Raj pretvoren u pakao: Nakon Kariba, uragan direktno ide na ovaj deo Amerike i pogodiće višemilionski grad
Snažan uragan Beril ući će u istoriju kao najraniji uragan pete kategorije na Atlantiku. Ovaj uragan nastao je kao tropska oluja nad istočnim delom Atlantika, koja je ubrzo prerasla u uragan.
Uragan se kretao dalje na severozapad i na svom putu ka Karibima, poslednjeg dana juna, ojačao je na oluju četvrte kategorije, što do sada nije zabeleženo u junu.
Kao uragan 4. kategorije sa vetrovima od 230 km/h obrušio se na Male Antile, pre svega na njihov južni deo i snažno pogodio Barbados, Trinidad i Tobago, a preko neko ostrva prešao je i svojim središtem, odnosno "okom".
Pričinio je veliku štetu, brojni domovi i objekti su razoreni, a u potpunosti je razorena i gusta tropska vegetacija.
Potom je uragan ojačao na oluju 5. kategorije i počeo je da se kreće dalje na severozapad prema Jamajci.
Uragan je uz svoje središte razvio vetrove od 250 km/h.
Ovo je najjraniji najjači uragan u istoriji na Atlantiku u junu, potom i najraniji uragan pete kategorije u julu.
Oluja se potom premeštala ka severozapadu i svojim centrom prošla samo malo južnije od Jamajke i glavnog grada Kingstona.
Veći deo Jamajke pretrpeo je velika razarnja, ostrvo je ostalo bez struje, a na hiljade objekata je uništeno.
Talasi visine od 10 metara plavili su priobalna područja, a lokalno je palo i više od 500 litara kiše po kvadratnom metru, uz poplave i bujice.
Svojim obodnim delom uragan je zahvatio Haiti i Dominikanu i to u vidu jakih vetrova i obilnih padavina.
Kanon Jamajke, uragan se kao oluja 4. kategorije sa vetrovima od 230 km/h obrušio i na Kajmanska ostrva, uz velike štete.
Dakle, širom Kariba prijavljene su katastrofalne štete, ima i žrtava. Najviše su stradali Mali Antili i to južni deo, kao i Jamajka i Kajmanska ostrva.
Potom se uragan premeštao dalje ka severozapadu.
Srećom je oslabio i direktno se obrušio na meksičko poluostrvo Jukatan, preko kojeg je prešao i doneo mu orkanske vetrove od 180 km/h, razorne kiše, poplave i bujice.
Oluja Beril je prelaskom preko kopna oslabila na tropsku oluju, koja je potom ušla u Meksički zaliv.
Oluja sada jača nad Meksičkim zalivom i očekuje se da ponovo postane uragan.
Kao uragan prve kategorije večeras i sutra ujutro direktno bi se obrušio na obalno područje Teksasa, uz olujne vetrove od 150 km/h, visoke plimne talase, obilne kiše i poplave.
Ulaskom na kopno Amerike, uragan će se transformisati u tropsku oluju.
Ipak, kao snažna tropska oluja donosiće narednih dana južnom, centralnom i istočnom delu Teksasa i širem području Hjustona jake i olujne vetrove od 80 do 100 km/h, snažne pljuskove i poplave, jer se očekuje da padne od 200 do 300 litara kiše po kvadratnom metru, lokalno i više.
Uragan Beril neće na Teksas uticati u vidu razornih vetrova, ali hoće u vidu snažnih pljuskova, plimnih talasa i poplava.
Očekuje se da uraganom u Teksasu bude pogođeno priobalno područje i područje od desetak kilometara unutar kopna, a tropskom olujom veći deo Teksasa.
Prema procenama, najjačim delom oluje biće u Teksasu pogođeno više miliona ljudi, među kojima i višemilionski Hjuston, dok će ostaci tropske oluje danima južnim predelima SAD donosti grmljavinske pljuskove, oluje, poplave i tornada.
(Telegraf.rs)
Video: Uragan Beril kao tropska oluja pogodio Teksas: Dva miliona ljudi bez struje, otkazano 1.300 letova
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Cvrle
Šteta je za ove siromašne zemlje. Nije šteta za ameriku, imaju oni para pa neka prave nove kuće
Podelite komentar
DRagutin
Neverovatno... Kada bi se kod nas iznad Vojvodine srušilo 500 L kiše za jedan dan , Vojvodina bi se ponovo pretvorila u Panonsko more...
Podelite komentar