Mongolija odbila da uhapsi Putina: "Ključno za naš opstanak i egzistenciju našeg naroda"

 
M. P.
M. P.
 
 
Čitanje: oko 2 min.
  • 7

Mongolija se nalazi u situaciji energetske zavisnosti, što otežava hapšenje ruskog predsednika, Vladimira Putina po nalogu Međunarodnog krivičnog suda u vezi sa ratnim zločinima u Ukrajini, izjavio je portparol mongolske vlade.

"Mongolija uvozi 95 odsto svojih naftnih derivata i više od 20 odsto električne energije od naših neposrednih suseda Rusije i Kine... Ove zalihe su ključne za naš opstanak i egzistenciju našeg naroda", rekao je portparol vlade za Politiko.

On je dodao da je Mongolija "uvek sledila politiku neutralnosti u svim svojim diplomatskim odnosima", što potvrđuju i njene zvanične izjave.

Portparol vlade je takođe naveo da Putinova poseta "odgovara istorijskom presedanu zajedničkog obeležavanja godišnjice pobede sovjetskih i mongolskih trupa nad Japanom u bici na Halkin Golu 1939. godine".

Predsednik Rusije Vladimir Putin sastao se danas u Ulan Batoru sa svojim mongolskim kolegom, što je bila njegova prva poseta jednoj državi članici Međunarodnog krivičnog suda (MKS) nakon što je prošle godine izdala nalog za njegovo hapšenje.

Ovo je prva Putinova poseta zemlji koja je ratifikovala Rimski statut i trebalo bi da uhapsi ruskog lidera po nalogu MKS-a u Hagu.

U martu 2023. Međunarodni krivični sud u Hagu izdao je nalog za hapšenje Putina pod sumnjom za nezakonitu deportaciju dece i ilegalno prebacivanje Ukrajinaca u Rusiju.

Uoči Putinove posete Mongoliji, Međunarodni krivični sud je saopštio da je zemlja u obavezi da se pridržava zahteva Međunarodnog krivičnog suda.

Mongolija, ogromna zemlja od 3,3 miliona ljudi, nalazi se na nezgodnom geografskom mestu bez izlaza na more između supersila Rusije i Kine, navodi briselski portal.

Portparol ukrajinskog Ministarstva spoljnih poslova, Georgij Tihi, ocenio je da je neuspeh Mongolije da uhapsi Putina "težak udarac za Međunarodni krivični sud i sistem međunarodnog krivičnog pravosuđa".

"Mongolija je dozvolila optuženom zločincu da izbegne pravdu, čime je podelila odgovornost za njegove ratne zločine. Radićemo sa partnerima kako bismo osigurali da to ima posledice po Ulan Bator", dodao je Tihi.

Tokom posete, Putin je pozvao mongolskog predsednika Uhnagina Hurelsuha na samit zemalja BRIKS-a koji će se održati u Rusiji u oktobru.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Jež pije vodu na Slaviji: Prolaznici zastaju, on se ne pomiče

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Raca

    3. septembar 2024 | 18:03

    Bravo za Mongoliju ,na pravoj strani su.

  • Перагеније

    3. septembar 2024 | 17:08

    Сад ће санкције Монголији...

  • Гаргамел

    3. septembar 2024 | 18:24

    Мађари на граници задржавали шиптарске терористе који су били на Интерполовој потерници па их пуштали по директиви демократских држава ... шта очекујете од Монголије која зависи од Руских сировина, да ће да хапси ДРЖАВНИКА?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA