Ukrajina bi dobijene avione F-16 mogla da čuva u inostranstvu van domašaja ruskih napada

A. P.
A. P.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 7

Ukrajina bi deo aviona tipa F-16, koje bi uskoro trebalo da dobije kao pomoć od zapadnih zemalja za borbu protiv ruske invazije, mogla da čuva u inostranstvu kako bi ih zaštitila od ruskih vazdušnih napada.

To je, kako je prenela agencija AP, rekao jedan visoki ukrajinski vojni zvaničnik.

Belgija, Danska, Holandija i Norveška obevezale su se da će Ukrajini obezbediti preko 60 američkih lovaca bombardera. Ukrajinski piloti trenutno su na obuci za letenje na ovim ratnim avionima pre nego što oni, kako se očekuje, u roku od par meseci ne budu isporučeni.

Serhi Holubcov, šef avijacije u Ukrajinskim vazduhoplovnim snagama, rekao je da će "određen broj letelica biti stacioniran na sigurnom u vazduhoplovnim bazama van Ukrajine, kako bi bili van domašaja ruskih napada".

On je za Radio slobodnu Evropu rekao da da bi ove letelice mogle da budu korišćene za zamenu oštećenih aviona koji budu morali da idu na popravku, kao i za obuku novih ukrajinskih pilota u inostranstvu.

"Na taj način bismo u svakom trenutku imali određen broj aviona u operativnoj upotrebi u skladu sa brojem pilota sa kojima rapsolažemo. Ako budemo imali više pilota imaćemo i više aviona u Ukrajini", rekao je on.

Ruski predsednik Vladimir Putin ranije je zapretio da će Rusija razmotriti udare na postrojenja NATO zemalja ukoliko one budu na svojoj teritoriji držale avione koji se koriste tokom sukoba u Ukrajini.

"Ukoliko su ti avioni stacionirnai u bazama van Ukrajine, a koriste se u borbama, moramo da kako i gde da izvršimo udare . To predstavlja ozbiljnu pretnju i dalje uvlačenje NATO u konflikt", rekao je Putin.

Putin je još u martu poručio da će legitimne mete ruskih napada biti vazduhoplovne baze u članicama NATO sa kojih bi poletali avioni F-16 za napade na ruske trupe.

"Te baze će biti legitimne mete. Ovi avioni mogu da nose nuklearno oružje i to moramo uzeti u obzir toko planiranja vojnih operacija", upozorio je šef Kremlja.

Avionima F-16 su potrebne piste po NATO standardima i ojačani hangari da bi bili zaštićeni od napada sa zemlje. Nije, međutim, poznato koliko ukrajinskih vazduhoplovnih baza ispunjava ove uslove i ruske snage bi svakako brzo gađale ova postrojenja kada te letelice budu isporučene.

Avion F16, F-16 Moćan lovac-bombarder: Avion F-16 Pixabay

Holbucov je naveo da bi avioni F-16 trebalo da pomognu u zaštiti prve linije fronta od takozvanih ruskih klizećih bombi, koje nanose veliku štetu trupama i civilima. Ove klizeće bombe su zapravo teške avionske bombe iz ere SSSR koje su modifikovane ugradnjom sistema za navođenje i lansiraju se pomoću aviona koji ostaju na bezbednom i van dometa PVO.

"Mislim da će oni pre svega uspeti da spreče ruske avione koji lansiraju klizeće bombe da dolaze blizu fronta. Moći će da ih odbace nekih 30 do 50 kilometara i to bi moglo da bude prelomna tačka", dodao je Holbucov.

Zapadni saveznici Ukrajine pokušavaju da pojačaju vojnu podršku Kijevu dok su ruske trupe započele napade duž linije fronta koja se prostire na više od 1.000 kilometara. Ukrajina se trenutno bori da obuzda ruske napade u blizini svog drugog po veličini grada Harkova, manje od 30 kilometara od granice. Ruske trupe su takođe nastavile ofanzivu u istočnom regionu Donjecka.

Sjedinjene Države i druge NATO zemlje odgovorile su davanjem Ukrajini dozvole da koristi njihovo naoružanje u napadima na rusku teritoriju. Ova odluka bi potencijalno mogla da spreči rusku stranu da grupiše veći broj vojnika na jednom mestu za veču ofanzivu na Harkov i druge pogranične oblasti.

Putin je na obu odluku SAD i saveznika reagovao da bi zvanična Moskva mogla da dopremi oružje koje bi neprijatelji zapadnih zemalja mogli da upotrebe protiv njih.

"Ako oni dopremaju oružje u ratnu zonu koje se koristi za napade na našu zemlju zašto mi ne bi učinili isto?", upitao je on.

Ruski predsednik nije konkretno rekao na koje zemlje ili regione je mislio. SAD su ranije saopštile da je Rusija od Severne Koreje i Irana tražila isporuke relativno prostog naoružanja, ali Rusija i dalje poseduje projektile dugog dometa.

(Telegraf.rs)

Video: Američkog „lovca“ F-16 Srbi oborili 1999, auto limar iz Pančeva na njemu danas leti u svojoj garaži

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • RS

    12. jun 2024 | 17:13

    Ovi NATO Fasisti ce proci gore nego Hitler 45 Godine. Videce oni sta radi Ruska Armada kada dodje pet do dvanaest. Ovo sto Rusija trenutno radi to je igra misa i macke. Da zele da uniste Ukrainu davno bi ro bilo zavrseno, ali oni to ne zele jer im ukrajina treba ovakva kakva je sada.. Makron je pao Šolz pada a uskoro i Biden i to je spas za Svet A sa ovim bolesnim umovima ako ostanu jos par Godina na vlasti Sveta nece ni postojati.Na Zalost 🇷🇸🇷🇺

  • Nikolas

    12. jun 2024 | 17:48

    NATO FASISTI I DALJE SANJAJU POBEDU I SATIRANJE RUSIJE STO JE NEMOGUCA MISIJA JER JE RUSIJA NUKLEARNA SILA!!!!!

  • Ruska Čizma

    12. jun 2024 | 15:29

    Svatite ljudi jednom ZAUVEK da niko Lud neće u savez sa ZLOM Rusijom ili Putinom. Niko živ. Od Rusa svi bežu jer su čist propalitet. Vi znate koliko ZLO nama Srbiji napravila kroz celu istoriju ta prokleta Rusija? Zaboravili ste?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA