

Međutim, zaplet priče nije ni izbliza tu okončan. Mediji javljaju da je jahta u sebi imala ugrađene nepropusne sefove koji čuvaju šifrovane hard diskove i tajna dokumenta.

Linč, navodno, nije verovao "klaud" službama i sa sobom je nosio hard diskove gde god bi putovao. Na njima se potencijalno nalaze "veoma osetljivi podaci povezani sa nekoliko zapadnih obaveštajnih službi" piše Si-En-En.

Darktrejs, MI5 i prisluškivanje

U prilog ovome se navode i Linčove veze sa visoko pozicioniranim činovnicima brojnih država, zbog čega je bio povezan sa "britanskim, američkim i drugim obaveštajnim službama kroz njegove brojne kompanije".

Linč je bio veoma uključen u industriju sajber bezbednosti, koja vrlo često sarađuje sa državnim agencijama, a u prošlosti je bio i savetnik više britanskih premijera, uključujući Dejvida Kamerona i Terezu Mej.

Osnovao je "Darktrejs", kompaniju specijalizovanu za razvoj sistema veštačke inteligencije zaduženog za zaštitu od sajber kriminala. Kasnije ju je za pet milijardi dolara prodao Orlandu Bravu, osnivaču i partneru u čikaškoj kompaniji "Toma Bravo".

"Darktrejs" je osnovao u Kembridžu zajedno sa Stivenom Haksterom, visokopozicioniranim činovnikom u sajberbezbednosnom timu MI5, koji je postao i glavni menadžer kompanije. Hakster je angažovao Endrua Fransa, 30-godišnjeg veterana Dži-Si-Ejč-Kjua (GCHQ) - britanske obaveštajne i bezbednosne službe, piše RTS.

Bivši šef u MI5 Džonatan Evans takođe je imao mesto u odboru "Darktrejsa", zajedno sa Džimom Penrouzom, koji je 17 godina radio u Američkoj Nacionalnog bezbednosnoj agenciji, prenosi Politiko.

Trka do sefova

Nadležni sada pokušavaju da dođu do sefova i zaštite šta god se u njima nalazi. Italijanska policija pojačala je bezbednost oko mesta potonuća jahte i pomno nadgleda potonuli brod.

Saznanja o hard diskovima i potencijalno osetljivim bezbednosnim podacima donela su novi zaplet u i onako komplikovanu priču o tragičnom incidentu kod Sicilije.

Stiven Čemberlejn, Linčov poslovni partner koji se zajedno sa njim branio u decenijskom sudskom sporu, preminuo je na dana potonuća jahte.

Čemberlejna su udarila kola dok je trčao 17. avgusta, a preminuo je od zadobijenih povreda dva dana kasnije.

(Telegraf.rs/RTS)

Video: Ovi dani Srbiji će doneti temperature i do 20 stepeni: Stiže proleće usred zime

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA