Nove brige za Zapad: Putin uskoro ide u Severnu Koreju, učvršćivanje saradnje sa Kim Džong Unom

 
A. P.
A. P.
 
 
Čitanje: oko 4 min.
  • 1

Odnosi između Moskve i Pjongjanga odavno se više ne svode na uzajamnu ljubaznost iz perioda SSSR, već dve strane od njih imaju opipljivu korist

Već mesecima oni koji pažljivo prate dešavanja u Rusiji znaju da predsednik Vladimir Putin planira odlazak u Severnu Koreju. Kako prenosi BBC, ta poseta se planira u bliskoj budućnosti u narednih nekoliko dana iako nema zvanične potvrde iz Moskve ili Pjongjanga.

Kim Džong Un, lider Severne koreje posetio je Rusiju svojim blindiranim vozom prošle godine i tom prilikom je pozvao Putina u uzvratnu posetu. Taj poziv je očigledno prihvaćena. Izvori bliski obaveštajnim službama Južne Koreje navode da bi Putin najranije mogao da stigne u Severnu Koreju već u utorak.

Iz Kremlja tvrde da će detalji o eventualnoj poseti biti saopšteni na vreme i da nema mesta spekulacijama. Međutim, logično, postavlja se pitanje zbog čega je Putinova poseta Severnoj Koreji važna i zašto do nje dolazi upravo sada.

Prvo, postoji prirodna radoznalost s obzirom na to da bi Putinu to bila tek druga poseta ovoj zemlji posle 2000. godine i to na početku svoje vladavine. Tada je Kimov otac Kim Džong Il još bio živ i bio je vrhovni vođa jedne od najzatvorenijih država na svetu. Poret toga, odnosi između Moskve i Pjongjanga odavno se više ne svode na uzajamnu ljubaznost iz perioda SSSR, već dve strane od njih imaju opipljivu korist koja sve više zabrinjava Zapad.

Zvanični Kremlj je nedavno saopštio da postoji prostor za "veoma duboke odnose" između Rusije i Severne Koreje i iako je navedeno da to nikoga ne bi trebalo da se tiče, preporučio je onima koji razmišljaju o osporavanju rastućih veza između dve zemlje da ponovo razmisle o tome. Bilo je mnogo spekulacija o tome šta tačno dve strane žele jedna od druge. I izgleda da se svodi na sigurnost u snabdevanju.

"Rusija verovatno traži municiju, građevinske radnike, čak i dobrovoljce da idu na front u Ukrajinu", kaže politikolog i Putinov saveznik Sergej Markov i dodaje:

"Kao odgovor, Pjongjang bi mogao da dobije ruske proizvode, kao i tehnološku pomoć za vojne ciljeve, uključujući i svoj raketni program dugog dometa koji bi omogućio da severnokorejske rakete imaju domet do Sjedinjenih Država".

Nema sumnje da je Rusiji potrebna pomoć da vodi rat u Ukrajini. Nedavni izveštaj agencije Blumberg koja se poziva na obaveštajne izbore iz Južne Koreje, navodi da je Severna Koreja poslala Rusiji čak pet miliona komada artiljerijske municije.

Pronalaženje partnera koji deli oštar prezir prema sankcijama i Zapadu, a samim tim i onog koji je spreman da trguje, glavna je prodajna tačka za Rusiju. Na kraju krajeva, Rusija i Severna Koreja su dve zemlje sa najviše sankcija na svetu - Severna Koreja zbog razvoja nuklearnog oružja i lansiranja serije testova balističkih projektila.

Ranije ove godine, Moskva je zadala ozbiljan udarac sankcijama Pjongjangu tako što je stavila veto na Rezolucija Saveta bezbednosti UN da produži panel koji ih nadgleda. Prijateljski diplomatski potez. I možda čak postoji pravo prijateljstvo između dva lidera , doduše oprezno i poslovno.

Kim Džong Un Vladimir Putin kosmodrom Rusija Saradnja na obostranu korist: Kim Džong Un i Vladimir Putin Foto: Tanjug/AP

Putin je u februaru poklonio Kimu luksuznu rusku limuzinu (kršeći sankcije UN). Kim je rekao da je Severna Koreja "nepobedivi saborac" sa Rusijom u nedavnoj poruci predsedniku Putinu. Severna Koreja je sada od veće vrednosti za izolovanu Rusiju - a Severna Koreja vidi da su Moskvi potrebni prijatelji.

Posetom Severnoj Koreji, Putin može jednostavno da demonstrira svojim klevetnicima da može - i da će - da radi šta god želi. Istovremeno on traži rešenje za sankcije Zapada. Na nedavnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu, nije slučajno jedan od Putinovih ključnih gostiju bio predsednik Zimbabvea. to je još jedna zemlja koja je osetila jak udar sankcija.

Rusija se potrudila da pokaže kako ima mnogo prijatelja širom sveta. Iz Azije, Latinske Amerike, Afrike, svako ko je razočaran načinom sveta koji predvode SAD je dobrodošao u klub. Kada se predsednik Putin konačno ukrca u svoj avion za Pjongjang, zna da će te slike obići svet i neće ostaviti sumnju da je on spreman da se bavi biznisom i politikom sa partnerima koje odabere.

I dok će Kina imati svoje rezerve u pogledu približavanja Rusije Severnoj Koreji, sve crvene linije će biti povučene kada se predsednici Putin i Si sretnu tokom prvog prekookeanskog putovanja ruskog lidera tokom njegovog petog mandata na vlasti.

Malo je zemalja koje tako pompezno održavaju ceremoniju kulta vođe kao Rusija i Severna Koreja. Sa udaljavanjem Rusije od tradicionalne demokratije, jaz između lidera dve zemlje se smanjuje. Ne mora, naravno da znači da obični Rusi pozdravljaju sve veću bliskost svoje zemlje sa Severnom Korejom, s obzirom na njihove kulturne i istorijske veze sa Evropom i Zapadom.

Ovo je jedan potencijalni rizik sa kojim će Putin morati da živi, kao i sve nove korake koje zapadne sile preduzmu nakon sastanka dvojice moćnika. Na kraju, vrlo verovatno nećemo saznati šta je dogovoreno, baš kao što se nije znalo ni posle Kimove posete Rusiji.  Uprkos tome biće postavljena pozornica da prkosni Putin izađe na binu i u najizolovaniju zemlju na svetu i poruči - "Da, ja to mogu - gledajte me".

(Telegraf.rs)

Video: Putin i Kim razmenili mačeve i uputili poruke moći

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA