Muškarac uhapšen u Teheranu jer je nosio šorts na 45 stepeni Celzijusa, policija za moral zavodi red u Iranu

 
A. P.
A. P.
 
 
Čitanje: oko 3 min.
  • 2

U iranskom parlamentu trenutno se raspravlja o uvođenju novog zakona koji će regulisati pravila oblačenja za muškarce

Policija za moral sprovela novu brutalnu akciju hapšenja u Teheranu lišavajući slobode muškarce koji su nosili šorts iako je u prestonici Irana tokom toplotnog talasa izmereno čak 45 stepeni Celzijusa.

Objevljeni su snimci i fotografije kakako policija stavlja lisice na ruke muškarcima, koje vređaju i tuku ih zato što su se usudili da prekrše strogi kodeks oblačenja u zemlji.

Istovremeno, u Teheranu je došlo do nestanka električne energije usled povećane potošnje jer termometri su poslednjih dana dostigli 45 stepeni Celzijusa. U iranskom parlamentu trenutno se raspravlja o uvođenju novog zakona koji će regulisati pravila oblačenja za muškarce.

Novi zakon će definisati šta je to neprikladna odeća za muškarce, što uključuje nošenje odeće koja je protiv javne skromnosti, kao što je odeća koja ne pokriva deo tela niži od grudi ili viši od skočnog zgloba.

Takođe se navodi da će biti uhapšen svako ko bude zatečen gol, polugo ili bude nosio odeću za koju se smatra da je neprikladna u javnosti. Onima koji prekrše zakon biće zabranjeno da napuste Iran i korišćenje društvenih medija u periodu od šest meseci do dve godine.

Međutim, izgleda da revnosni policajci sprovode stroga pravila i pre nego što su ona formalno usvojena u parlamentu. U jednom primeru, Meisam (35), softverski inženjer iz Teherana, rekao je da ga je policija za moral brutalno uvukla u vozilo dok je nosio šorts po toplom danu.

Dok je išao u šetnju, zaustavio se beli kombi i tri muškarca su iskočila, vičući na njega i pitajući ga šta to radi.

"Uhvatili su me za vrat i ugurali u zadnji deo kombija. Rekli su da me vode u policiju socijalnog osiguranja. Drugi su bili u kombiju, uključujući muškarca i tri devojke, svi uplakani, koji su takođe bili uhapšeni zbog neprikladne odeće. nisam mogoa ni da zamislim da će biti toliko grubi zbog nošenja šortsa".

Meisam je u policijskoj stanici morao da obeća da više nikada neće nositi šorts. Ženama uhapšenim zbog nošenja neprikladne odeće je rečeno da će protiv njih biti podneta prijava koja će biti poslata tužilaštvu.

Na video snimku koji se pojavio na društvneoj mreži Iks, vidi se tinejdžer koji nosi šorts u stilu bermuda i ruksak sa rukama vezanim lisicama na leđima, kako ga policajci polako odvode.

Pojavio se i snimak na kojem se vidi kako najmanje tri policajca u Teheranu tuku muškarca koji je nosio šorts na železničkoj stanici.

"Magarče. Misliš da možeš da radiš šta god hoćeš ako uzvikuješ parole za slobodu žena", vikao je jedna policajac dok je drugi udario uhapšenog u lice.

Privedeni moli policajce da ga ne tuku i govori im da nosi šorts samo zbog toga što je vrućina. Situacija podseća na onu iz 2022. kada je došlo do masovnih protesta širom Irana nakon smrti Mahse Amini (22), kurdske devojke, koja je preminula nakon što ju je pretukla policija za moral jer nije nosila hidžab na odgovarjaući način u podzemnoj železnici.

Njena smrt je dovela do višemesečnih protesta u kojima je uhapšeno u ubijeno na stotine demonstranata. Vlasti u Teheranu su demantovale optužbe tvrdeći da je ona preminula od otkazivanja organa usled manjka kiseonika u mozgu.

To su bili najveći protesti u Iranu još od 2009. od tada je policija za moral sprovodila sporadične kampanje verbalnog upozoravanja žena da moraju da se pridržavaju pravila o oblačenju.

Poslednji težak incident se dogodio kada je policija nedavno upucala majku dvoje dece koja je bila u automobili i to jer nije nosila hidžab. Prošle godine policija je najavila da će koristiti saobraćajne i snimke kamera za bezbednost kako bi se identifikovale žene vozači ili putnice koje ne nose odgovarajuću odeću.

Žene u Iranu su obavezne da nose hidžab od Islamske revilucije 1979. i za kršenje ovog pravila preti im zatvor. Vlasti su osnovale policiju za moral kako bi se regulisalo ponašenja stanovništva posle dugog perioda sekularizacije tokom sredine 20. veka.

Veruje se da je policija za moral zaustavila više miliona žena u Iranu zahtevajući od njih da poštuje pravila oblačenja.

Prošlog oktobra 17-godišnja Armita Geravand je preminula u bolnici u Teheranu nakon što su je policija za moral pretukla u podzemnoj železnici. Vlasti su ponovo demantovale umešanost.

(Telegraf.rs)

Video: Uhapsili devojku jer se snimala kako pleše

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA