Dok Grčka "gori", druga omiljena destinacija Srba pod vodom: Na Kipru pakao, a u ovoj zemlji samo 10 stepeni

   
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Klimatske promene sve su više uočljivije na prelazu između godišnjih doba! Ako je suditi po aktuelnom vremenskim prilikama očekuje nas neizvesno leto. Naime, kako prenosi Dailymail, dramatični snimci i fotografije pokazuju omiljeno špansko letovalište pod vodom, dok je Grčku pogodio toplotni talas i temperatura se popela na 43 stepena Celzijusa.

Istovremeno, na Kipru besne požari dok je u Velikoj Britaniji jedva desetak stepeni, upola manje nego prošle godine u isto vreme.

Oluja Tamara je pogodila španski region Kosta Blanku i ostrvo Majorku, zbog čega su lokalne vlasti bile prinuđene da proglase navredno stanje. Obe ove destinacije su omiljene među turistima, koji su se našli usled poplava.

Samo u utorak je na aerodromu u gradu Palma palo u proseku čak devet centimetara kiše po kvadratnom metru za manje od sat vremena, o čemu je Telegraf.rs ranije izveštavao. Otkazano je više od 120 letova. U Mursiji su bujice nosile automobile, a pričinjena je i velika materijalna šteta u Valensiji i Alikanteu.  Za 24 sata u sredu je u mursiji registrovano 420 poziva građana za hitnu pomoć, od kojih je 357 bilo povezano sa posledicama nevremena.

Meteorolozi su za danas najavili prestanak padavina što bi omogućilo lokalnim vlastima i građanima da počnu sa saniranjem štete. Pojedini turisti su satima bili zaglavljeni na poplavljenom aerodromu u Palmi.

"Tri sata smo bili na aerodromu. Niko od nadležnih nam se nije obratio. Bilo je puno tenzije i besa jer nismo znali šta de dešava", rekao je jedan od škotskih turista.

Istovremeno Veliku Britaniju je pogodio hlani talas sa Arktika. Dnevna temperatura u većini zemlje je oko deset stepeni, što je upola manje nego u isto vreme prošle godine.

"Temperature će ostati ispod proseka za ovo toba godine po svemu sudeći do kraja juna, tek u julu se očekuje otopljenje", rekao je meteorolog Simon Partidž.

Na drugoj strani, jugo-istok Evrope je pogodio toplotni talas. U Grčkoj se temperatura popela do 44 stepena Celzijusa. U Atini je po običaju zatvoren akropolj od podne do 17 sati popodne. meteorolozi tvrde da je toplotni talas ove godoine stigao mnogo ranije nego što se očekivalo.

"Ovaj toplotni talas će ući u istoriju. U 20. veku nikad nismo imali toplotne talase pre 19. juna. A sada smo ih imali već nekoliko u 21. veku", rekao je meteorolog Panos Janopulos.

Izdato je upozorenje najvišeg stepena za opasnost od požara u okolini Atine, kao i u regionu Itaka. Škole su zatovrene u nekoliko regiona uključujući i u Atini. Ministarstvo za rad je pozvlao poslodavce da radnicima daju pauzu od podne do 17 sati. Crveni krst je poselio čak 12.000 flašica sa vodom u centru Atine i oko Akropolja.

Na oko 1.000 kilometara udaljenom Kipru besne požari. U njihovom gašenju učestvuju u avioni iz Grčke i Jordana. Požari su izbili na jugozapadnom delu ostrva u regionu Pafos. veruje se da su podmetnuti kako bi se izvršila prenamena poljoprivrednog u građevinsko zemljište. Vlasti u Nikoziji su aktiviriale protokol za pomoć u Evropskoj uniji.

Letnji požari su poslednjih godina veliki problem širom Evrope. Pre dve godine oni su najviše pogodili Francusku, Španiju i Portugaliju, ali su zabeleženi i u Češkoj, Nemačkoj, Poljskoj i Sloveniji. Samo 2022. godine u Evropi je izgorelo 837.212 hektara šuma. Prošle godine vatra je uništila preko pola miliona hektara šuma u Evropi.

(Telegraf.rs)

Video: Italija se bori sa velikim brojem požara: Vatrena stihija se ne smiruje

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA