Sedam novih ukusa sladoleda, vile sa bazenom u kojima su letovali Bekamovi i Madona: Italija spremna za G7
Najvažniji sastanak G7 ove godine održava se danas i sutra u Pulji u Italiji, i to će biti prvi put u istoriji da papa prisustvuje jednom takvom skupu. Za samit su prikazane dve opcije smeštaja.
Jedna je raskošno odmaralište vila sa privatnim bazenima, gde su odmarali Madona i Bekamovi, i gde su se pevač Džastin Timberlejk i glumica Džesika Bil venčali.
Druga opcija je džinovski brod privezan uz obalu Brindizija, u kojem curi voda, a pokvareni klima uređaji izbacuju prljavštinu na posteljinu.
U prvom, otmenom Borgo Enjaciju, smešteni su lideri najvećih svetskih naprednih ekonomija, od Džoa Bajdena i Emanuela Makrona do Rišija Sunaka i Džastina Trudoa.
Drugi je pripremljen za smeštaj 2.600 policajaca koji obezbeđuju samit. Njihovi sindikati su ga osudili i naveli da ima "nehumane" uslove, koji liče na one na drevnim brodovima robova.
BBC piše da ovo prikazuje dva lica Italije - jedno uzvišeno, a drugo loše.
Premijerka Đorđa Meloni će u raskoši dočekati svetske lidere, uživajući ne samo u veličanstvenom italijanskom suncu već i u pobedi na evropskim izborima prošlog vikenda.
Njena partija - krajnje desničarska Braća Italije, donekle omekšana pod njenim vođstvom, došla je do ubedljive pobede, čineći je jedinim zapadnoevropskim liderom ojačanim glasanjem.
Što se tiče ostalih gostiju, francuski predsednik Makron je snažno poražen od krajnje desničarskog Nacionalnog skupa, što ga je navelo da raspiše nove parlamentarne izbore, dok je nemački kancelar Olaf Šolc doneo svojim socijaldemokratama njihov najlošiji evropski izborni rezultat ikada, nakon što je završio na trećem mestu jer ga je pobedila krajnja desnica AfD.
Što se tiče ostalih lidera G7, Riši Sunak čami u anketama pred predstojeće izbore u Velikoj Britaniji, kao i Džastin Trudo uoči njegove izborne borbe u Kanadi sledeće godine; a Džo Bajden bi mogao da bude izbačen iz Bele kuće u novembru od strane Donalda Trampa.
Nije ni čudo što se Meloni hvalila da Italija ide na ovaj samit sa "najjačom vladom od svih".
Ta nestabilna situacija u mnogim zemljama G7 doprinosi niskim očekivanjima među nekim posmatračima.
"Postoje dva nivoa G7: šta je veliki narativ i koji su konkretni rezultati – i po oba aspekta, to izgleda kao veoma nesrećan samit", kaže Natali Toči, direktorka Italijanskog instituta za međunarodne poslove.
Poređenja radi, prema njenim rečima, 2021. je bio prvi G7 predsednika Bajdena, na kojem se ponovo posvetio multilateralnom poretku nakon turbulentnih godina Donalda Trampa; a poslednje dve godine na Zapadu se vidi jasan osećaj solidarnosti nakon invazije na Ukrajinu.
"Ali sada, ako će išta proizaći iz ovog samita, to je strah od katastrofe koja se odigrava pred našim očima", upozorava Toči, uz hitnost postizanja sporazuma pre nego što se pojavi mogućnost novih vlada na čelu sa Donaldom Trampom u SAD i krajnje desnice u Francuskoj.
A šta je sa ciljevima tih samita? Najverovatniji cilj koji će biti ispunjen je plan da se Ukrajini pozajmi 50 milijardi dolara od kamata na zamrznutu rusku imovinu na Zapadu.
Novi predlog, sa imovinom koja se koristi kao zalog za zajam, izgleda da će biti podržan na ovom samitu, dajući ratom iscrpljenoj Ukrajini još jedan vitalni spas.
Takođe će biti održane sesije o klimatskoj krizi, sa učesnicima pod pritiskom da brže pređu na obnovljive izvore energije; o Africi, pošto Italija tamo predvodi investicione projekte, delimično kako bi podstakla mlade Afrikance da ostanu umesto da migriraju, često ilegalno, u Evropu; o Bliskom istoku, nakon što su Ujedinjene nacije odobrile plan o prekidu vatre između Izraela i Hamasa koji podržavaju SAD; i o veštačkoj inteligenciji, o čemu će se pozabaviti niko drugi do papa Franja.
Papa je pozvao na globalnu regulaciju veštačke inteligencije, upozoravajući na njenu opasnost po etiku i ljudska prava.
Ovo će biti prvi put da će papa prisustvovati samitu G7 - još jedan plus za Meloni.
Delimično u cilju suzbijanja kritika da su stalne članice G7 ekskluzivni klub, pozvan je niz drugih svetskih lidera, od Brazila do Turske i Saudijske Arabije do Alžira, sa ciljem da se proširi globalni konsenzus.
To će biti prvi međunarodni samit za Narendru Modija iz Indije i Sirila Ramafozu iz Južne Afrike otkako su obojica izgubili većinu na nedavnim izborima.
Tako će Italijani u ovom predivnom primorskom regionu gledati kako helikopteri lete i vojnici šetaju ulicama.
Neki, kao što je proizvođač sladoleda Vinćenco Janakone, ponosni su na privremeno uzdizanje Pulje u centar diplomatskog sveta. Stvorio je sedam novih ukusa sladoleda u salonu koji poseduje 57 godina: po jedan za svakog člana G7.
Oni nose živopisna imena regionalnih gradova, od badema iz Torita do kukisa iz Mesapike, što izaziva entuzijastičnu diskusiju o samitu među njegovim kupcima, kaže on.
"Voleo bih da delegacije svrate i probaju ih", rekao je poslastičar i dodao da bi bio vrhunac njegovog života kada bi bili dodati na jelovnik u Borgo Enjaciju.
"Mislim da se to neće dogoditi - ali nikada ne reci nikad", rekao je Janakone.
(Telegraf.rs)
Video: Bajden se hvalio Si Đinpingu svojom igračkom: Zovu je ZVER
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.