Suzana je kao devojčica bila zarobljena na brodu 10 godina, jedva preživela oluju: Izgledalo je kao u zatvoru
Žena koja je provela najbolji deo svog detinjstva "zarobljena" na brodu kada je sa roditeljima krenula na plovidbu svetom, opisala je kako je "pobegla".
Suzana Hejvud (55) imala je samo sedam godina kada je sa roditeljima i mlađim bratom Džonatanom krenula iz Engleske na plovidbu, koja je trebalo da traje tri godine.
Međutim, njihova namera da plove svet pretvorila se u decenijsko putovanje, tokom kojeg se njena porodica suočila i sa opasnostima. Putovali su kroz oluje i iskusili totalnu izolaciju.
Dok su njeni roditelji mislili da je to putovanje života, često opisujući mogućnost kao "privilegiju", za Suzanu je to, kako je rekla, bilo kao da je bila zaključana u zatvoru.
Njena priča o preživljavanju postala je viralna na TikToku nakon što je objavila memoare "Wavewalker", koji su dobili ime po brodu na kojem je nevoljno provela svoje detinjstvo.
"Moj tata je rekao da ćemo se vratiti za tri godine, da će me moj pas, škola, prijatelji i sve ostalo čekati, da će se sve vratiti u normalu", rekla je ona.
Međutim, kako je dodala, prošlo je skoro 10 godina pre nego što su se vratili.
"Ja sam vreme provela zarobljena na brodu, nisam mogla da idem u školu ili da imam normalna prijateljstva", rekla je ona.
Uprkos tome što ju je otac uveravao da će "putovanje biti bezbedno", Suzana tvrdi da je bilo "neverovatno opasno", podelivši detalje o opasnom putovanju od Južne Afrike do Australije gde je čamac pogodila "ogromna oluja".
"Talasi su postajali sve veći i veći, a onda je jedan udario o zadnji deo broda, pa kroz palubu", opisala je ona.
Kako je rekla, ona, koja je imala samo sedam godina, odbačena je o plafon i zid, zadobila je frakturu lobanje i slomila nos.
"Tri dana kasnije našli smo malo ostrvo usred Indijskog okeana gde je imala brojne operacije glave bez anestetika.
Brojne godine života na moru bile su "veoma čudne", rekla je Suzana za The Morning Show u Kanadi u decembru, dodajući da joj je to učinilo detinjstvo teškim.
Da bi se izborila, postala je odlučna da se obrazuje, uprkos činjenici da nije mogla da pohađa nijednu školu.
"Kada mi je postalo jasno da moji roditelji nemaju nameru da se vrate nazad, odlučila sam da moram sama da se edukujem, pošto je to bio jedini spas koji sam imala", rekla je ona.
"Jedini način da siđem sa broda jeste da dobijem obrazovanje, to je bila jedina nada da obezbedim da ću jednog dana imati normalan život", dodala je Suzana.
Međutim, učenje na daljinu nije bila opcija - na kraju krajeva, bežični internet nije postojao 1969. godine. Umesto toga, Suzana se upisala u australijsku dopisnu školu.
Imala je 13 godina kada je počela da uči u maloj kabini broda, i to je za nju predstavljalo izazov i praktično i akademski jer je "propustila mnogo obrazovanja".
Zatim, kada je ona imala 16, a njen brat 15 godina, njeni roditelji su dvoje tinejdžera upisali u školu na Novom Zelandu dok su oni nastavili da plove.
"Devet meseci smo živeli sami u maloj kolibi pored jezera u zemlji u kojoj sam poznavala samo jednu odraslu osobu (koja je živela nekoliko sati dalje)", objasnila je ona u tekstu napisanom za HuffPost.
"Nastavila sam da radim kroz svoje dopisne lekcije, objavljujući ih svake nedelje. Takođe sam pisala svim univerzitetima za koje sam ikada čula, pitajući ih da li bi mi dozvolili da se prijavim za studenta", rekla je ona.
Na kraju je dobila mesto na Univerzitetu Oksford, a nakon što je uštedela novac koji je zaradila branjem kivija, Suzana je kupila avionsku kartu u jednom pravcu za Veliku Britaniju.
Iako je od tada njen život naizgled bio normalan, udala se za bivšeg šefa kabineta Dauning strita Džeremija Hejvuda, napravila karijeru u vladi Velike Britanije i imala troje dece, Suzana je rekla da su joj bile potrebne decenije da se "suoči sa prošlošću".
Tek nakon što je 2018. godine izgubila muža od raka pluća, Suzana je započela terapiju, za koju je rekla da je vrlo brzo identifikovala kako "nestabilnost" njenog detinjstva još uvek utiče na nju kao odraslu osobu.
"Smatrala sam da je to neverovatno korisno i mnogo mi je lakše sa svojom prošlošću i onim što se dogodilo", rekla je ona u snimku na Jutjubu prošle godine.
Ubrzo nakon što je napisala knjigu, koja je odmah postala bestseler krajem 2023. godine, a proglašena je i za najbolji memoar godine po Times-u.
Njegovo nedavno ponovno pojavljivanje na TikTok-u naišlo je na slične pohvale, a mnogi su ga opisali kao "neverovatnu priču".
"'Wavewalker' je jedna od najboljih knjiga koje sam pročitala, žao mi je što si prošla kroz to", napisala je jedna osoba.
"Hvala ti za ovo. Tvoja priča me je inspirirala i ja mogu da promenim svoj život, bez obzira kada i kako", dodala je druga osoba.
(Telegraf.rs)
Video: Snežna mećava pogodila zapad Srbije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.