"Oblak" peska i prašine iz Sahare nad Evropom i Srbijom: Ovom delu kontinenta prete i superćelijske oluje
Već danima jugoistočna Evrope i naše područje nalaze se na udaru vrele vazdušne mase sa severa Afrike, uz temperature i do 40°C. Istovremeno, severna, zapadna i jugozapadna Evropa pod uticajem je osetno svežije vazdušne mase, uz pravo jesenje vreme, dok je centralni deo kontinenta na udaru oluja.
Nad našim područjem je izražen termički visinski greben, a nad zapadnom Evropom prostrana visinska dolina, sa ciklonom u prizemlju sa centrom nedelako od Pirinejskog poluostrva.
Ovakva sinoptička situacija dovodi do strujanja vrelog vazduha prema našim predelima i preko Panonske nizije ka centralnoj Evropi. Osim vrele vazdzušne mase, u sklopu jugozapadnog visinskog strujanja do evropskom kopna i Srbije stiže i "oblak" peska i prašine iz Sahare.
Glavnina ovih čestica danas i tokom vikenda premeštaće se preko centralnog Mediterana i Italije, ali i Jadranskog mora do Alpa, Balkanskog poluostrva, Srbije i Panonske nizije, pa i do centralne Evrope.
Zbog povećane koncentracije peska i prašine, atmosfera će biti zamućena, vedro nebo neće biti u potpunosti plavo.
U predelima sa padavinama, kiša će biti prljava, odnosno sa česticama peska, a što može biti najviše vidljivo na vozilima.
Strujanje vrele vazdušne mase sa severa Afrike preko našeg područja ka centralnoj Evropi, a ujedno i strujanje osetno hladnije vazdušne mase sa severozapada i sa Atlantika takođe ka centralnoj Evropi, dovešće do "sudara" ovih vazdzušnih masa i stvaranja veoma snažnih grmljavinskih oluja od zapadne preko centralne do istočne Evrope.
Oluje će biti najizraženije nad centralnom Evropom i oblašću Alpa, uz jake gromove, obilne pljuskove i grad.
Nažalost, biće uslova i za nastanak superćelijskih oluja, naročito nad severnim predelima Italije, nad jugoistočnim padinama Alpa, nad jugozapadnim predelima Austrije, nad Češkom, istokom Nemačke i jugozapadom i zapadom Poljske. U ovim predelima očekuje se veoma krupan grad, pa čak i opasnost od tornada. Inače, superćelijske oluje su jedine odgovorne za nastanak tornada, a 20 procenata superćelijskih oluja dovodi do formiranja tornada. Oni su najizraženiji u Americi, u proseku godišnje SAD pogodi 1100 tornada, a Evropu, 100 do 300 i to najčešće zapadne i centralne predele kontinenta, a najveći deo njih nije ni približnih dimenzija i jačina onih u SAD.
Tokom vikenda atmosfera i nad Srbijom će se destabilzovati, a dotok svežije vazdušne mase iznad pregrajanog tla usloviće da vreme, odnosno atmosfera burno odreaguje i nastanak grmljavinskih oluja i nepogoda.
(Telegraf.rs)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
RS
Interesantno kako niko nikad nije spominjao ovu pojavu prije šest,sedam godina.Nikad prije pijesak iz Sahare nismo imali u Bosni.Mnogo mi je šuplja ova priča.
Podelite komentar