Misterija slučaja potonule superjahte: Nestali tajkun povezan sa špijunskom mrežom?

M. P.
M. P.    ≫   
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Potonuće jahte "Bayesian" tokom stravičnog nevremena kod obala Sicilije, neobičan je nesrećni slučaj koji je privukao pažnju celog sveta. Nestanak britanskog tehnološkog tajkuna Majka Linča u olujnom moru kod obale Sicilije postao je još čudniji kada je dva dana ranije njegov poslovni partner Stiven Čemberlen nastradao u saobraćajnoj nesreći, piše Politico.

Kao dugogodišnji poslovni partneri, njih dvojica su bili suoptuženi u suđenju za prevaru zbog prodaje softverske kompanije Autonomy Hewlett-Packardu za 11 milijardi dolara. Nakon prodaje Autonomyja 2011. godine, Linč je suosnovao firmu za sajber bezbednost Darktrace, a Čemberlen je imenovan za finansijskog direktora.

Kompanija sa sedištem u Kembridžu bavi se borbom protiv sajber napada koristeći softver koji uči obrasce ponašanja unutar organizacije i detektuje neobične aktivnosti.

Za sada nema pokazatelja da je u pitanju bilo kakva sumnjiva aktivnost u oba slučaja, a nesreće se smatraju tragičnim koincidencijama.

Ali dodatnu intrigu unose poslovni partneri koji imaju veze sa britanskim i američkim obaveštajnim službama.

Špijunske veze

Linč je 2013. godine suosnovao Darktrace u partnerstvu sa bivšim britanskim obaveštajcima.

Jedan od suosnivača bio je Stiven Hakster, visoki zvaničnik tima za sajber odbranu u MI5, koji je postao generalni direktor u Darktraceu.

Linčov fond rizičnog kapitala vredan milijardu dolara, Invoke Capital — osnovan nakon prodaje Autonomyja — podržao je ovaj spin-out sa Kembridž univerziteta sa početnom investicijom od 12 miliona funti.

Hakster je angažovao 30-godišnjeg veterana GCHQ-a, Endrua Frensa, kao izvršnog direktora kompanije — kasnije je Frens prešao u upravni odbor. Linč je bio u odboru do 2018. godine, kada se povukao nakon što je optužen za prevaru.

Bivši šef MI5 Džonatan Evans takođe je jedno vreme bio član odbora Darktracea, dok je Džim Penrouz, 17-godišnji veteran američke Nacionalne sigurnosne agencije, ranije vodio američke operacije kompanije.

Među ostalim bivšim obaveštajcima u kompaniji bili su direktor tehnologije Dejv Palmer, koji je prethodno radio u MI5 i GCHQ, i direktor bezbednosti Džon Ričardson, koji je radio na sajber odbrani za britansku vladu.

Međutim, Linčove veze sa svetom obaveštajnih službi prethodile su Darktraceu. Njegova prva kompanija, Cambridge Neurodynamics, specijalizovana za kompjutersko prepoznavanje otisaka prstiju, imala je ugovore sa britanskim obaveštajnim agencijama.

"Oni imaju najzanimljivije probleme", rekao je za magazin Wired 2002. godine.

Linč je 1996. godine iz Neurodynamicsa izdvojio Autonomy. Kompanija, kojoj se Čemberlen pridružio 2005. godine, koristila je mašinsko učenje za analizu podataka iz izvora kao što su presretnuti telefonski pozivi i mejlovi.

Kao fan fiktivnog špijuna Džejmsa Bonda, Linč je nazvao konferencijske sale u sedištu Autonomyja po negativcima iz filmskog serijala, uključujući Dr. Noa i Goldfingera. Govorilo se da je imao akvarijum sa piranama u prijemnom delu firme, kao omaž sceni iz filma "Samo dvaput se živi".

Autonomy je takođe dobio visoko profilisane tendere od britanskih i američkih vladinih agencija, uključujući ugovor s američkom Kancelarijom za domovinsku bezbednost za analizu obaveštajnih podataka u okviru rata protiv terorizma nakon 11. septembra.

Članak iz 2003. godine u The Guardianu opisao je kao kompaniju "koja se bavi tajnim obaveštajnim podacima" i "među retkim britanskim komercijalnim organizacijama koje profitiraju od rata u Iraku". U članku se tehnologija kompanije opisuje kao "napredni sistemi za prisluškivanje putem računara".

U to vreme, kompanija je imala i druge ugovore s američkim vladinim agencijama, uključujući vojsku, NASA i američke obaveštajne agencije. Verovalo se da su GCHQ i MI6 takođe bili klijenti.

Ričard Perl, bivši savetnik Pentagona koji je u to vreme bio predsednik Pentagonovog odbora za odbrambeno savetovanje, bio je jedan od direktora kompanije.

Slučaj prevare

Godinu dana nakon prodaje Autonomyja, HP je tvrdio da je vrednost firme bila preuveličana. 2018. godine američki tužioci su podigli optužnicu protiv Linča i on je izručen SAD-u na suđenje 2022. godine.

Finansijski direktor kompanije, Sašovan Husein, proglašen je krivim za prevaru 2018. godine i kasnije osuđen na pet godina zatvora.

Međutim, Linč je neočekivano izbegao osudu uz obrazloženje da se fokusirao na tehnologiju kompanije i da nije imao dovoljno saznanja o njenim finansijama. On je svoje oslobađanje pripisao činjenici da je imao dovoljno novca da plati pravne troškove borbe na američkim sudovima. Predstavljao ga je isti advokat koji je zastupao pokojnog pedofila Džefrija Epstajna.

U aprilu, Darktrace je pristao na preuzimanje u vrednosti od 5,3 milijarde dolara od strane američke privatne investicione firme Thoma Bravo.

Potraga za preživelima iz nesreće na jahti je u toku. Linčova 18-godišnja ćerka Hana, predsednik međunarodne banke Morgan Stanley Džonatan Blumer i advokat Kliford Čensa Kris Morviljo, takođe su među nestalima.

"Ne isključujemo mogućnost da nisu unutar broda, ali znamo da je brod brzo potonuo", rekao je Vinćenco Zagarola, portparol italijanske obalske straže u utorak. "Pretpostavljamo da šestoro nestalih možda nije imalo vremena da izađu."

(Telegraf.rs)

Video: Pucnjava u gimnaziji, policija na uviđaju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA