Ko je Nasralah, lider Hezbolaha za kog Izrael tvrdi da je ubijen: Najmoćnija osoba u Libanu, važi za heroja
Izrael je saopštio da je ubio lidera Hezbolaha Hasana Nasralaha, dok se militantna grupa još uvek nije oglasila povodom ovih tvrdnji.
Nasralah godinama nije viđen u javnosti zbog straha da će ga Izrael ubiti.
Nasralaha mnogi smatraju najmoćnijom osobom u Libanu, sa čak 100.000 boraca na raspolaganju. Članovi šiitske političke i vojne frakcije su takođe poslanici u parlamentu.
Nasralah je rođen u Bejrutu 1960. godine u siromašnoj šiitskoj porodici u siromašnom predgrađu Bejruta Šaršabuku.
Nakon raseljenja u južni Liban, studirao je teologiju, bio je opisan kao pobožni i motivisani student islama.
Pridružio se Hezbolahu 1982., godine kada je formiran, nakon njegovog učešća u pokretu Amal, političkoj i paravojnoj organizaciji.
Nakon što se uzdigao kroz njegove redove, 64-godišnjak je vodio Hezbolah u sukobima sa Izraelom i učestvovao u sukobu u susednoj Siriji.
Pod njegovim vođstvom, grupa je transformisana u regionalnu vojnu i političku silu.
Nasralah je zacementirao Hezbolah kao najvećeg neprijatelja Izraela, tražeći dublje saveze sa šiitskim verskim vođama u Iranu i palestinskim militantnim grupama poput Hamasa.
Nasralah ima bezbroj sledbenika širom arapskog i islamskog sveta, ali ga u većem delu Zapada smatraju ekstremistom.
Kako je došao na vlast?
Hezbolah su formirali pripadnici Iranske revolucionarne garde koji su u leto 1982. otputovali u Liban da se bore protiv izraelskih snaga.
To je bila prva grupa koju je Iran podržao i koristio kao sredstvo za izvoz svog brenda politike.
Nasralah je izgradio bazu moći dok je Hezbolah rastao i postao deo Osovine otpora, labave koalicije grupa orijentisanih prema Iranu, koja uključuje Hamas i jemenske Hute.
U februaru 1992. tadašnji vođa Abas Musavi ubijen je u napadu izraelskog helikoptera na južni Liban, što je otvorilo vrata Nasralahovom vođstvu.
Pod Nasralahom, Hezbolah je bio zaslužan za vođenje rata do iscrpljivanja koji je doveo do povlačenja izraelskih trupa iz južnog Libana 2000. godine.
Njegov status je porastao i dodatno učvršćen 2006. godine, kada se Hezbolah borio protiv Izraela do pat pozicije tokom 34-dnevnog rata.
Ali njegova popularnost je bila pogođena kada je 2011. izbio građanski rat u Siriji i borci Hezbolaha su stali na stranu Asadovih snaga.
Nasralah je opisan kao "nacionalni heroj" i "ikona" u Libanu i širom arapskog i muslimanskog sveta.
(Telegraf.rs)
Video: Gori automobil u blizini Slavonskog Broda: Vatra "progutala" vozilo
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Jasom
A koliko je civila ubijeno sa njim cela zgrada je srusena to se ne prica
Podelite komentar