Bajden: Ubistvo lidera Hamasa Ismaila Hanijea neće pomoći za prekid vatre u Gazi
Predsednik SAD Džozef Bajden izjavio je da ubistvo lidera Hamasa Ismaila Hanijea neće pomoći da bude postignut dogovor između Izraela i te palestinske militantne grupe za prekid sukoba u Pojasu Gaze.
Američki predsednik je to rekao u bazi Endruz u Merilendu gde je dočekao bivšeg američkog marinca Pola Vilana, reportera Vol strit džurnala Evana Gerškoviča i rusko-američku novinarku Alsu Kurmaševu koji su se vratili u SAD u okviru razmene zatvorenika sa Rusijom, preneo je Rojters.
Agencija navodi i da je Bajden imao telefonski razgovor sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanijahuom, za koji je rekao da je bio veoma direktan, kao i da su razgovarali o novom raspoređivanju američke vojske kako bi se suprotstavili iranskim pretnjama.
Politički šef Hamasa Ismail Hanije ubijen je u iranskoj prestonici, Teheranu, eksplozivnom napravom koja je bila skrivena nedeljama ranije, javio je Si-En-En (CNN).
Iranska vlada i Hamas okrivljuju Izrael za ubistvo Hanijea.
Izrael nije ni potvrdio, niti demantovao svoju umešanost.
Izraelski zvaničnici su informisali američke zvaničnike o operaciji tek nakon atentata, rekao je izvor.
Iranski državni mediji i Hamas ranije su nagovestili da je Hanije ubijen raketom ispaljenom izvan zgrade.
Zbog Hanijevog ubistva Iran je zapretio Izraelu da će se osvetiti, što je podstaklo zabrinutost da ne dođe do eskalacije sukoba na Bliskom istoku, prenosi Rojters.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Kako je Džo Bajden odustao od predsedničke trke sa Donaldom Trampom
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
DENI
Sve ovo potice od vas prokleti kauboji jer zelite hitlerovu ideu o vladanju svetom.
Podelite komentar
Слађана Точиловац Шаљић
Честитке на размени затвореника са Москвом. Али Тел Авив мора да разуме колико је прекид сукоба важан. И колико је ескалација сукоба опасна. Да ли сви на Блиском истоку разумеју да и без тог крвавог рата који односи толике животе ми као планета дубоко корачамо кроз климатску кризу. Блиски исток ће за пар година постати ненастањив. Баш као још неколико великих региона у свету. И ту ни технологија не помаже. Не помажу расхладни уређаји, неће бити пијаће воде и неће моћи на природан или приближно природан начин да се узгаја било шта. Да не помињем пораст нивоа мора. Једноставно, закаснило се са трансформацијом. Неће помоћи ни ел аутомобили, ни друге ствари. Само масовно пошумљавање и озелењавање. И то да се ублаже последице глобалног загревања. Али дубоко сумњам да можемо да их зауставимо. Можда успоримо. Ако циклони и антициклони стижу од Аљаске до Флориде, од Арктика до Јужне Кореје, од Сахаре до Украјине, са смртоносним последицама, најважнији приоритети су безбедност водоснабдевања и прехрамбена безбедност. Као и енергетска стабилност. Рат је у овој причи толико сувишан и наноси додатну штету. Осим што је зло као појава. Нисам сигурна да је икада у историји постојала овако технолошки опремљена, а суштински неписмена генерација људи и цивилизација. Ја највише на свету волим децу и зато сам понекад бесна шта им остављамо на управљање. А шта смо ми добили да чувамо. А нисмо сачували за њих. Ми смо добили од претходника диван врт, а остављамо им стрњиште. Спаљено и јалово.
Podelite komentar