Osnivaču Telegrama određena kaucija od 5,56 miliona dolara, zabranjeno mu da napusti Francusku
Osnivač Telegrama, Pavel Durov, podvrgnut je formalnoj istrazi i neće smeti da napusti Francusku, saopštio je francuski tužilac u izjavi objavljenoj u sredu uveče.
Ruski milijarder je stavljen pod sudski nadzor, uz kauciju od 5,56 miliona dolara (5 miliona evra), i biće u obavezi da se dva puta nedeljno javlja u francusku policijsku stanicu, te mu je zabranjeno napuštanje francuske teritorije.
Durov je ranije tokom dana pušten iz policijskog pritvora u Francuskoj i prebačen na ispitivanje u sud, saopštili su tužioci za CNN, nekoliko dana nakon njegovog dramatičnog hapšenja na aerodromu u Parizu. Kancelarija pariskog tužioca je rekla da će se Durov suočiti sa "početnim ispitivanjem i mogućom optužnicom" na sudu u francuskoj prestonici.
Pavel Durov (39) je zadržan na aerodromu Le Burže u Parizu u subotu, na osnovu naloga koji je povezan sa nedostatkom moderacije sadržaja na Telegramu. On je pod istragom zbog niza krivičnih dela, uključujući optužbe da je njegova platforma bila saučesnik u pomaganju prevarantima, trgovcima drogom i ljudima koji šire dečiju pornografiju.
Telegram, i njegov nedostatak moderacije sadržaja, takođe su pod lupom zbog njegove upotrebe od strane terorističkih grupa i desničarskih ekstremista.
Durov je bio u pritvoru do 96 sati, što je maksimalno vreme koje neko može biti zadržan prema francuskom zakonu pre podizanja optužnice.
Njegovo hapšenje izazvalo je raspravu o slobodi govora, a posebno zabrinutost u Ukrajini i Rusiji, gde je Telegram izuzetno popularan i postao je ključni alat za komunikaciju među vojnim osobljem i građanima tokom rata Moskve protiv njenog suseda.
Rusija je u sredu kritikovala Pariz zbog Durovovog pritvaranja. Portparolka Ministarstva spoljnih poslova, Marija Zaharova, izjavila je: "Čini mi se da je sve ovo još jednom pokazalo pravi stav francuskog rukovodstva, koje je očigledno pogazilo međunarodne norme u oblasti zaštite slobode govora i izražavanja, iz samo jednog razloga - jer ako štite određene standarde, moraju ne samo da ih poštuju, već i da ih štite i sprovode."
Kremlj je pokušao da smiri strahove u Rusiji u vezi sa budućnošću aplikacije, a portparol ruske vlade, Dmitrij Peskov, pokušao je da otkloni pozive korisnicima da obrišu svoje osetljive poruke s aplikacije.
Francuski predsednik Emanuel Makron u ponedeljak je rekao da odluka o podizanju optužnice protiv Durova "nije politička", što je retka intervencija francuskog lidera u pravosudnom pitanju.
Telegram je pokrenut 2013. godine od strane Durova i njegovog brata Nikolaja. Aplikacija sada ima više od 950 miliona korisnika, prema objavi Durova od prošlog meseca, što je čini jednom od najšire korišćenih platformi za razmenu poruka u svetu.
Razgovori na aplikaciji su enkriptovani, što znači da agencije za sprovođenje zakona – pa čak ni Telegram sam – nemaju veliki nadzor nad onim što korisnici objavljuju.
Durov je rođen u Sovjetskom Savezu 1984. godine, a u svojim dvadesetim godinama postao je poznat kao "ruski Mark Zakerberg." Napustio je zemlju 2014. godine i sada živi u Dubaiju, gde se nalazi i sedište Telegrama, dok takođe ima francusko državljanstvo.
Vredan je procenjenih 9,15 milijardi dolara, prema Bloombergu, i poslednjih deset godina vodi luksuzan, kosmopolitski život.
Iako je njegova aplikacija osvojila pohvale od grupa za slobodu govora i omogućila privatnu komunikaciju u zemljama sa restriktivnim režimima, kritičari kažu da je postala utočište za ljude koji koordiniraju nezakonite aktivnosti - uključujući teroriste koji su planirali napade u Parizu u novembru 2015. godine.
"Ne možete učiniti aplikaciju bezbednom od kriminalaca, a otvorenom za vlade," rekao je Durov za CNN 2016. godine. "Ili je sigurna ili nije sigurna."
(Telegraf.rs)
Video: Snimak pada helikoptera oružanih snaga BiH u Jablaničko jezero
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.