Evropa "gori", upaljeni svi alarmi: Asfalt cvrči na plus 40 stepeni, gradovi opusteli, besne šumski požari
Od Italije, preko Srbije do Rumunije, vlasti su upozorile ljude da budu oprezni, voze pažljivo ako idu na odmor, da piju dovoljno vode i izbegavaju boravak na otvorenom u najtoplijem delu dana
Snažan toplotni talas doveo je do povećanja temperature u delovima centralne i južne Evrope, a na nekim mestima temperatura je stigla do 40 stepeni Celzijusa.
Kontinent se suočava sa vremenskim upozorenjima, šumskim požarima i topljenjem asfalta u gradovima.
Od Italije, preko Srbije do Rumunije, vlasti su upozorile ljude da budu oprezni, voze pažljivo ako idu na odmor, da piju dovoljno vode i izbegavaju boravak na otvorenom u najtoplijem delu dana.
Italijanske vlasti proglasile su u četvrtak crvenu uzbunu u sedam gradova, uglavnom u centralnim delovima zemlje, ali i glavnom gradu Rimu i Trstu na severoistoku. Vrućine pogoršava vlaga i mogu uticati na zdrave ljude, kao i one sa zdravstvenim problemima, upozorile su vlasti.
Slična upozorenja izdata su i u susednoj Hrvatskoj. U glavnom turističkom gradu, Dubrovniku, u zoru je izmereno 28 stepeni, što je signaliziralo da neće biti olakšanja ni kada sunce zađe.
U Srbiji je Republički hidrometeorološki zavod upozorio da se u drugoj dekadi jula nastavlja jak toplotni talas sa maksimalnim temperaturama od 35 do 40 stepeni Celzijusa i uz tropske noći u urbanim sredinama.
Na području Beograda maksimalne temperature do 17. jula od 37 do 40 stepeni, a zatim u manjem padu za oko 5 stepeni Celzijusa.
U četvrtak ujutru na severu zemlje izmereno je 35 stepeni, dok je jutros u 7 sati najtopliji bio Beograd sa 27 stepeni.
U Beogradu lekari su prijavili da leče osobe koje su kolabirali, imali vrtoglavicu ili su se žalili na glavobolje zbog vrućine.
Šumski požari prijavljeni su ove nedelje u Albaniji, u blizini granice sa Grčkoj, kao i u Bosni i Italiji.
Meteorolozi su rekli da su temperature bile čak i više nego što je zvanično prijavljeno u velikim gradovima, a beton koji cvrči zrači toplotu iznad tla, a asfalt omekšava pod nogama.
"Bilo je nemoguće disati", rekla je Antonela Spičanović iz Podgorice, gde je u sredu izmereno 39 stepeni.
Independent piše da je grad izgledao pusto dok su mnogi ostali u zatvorenom prostoru, ili su otišli na more ili u planine.
"Napolju je pakao, dane provodim u stanu", rekao je Đorđe Stanišić iz Podgorice.
U glavnom gradu Češke Pragu, gde su temperature u sredu dostigle 34 stepena Celzijusa pre nego što su u četvrtak blago pale, gradski zoološki vrt je isporučio deset tona leda kako bi pružio preko potrebnu pomoć životinjama.
Led je strateški postavljen oko zoološkog vrta u sredu stvarajući hladna mesta gde bi životinje mogle da nađu utočište od neuobičajeno visokih temperatura.
U rumunskoj prestonici Bukureštu, ulični termometri su u utorak i sredu pokazivali 42 stepena Celzijusa, iako su zvanična merenja bila nekoliko stepeni niža.
Tokom prethodnog toplotnog talasa prošlog meseca, Crna Gora, Bosna, Hrvatska i Albanija suočile su se sa velikim nestankom struje usled preopterećenja i kolapsa regionalne distributivne linije. Ranije ovog meseca, snažna oluja zahvatila je region nakon dana vrućine i ubila dve osobe, oštetila kuće dok je čupala drveće i poplavila ulice.
Stručnjaci kažu da su klimatske promene izazvane ljudskim faktorom donele divlje vremenske promene, sve nepredvidljivije oluje i toplotne talase.
(Telegraf.rs)
Video: Srbi hrle na more u Grčku: Snimak dronom jedanog od najopterećenijih graničnih prelaza u Srbiji
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Veteran
I šta se čeka za vanrednu situaciju, čeka se da padnu prve žrtve i posle ko kriv!?
Podelite komentar
sta reci nego
Mora da je leto
Podelite komentar