Zašto je Kijev pokrenuo prekogranični napad na Rusiju: "To nije bilo slučajno, ako je ovo cilj, ostvaruje se"
Kada je Kijev pokrenuo prekogranični napad u ruski region Kursk koji se graniči sa Ukrajinom, mnogi vojni stručnjaci pitali su se "zašto"?
Jedan od najvećih problema na ukrajinskom bojnom polju je ljudstvo. Rusija ima više vojnika i približava se gradu Pokrovsku na istoku Ukrajine.
Slanje stotina ukrajinskih vojnika u samu Rusiju je kontraintuitivno u očima nekih. Ali ne kod svih.
"To nije bilo slučajno. To je očigledno deo jednog jasnog plana", rekao je stručnjak za rat Kostjantin Mašovec u objavi na Fejsbuku.
Sa njim se slaže i Mihajlo Žirohov, vojni analitičar. On je za BBC rekao da je Rusija bila primorana da razmesti tamo neke trupe sa linije fronta u istočnoj Ukrajini.
"Ako pogledate zvanične izveštaje, bilo je znatno manje ruskih klizećih bombi bačenih u oblasti Donjecka. To znači da su ih avioni koji ih nose sada negde u Rusiji", rekao je on.
Malo je verovatno da će ovaj upad biti Ukrajina koja želi da okupira rusku teritoriju, ali ako je povlačenje ruskih snaga bio cilj, brzo se ostvaruje.
Nedavna istorija bi takođe mogla da igra ulogu. Rusija je pokrenula veliku prekograničnu ofanzivu na severoistočni ukrajinski region Harkova. Čini se da se napredovanje usporilo nakon što su SAD dale Ukrajini dozvolu da koristi svoje rakete na ciljeve u Rusiji.
Ukrajina strahuje da se slični napad u severni region Sumija očekuje u naredna tri meseca.
S ozbirom na stalnu zapadnu zabrinutost od eskalacije rata, verovatno je neka vrsta dozvole data za operaciju ove veličine na ruskom tlu.
Generalno, vrlo mali broj visokih ukrajinskih ličnosti govori o ovom napadu. Iz kancelarije predsednika nisu želeli ništa da komentarišu za sad.
Iako su se slični upadi dešavali i ranije, to je prvi put da su regularne ukrajinske snage korišćene na ovaj način. Ruski vojni kanali brzo su izvestili o napadu koji je uključivao stotine vojnika i nekoliko raketa i dronova.
Lokalni zvaničnici su takođe bili brzi u objavljivanju žrtava i evakuacije. Susedni regioni su izrazili spremnost da prihvate one koji su proterani iz svojih domova.
Tamo je proglašeno i vanredno stanje.
Rusko Ministarstvo odbrane je čak priznalo da su trupe preraspoređene u pravcu Sudže, grada u Kurskoj oblasti. Na vrhu lanca ishrane nalazio se Vladimir Putin koga su njegovi šefovi obezbeđenja javno obavestili. Portparol njegovog ministarstva spoljnih poslova nazvao je napad "varvarskim i terorističkim".
Rusija je do juče neprestano zauzimala teritoriju, dok je brojčano nadmašila ukrajinske snage. Sada postoji nešto drugo na šta treba misliti.
Kremlj već predstavlja napad kao dokaz zašto treba da nastavi da vodi rat.
"Postoji više pitanja nego odgovora o događajima u Kurskom regionu", kaže vojni analitičar Mihajlo Žirohov.
Što se tiče Ukrajine, ako odugovlači ili čak spreči Rusiju da izvede veliki napad na njenom severu, smatraće ovu operaciju vrednom toga.
"Što se više pritiska vrši na agresora koji je doveo rat u Ukrajinu, to će mir biti bliži", rekao je predsednik Volodimir Zelenski u večernjem obraćanju.
(Telegraf.rs)
Video: Srušio se ruski avion kod granice sa Ukrajinom
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Aleksa
Tako i treba. Zlo se treba u korenu saseći tamo odakle dolazi...
Podelite komentar
Moca
Apsurdno je da najveća država sveta hoće još teritorije. Ima ona narodna: ko hoće veće izgubi iiz vreće.
Podelite komentar
maestro
Rusiji treba oduzeti sve što je kolonjalizmom i imperijalizmom osvojila. Sve istočno i južno od Urala.
Podelite komentar